Vārda dienas svin: Severīns, Urzula
Datums: Pirmdiena, 21. oktobris

Kultūra

staburaga_korisAizkraukles novads ir bagāts ar senām kultūras tradīcijām. Aizkraukles pagastā savulaik dibināts plašā apkaimē pirmais koris, mūsu novada kultūrvēsturei pieder Aizkraukles barona Šulca fon Ašerādena izdotie pirmie likumi zemniekiem jeb “Zemnieku tiesa”, bet Aizkraukles skolu vēsture sniedzas 180 gadu tālā pagātnē…

Pašlaik Aizkraukles novada pašvaldības pārziņā ir novada kultūras nams (darbojas divās ēkās), divas bibliotēkas, plaša estrāde pagastā, aktīvi kultūras jomā darbojas Interešu izglītības centrs un Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs. Novada kultūras iestādēs darbojas: kori, tautas deju kolektīvi, vokāli instrumentālās grupas, vokālie ansambļi, lauku kapelas, bērnu un pusaudžu popgrupas, tautas teātris. Pašdarbībā iesaistījušies vairāk nekā 300 cilvēku. Bez pašvaldības atbalstītajiem kolektīviem aktīvi darbojas arī sporta deju centrs “Aizkrauklīte”.kult_dejo1

Kultūras darbiniekiem un pašdarbniekiem ir sakari ar daudzām valstīm. Ik gadu ārvalstu festivālos piedalās kāds no Aizkraukles deju kolektīviem, koriem vai vokālajiem ansambļiem. Viesus uzņemam arī pie mums. Novada kultūras iestādes rezultatīvi sadarbojas ar izglītības iestādēm, muzeju, mākslas un mūzikas skolām, citām iestādēm un uzņēmumiem.

Par tradīciju ir kļuvusi sadarbība kultūras jomā ar Aizkraukles sadarbības pilsētām Lietuvā, Polijā, Ungārijā un Vācijā. Ikgadu uz Aizkraukli atbrauc kāds ārvalstu kolektīvs, lai sniegtu mūsu novada iedzīvotājiem iespēju iepazīt citas kultūras.

Novada svētki

Viena no tradīcijām Aizkrauklē, kas pulcē ne tikai vietējos, bet arī viesus, ir 2004. gadā iedibinātie novada svētki (to pirmavots – pilsētas svētki). Sākotnēji to svinēšana notika kādā no novada ielām vai objektiem, kuram pašvaldība tajā gadā pievērsusi lielāko uzmanību, sakārtojot un labiekārtojot to.nov_svetki

2004.gadā svētki notika novada garākajā ielā Jaunceltnes – Kalna ielā, kas vienīgā savieno pilsētu ar pagastu.

2005.gadā svinību vieta bija Gaismas iela, kas ir novada vecākā iela.

2006.gadā svētki tika svinēti Spīdolas, Skolas ielās un stadionā.

2007.gadā Aizkraukle atzīmēja savu 40 gadu jubileju, rīkojot plaša mēroga svētkus visā novadā.

2008.gadā lielāko uzmanību pašvaldība veltīja vasaras saulgriežu pasākumam “Jāņi dzied 2008”, kas notika Kalna Ziedos – vietā, kur pirms pieciem gadiem notika Raimonda Paula Ziņģe.

2009.gadā Aizkraukle svētkus svinēja kopā ar Aizkraukles rajonu, jo tie bija pēdējie rajona svētki. 23. un 24. maijā notika pasākumi gan Koknesē, gan Aizkrauklē.

2010.gadā paralēli kultūras pasākumiem Aizkraukles muzejā tika atklāta sadarbības pilsētas Kiškunhalašas atvestā izstāde, kurā apskatei tika izliktas pasaulslavenas mežģīnes.

2011.gadā Aizkraukles novada svētki notika vienlaikus ar Vidzemes reģiona deju svētkiem “Caur sidraba birzi gāju”, kas pulcēju dažādu vecumu deju kolektīvus no visa Vidzemes reģiona.

2012.gada novada svētki bija veltīti pilsētas 45 gadu jubilejai. Aktivitātēs iesaistījās jaunieši, rīkojot paraugdemonstrējumus skeitparkā un piedaloties jauniešu grupu un DJ konkursā, savukārt pilsētas stadionā notika tradicionālais tautas mākslas kolektīvu koncerts “Visapkārt zeme zied”.nov_svetki2

2013.gada 8.jūnijā Aizkraukles novada svētki notika kopā ar Sporta svētkiem, piedāvājot plašu programmu gan sporta, gan kultūras jomā. Ņemot vērā, ka 2013.gads ir Dziesmu un deju svētku gads, kad pašvaldība atvēl lielus līdzekļus savu tautas mākslas kolektīvu līdzdalībai lielajos svētkos, novada svētki rīkoti nedaudz pieticīgāk kā citus gadus.

2014.gadā, 2015. un 2016.gados novada svētki galvenokārt norisinājās Aizkraukles pilsētas centrā – dažādas aktivitātes notika pilsētas centrālajā laukumā, stadionā, pie pilsētas kultūras nama un novada ielās.

2017.gada 26.-28.maijā visā novadā ar vērienu atzīmējām Aizkraukles pilsētas 50 gadu dzimšanas dienu. Svētku laikā tika atklāta Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja pastāvīgā ekspozīcija “Padomju gadi” Aizkraukles pagasta kultūras namā. Ārvalstu viesi no Aizkraukles sadarbības pilsētām Kiškunhalašas Ungārijā, Šarkovščinas Baltkrievijā, Slavutičas Ukrainā, Biržiem Lietuvā, kā arī citi kolektīvi sniedza savus priekšnesumus pirmajā Tradīciju festivālā “Ciema kukulis”. Pilsētas kultūras namā svinīgajā pasākumā apsveikumu vārdus teica sadarbības partneri, ielās varēja satikt skursteņslauķus un aplūkot Padomju laika retro automobiļus.

IMG_4926

Daugavas krastā pie kultūras nama notika Eiropas čempionāta un Latvijas čempionāta posms ūdens motorsportā, bet skriešanas cienītāji piedalījās Aizkraukles 4.pusmaratonā. Pēc svētku gājiena pa pilsētas ielām kultūras pasākumu kulminācija bija pilsētas stadionā – koncerts “Daugavas raksti”, kurā piedalījās 900 dejotāju, un kurus noslēgumā papildināja grupas “Raxtu raxti” izpildījums. Radošas aktivitātes, saulains laiks un priecīgs noskaņojums pildīja visus novada svētkus.

2018.gadā Aizkraukles novada svētkus atzīmējām 11.augustā – 100 dienas pirms Latvijas valsts 100.gadadienas. Svētku laikā notika gan tradīciju festivāls “Ciema kukulis”, kur uzstājās tautas mākslas kolektīvi no Aizkraukles, Krāslavas, Ungārijas pilsētas Kiškunhalašas, Polijas pilsētas Tčevas, Dānijas pilsētas Videbekas, Ukrainas pilsētas Slavutičas un Baltkrievijas pilsētas Šarkovščinas, gan Aizkraukles novada Sporta svētki, kur viens no lielākajiem pasākumiem bija Eiropas un Baltijas čempionāta posmi ātrumlaivām.

Pasākumi