Vārda dienas svin: Severīns, Urzula
Datums: Pirmdiena, 21. oktobris

Baznīcas

Aizkraukles vecā luterāņu baznīca

DCIM100MEDIADJI_0262.JPG

Foto: Edgars Šulcs

Baznīca atrodas šosejas Rīga – Daugavpils (A6) malā, netālu no Skrīveru robežas. Baznīca ir republikas nozīmes arhitektūras piemineklis, mūsu novadā tai ir vēsturiska nozīme.
1613.gadā netālu no šīs vietās tika būvēta koka baznīca, kas nopostīta.

Mūra baznīcu esošajā vietā uzbūvēja 1680.gadā, bet pašreizējo izskatu tā ieguvusi 1896.-1899.gadā pēc arhitekta G.Krona projekta atbilstoši tolaik modē esošās neogotikas tendencēm. Baznīca pārbūvēta, remontēta un paplašināta ar sānu izbūvēm (320 sēdvietas, iesvētīja 1889.gada 10.novembrī). Darbus vadīja mūrnieks un baznīcas pērminderis Lablaiks. Ieeju rotā iegravējums vecajā drukā “Cik mīlīgas ir tavas māju vietas Ak Kungs Zeibot”.

Līdz Pirmajam pasaules karam baznīcai ir bijis četrstūrains, strups tornis. Pirmā pasaules kara laikā baznīca pilnīgi nopostīta, jo atradās frontes joslā. Tika sagrauta torņa smaile, baznīcā izcēlās ugunsgrēks un sadega ērģeles. Sākti Aizkraukles luterāņu baznīcas atjaunošanas darbi, kas pabeigti 1925.gadā. Gadu vēlāk realizēts arī 19.gs. izstrādātais baznīcas projekts ar smailo torni.

2.pasaules kara laikā Aizkraukles luterāņu baznīcas torņa smaili aizķēra lidojošas vācu lidmašīnas transporta bumbvedēja Junkers spārns. Tornis tika sašķiebts, krusts norauts, bet lidmašīna nošūpojoties aizlidoja tālāk uz Rīgas pusi. Tornis sašķiebts bez krusta palika visus padomju gadus.

Atmodas laikā pēc 1995.gada tika veikti apjomīgi torņa taisnošanas remontdarbi, kurus veica SIA “Skrīveru saimnieks”.

Baznīcā saimnieko Aizkraukles luteriskā draudze, kurā vēsturiski ietilpst Aizkraukles pagasta un Skrīveru pagasta luterticīgie.

1943.gada nogalē agrākās altāra gleznas “Sv.Vakarēdiens” vietā tika iesvētīta jauna A.Annusa gatavotā altārglezna “Kungs, palīdzi, mēs grimstam”. Tas ir mākslinieka pēdējais darbs pirms emigrācijas. Gleznas kompozīcijas pamatā ir trīs tēli – Kristus un slīkstošs vīrs, pie kura pleca piespiedies zēns. Kristus attēlots gaišmataina latviešu jaunekļa izskatā, baltā kreklā ar dzeltenīgu apmetni. Abu pārējo tēlu sejās – traģiskums, kuram pretējs ir Kristus pārliecinošais spēks un ticība.

Baznīcas draudzes mājas lapa aizkrauklesbaznica.lv.
Baznīcu apskatīties var pieteikt pa tālruni 26593956.
GPS koordinātes pēc www.balticmaps.eu
Lat: 56.6184172 Lon: 25.1454431 

Pasākumi