apmācības

Aizkraukles novada Sociālā dienesta telpās 10. aprīlī notika medijpratības seminārs “Saproti informāciju!”, kurā piedalījās ap 20 senioru.

Aizkraukles senioru biedrības “Askrāde” valdes priekšsēdētāja Ērika Dāldere atzīst, ka seminārs bija interesants un ļoti noderīgs, tika demonstrēti arī uzskates materiāli. Seniori iepazinās ar medijpratību, dezinformācijas taktikām, viltus ziņām un veidiem, kā tās pārbaudīt. Viena no svarīgākajām semināra daļām bija par krāpnieku aktivitātēm – par tālruņa zvaniem no dažādām “it kā uzraugošajām iestādēm” vai policijas, par īsziņām un to pārbaudi, par krāpnieku darbību sociālajos tīklos un interneta vidē.

“Gandrīz katrs semināra dalībnieks ir sastapies ar krāpniekiem interneta vidē vai arī saņēmis zvanus, un tas ir satraucoši, tāpēc šādu semināru un sarunu vajadzība šobrīd ir aktuāla,” saka Uldis Dūmiņš, semināra vadītājs un senioru medijpratības projekta autors.

2024. gada laikā ar Kultūras ministrijas atbalstu šādi semināri senioriem tiek rīkoti visos Latvijas novados, lai mazinātu dezinformācijas radītos riskus un veicinātu kritisku un atbildīgu attieksmi pret publiskajā telpā pieejamo informāciju. Īpaša sadaļa paredzēta krāpniecības gadījumiem ar mērķi iepazīstināt seniorus ar iespējamiem draudiem un krāpnieku izpausmēm, spēt tos laicīgi noteikt un pasargāt sevi un savus tuviniekus.

Mācības norisināsies visā Latvijā līdz pat šī gada oktobrim. Plānots, ka semināros pavisam tiks apmācīti ap 600 senioru.

Mācības organizē Zemgales nevalstisko organizāciju (NVO) centrs kopā ar sadarbības partneriem ‒ citiem NVO centriem. Tās finansiāli atbalsta Kultūras ministrija saskaņā ar līdzdarbības līgumu “Līdzdarbības līgums ar Kultūras ministriju par valsts pārvaldes uzdevuma – senioru medijpratības veicināšana – veikšanu”, līguma Nr.2.5-8-31. Projektu koordinē un tā ieviešanu nodrošina Zemgales NVO centrs (www.zemgalei.lv).

Uzziņa

Medijpratība ir zināšanu un prasmju kopums, kas nepieciešams darbam ar informācijas avotiem – informācijas atrašanai un analīzei, informācijas sniedzēju funkciju izpratnei, informācijas satura kritiskam novērtējumam, objektīvas informācijas atšķiršanai no tendenciozas, dažādos avotos pieejamo ziņu salīdzinājumam, lai veidotu savu pamatotu viedokli.

Senioru medijpratības apmācības