pāgājiena kopbilde

Divas nedēļas nogales Neretas pusē noiets pārgājiena “Apkārt Latvijai” Leišmalītes posms, un pa robežceļiem tajā gāja gandrīz simt gājēju.

14. un 15. maijā 70 gājēji satikās pie Neretas Luterāņu baznīcas, lai noietu 31. posmu apkārt Latvijai Sēlijas pusē.

“Baznīcā mūs sagaidīja Juris ar izziņas stāstījumu, uzkāpām arī tornī un iemūžinājām Neretas lielciemu panorāmas skatos. Diena izvērtās labāka, kā bija solījuši sinoptiķi, tomēr vienalga paguva mums dāvāt svētīgu pavasara lietus brāzienu, divas reizes ļaujot pamatīgi samirkt un izžūt,” stāsta pārgājienu projekta “Apkārt Latvijai” vadītāja Olita. “Pa ceļam uz Gricgali iegriezāmies pie Konrādija Degro ģimenes, kura pamazām veido skaistu un bagātīgu senlietu muzeju, ar īpašu kaislību Konrādijs krāj monētas. Ar lepnumu apjautām savu nozīmīgo lomu – mēs bijām pirmie viesi nupat izveidotajā ekspozīciju telpā un tikām ļoti sirsnīgi un mīļi uzņemti. Pēc apmēram kilometra jau bijām nonākuši Pilkalnes muižā, kur savā sirsnības paspārnē mūs ņēma saimnieki Valdis un Irma Tomsoni. Šeit ne vien klausījāmies neticamajā īpašuma atdzimšanas stāstā, bet izpētījām arī unikālo graudu žāvēšanas krāsni jeb plauktu graudu kalti. Tikām garšīgi pabaroti ar siltu skābeņu pusdienzupu.

Atpūtušies vilkām savas lietusplēves un devāmies tālāk. Uzkāpām senajā sēļu Strobuku pilskalnā, pabaudījām mirkli bez lietus un gājām tālāk uz Gricgali, kur Medņu krogā mūs gaidīja novadpētniece, rakstniece, Sēlijas “zelta” cilvēks, patriots un ļoti sirsnīgā, enerģiskā un dzīvespriecīgā Lidija Ozoliņa. Tikšanās ar rakstnieci mums bija liels pagodinājums, jo nupat Lidija saņēmusi Latvijas valsts augstāko apbalvojumu – Atzinības krustu. Sveicām Lidiju ar skanīgu dziesmu un aplūkojām arī pašu apbalvojumu. Medņu krogā nobaudījām dažādus vietējo mājražotāju sierus, kurus, protams, iegādājāmies arī saviem mājiniekiem.

Nakšņošanai savas durvis viesmīlīgi vaļā vēra Pilskalnes bijusī skola. Pēc garšīgajām vakariņām kopā ar muzikantēm Sintiju un Andu pieskandinājām ēku ar skanīgām dziesmām un pat iegriezām dančus, par ko liels paldies Lidijai un viņas muzikālajām meitenēm. Abas meitenes, kaut arī savu ikdienu vada Rīgā, gribas saukt par vietējām, jo nākušas no Neretas. Bija liels prieks kopdzietāt un pavadīt vakaru tik draudzīgā atmosfērā. Ļaujot muzikantēm atpūsties, piepildījām Pilskalnes debesis ar skaistiem burbuļiem, kuri nu jau ir neiztrūkstoša pārgājienu sastāvdaļa – kā nu citādi, ja mūsu pārgājienu ģimenē ir pats Burbuļu Mārtiņš!

Otrā dienā pēc brokastīm ar saulainu, bet vējainu rītu uzsākām ceļu no Gricgales līdz Ērberģei, pa ceļam iegriežoties fantastiskā vietā Mēmeles krastos – Vecmēmeles muižā, kur mūs silti, gādīgi un dzirkstoši sirsnīgi uzņēma muižkungi Sandris un Inga. Saimnieki viesmīlīgi mūs sagaidīja ar pašceptu plātsmaizi, spirdzinošiem dzērieniem, kafiju. Muižas palodzes ziedēja košos ziedos tieši tikpat spilgti, cik mūsu sajūsma.

Izpriecājušies par muižas nokļūšanu tik labās rokas, devāmies tālāk līdz Ērberģes muižai. Šajā ceļa posmā izbaudījām visus laikapstākļus – gan tornado līdzīgas vēja brāzmas ar krītošiem koku zariem, gan lietus šaltis, bet, neskatoties uz to, Ērberģes muižā visi ieradās smaidīgi, ar priekā mirdzošām acīm. Noslēgumā vēl satikām pašu muižkungu – baronu Hanu, Zilo dāmu, baronesi Mariju un Raganiņu.”

18. jūnijā ar vairāk nekā 80 pārgājiena dalībniekiem satikāmies Ērberģes muižā. Pēc reģistrācijas un rīta kafijas Ērberģes estrādē piedāvājām viesiem iziet Ērberģes muižas Leģendu taku ar baronu Hānu, baronesi Marī, Zilo dāmu un muižas Raganiņu. Tas ir labs iesākums tālākam ceļam uz Kurmeni un nākamās dienas laivu braucienam uz Skaistkalni.

Pārgājiena dalībnieku vārdā vadītāja Olita teic: ”Mīļš un sirsnīgs paldies ikvienam, kurš palīdzēja šim ceļa posmam būt tik bagātīgi piepildītam ar vietām, satikšanās mirkļiem, notikumiem, maltītēm! Īpaši liels paldies Neretas apvienības pārvaldes vadītājam Jurim Gorbačovam, biedrības “Upmales mantinieki” vadītājai Lidijai Ozoliņai, biedrības “Ērberģietes” un “Sēļu klubs” pārstāvjiem par atsaucību un brīnišķīgo sadarbību!”

Inetrag Lat- Liet