Aizkraukles pagasts Bebru pagasts Kultūra
svesuma aizvestos

Latvijā 25. martā atminas svešumā aizvestos un nomocītos cilvēkus, kuri cieta 1949. gada marta deportācijās. Atceres brīži šodien un rīt notiek arī vairākās Aizkraukles novada pilsētās un pagastos.

1949. gada 25. marts vēsturē iegājis kā viena no latviešu tautas lielākajām sāpju dienām – 42 300 Latvijas iedzīvotāju šajā dienā tika sadzīti lopu vagonos un izrauti no savas zemes, aizvedot Sibīrijas plašumos. Kā katru gadu, šos notikumus un svešumā aizvestos atminamies piemiņas pasākumos daudzviet novadā. Visā Latvijā rīt notiks piemiņas pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie”, kura laikā 43 pašvaldībās, arī Aizkraukles novadā, tiks nolasīti izsūtīto vārdi.

No Aizkraukles novada teritorijas 1949. gada 25. martā izsūtīti 967 cilvēki. Viņu piemiņai šodien un rīt notiek pasākumi dažādās Aizkraukles novada vietās. Šodien piemiņas brīdis represētajiem notika Aizkraukles pagastā pie akmens “Tiem, kas nepārnāca”. Tajā piedalījās arī Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums un pašvaldības pārstāvji. Piemiņas brīdī pulcējās represētie, tajā piedalījās arī Aizkraukles pagasta sākumskolas skolēni.

Šodien atceres brīdis notika arī piemiņas vietā Bebru pagastā. Pie Bebru pamatskolas pirms 20 gadiem atklātais piemiņas akmens pagasta iedzīvotājiem ir kļuvis par svētvietu, kur pieminēt represijās cietušos. Goda sardzē ar karogiem stāvēja Bebru pamatskolas jaunsargi, Bebru pamatskolas audzēkņi bija sagatavojuši dzejas lasījumus. Pasākumā piedalījās Bebru pagasta represēto kopas dalībnieki.

Neretā pagasta represētos pieminēja pie skulptūras “Sāga”.

Arī rīt, 25. martā, notiks Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltītie pasākumi:

 • pulksten 11 – no Aizkraukles novada izsūtīto personu vārdu lasījuma tiešraide “LSM.lv”; “LNB.lv”; deportetie.kartes.lv un Aizkraukles novada Facebook kontā;
 • pulksten 11 – ziedu nolikšana pie piemiņas akmens stacijas laukumā Daudzevā;
 • pulksten 12.30 – ziedu nolikšana pie piemiņas akmens Secē; 
  • pulksten 13 Seces kultūras namā – koncerts “Daugavas dziesmas apkārt ap dvēselēm siet”;
 • pulksten 14.30 – piemiņas brīdis pie kultūras centra Koknesē;
  • pulksten 15 Kokneses kultūras centrā – koncerts “Ārijai Elksnei 95”;
 • pulksten 15 – piemiņa  brīdis pie represēto akmens Skrīveros;
  • pulksten 16 Skrīveru kultūras centrā – Dobeles zemessargu koncerts;
 • pulksten 17 Pļaviņu kultūras centrā – literāri muzikāls uzvedums “Ilgu aizvējā”.
Aizvestie. Neaizmirstie