Sunākstes pagasts Kultūra
dziedāšanas svētki

26. augustā Sunākstē vienlaikus ar pagasta svētkiem notika Sunākstes dziedāšanas svētku 150. gadadienai veltītais pasākums. Svētkus rīkoja Sunākstes kultūras biedrība "Saules aka" un Sunākstes saieta nams sadarbībā ar Aizkraukles novada Kultūras pārvaldi.  

Pēc Pirmajiem vispārējiem latviešu dziesmu svētkiem 1873. gada vasarā Neretas prāvests Pēters Oto Vāgners un Saukas mācītājs Ernsts Vilhelms Roberts Dēringers mudināja vietējo sabiedrību rīkot Sunākste Augškurzemes dziesmu svētkus, un tie notika 22. augustā, piedaloties astoņiem koriem no sešām dziedāšanas biedrībām. Piecu sešu tūkstošu lielais skatītāju pulks ļauj spriest par svētku vērienu un nozīmi tuvākā un tālākā apkārtnē. Pieminot vēsturiskā notikuma 150. gadskārtu, Sunākstē svētku kopkorī skanēja Aizkraukles novada koristu un vieskoristu balsis ‒ piedalījās Aizkraukles jauktais koris "Aizkraukle'' (diriģenti Eduards Grāvītis un Lelde Kamzole-Gagaine), Kokneses jauktais koris ''Dīvaja'' (Silva Upeniece), Kokneses senioru koris "Alaine’’ (Aldis Lazdiņš), Kokneses sieviešu koris "Anima" (Lelde Kamzole-Gagaine), Seces jauktais koris ''Vīgante'' (Diāna Austra Salmiņa), vīru koris ''Staburags'' (Māra Batraga, Ainars Mēness), Ļaudonas jauktais koris ''Lai top'' (Jānis Trūps), Babītes jauktais koris ''Atskaņa'' (Ginta Pētersone, Rita Birzule), Sēlpils jauktais koris "Sēlpils" (Agnese Grudinska) un Rēzeknes nacionālo biedrību kultūras nama sieviešu koris “Jutzenka” (diriģente Irēna Ivanova).

Svētku koncerts izskanēja emocionāli pacilātā gaisotnē virsdiriģenta Eduarda Grāvīša virsvadībā kā XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku atskaņa, izdziedot daļu no svētku repertuāra. Kora skanējumu lieliski papildināja pasākuma vadītājs Raitis Zapackis, koncerta gaitā izklāstot Latvijas kora dziedāšanas tradīciju vēsturi.

Svētku laikā notika bērnu rīts, teātra izrāde “Upe”, dažādas sportiskas aktivitātes, tajā skaitā sacensības futbolā un pludmales volejbolā, radošās darbnīcas un spēles bērniem, varēja vizināties zirga pajūgā, apskatīt dažādus dzīvniekus un paviesoties fotostūrītī. Sunākstes bibliotēkā bija apskatāma izstāde par kora dziedāšanas tradīcijām un aizsākumiem Sunākstē, savukārt vietējais veikals “Veicis” visas dienas garumā piedāvāja gardumus un dažādas izklaides. Notika arī koncerts Sunākstes Baltajā baznīcā, kurā piedalījās vokālie ansambļi “Ferrovia” no Skrīveriem (vadītājs Ferijs Millers) un “Mežaroze” no Sunākstes (Sandra Spruča), Staburaga muzikālā apvienība (Diāna Austra Salmiņa), senioru koris “Alaine” no Kokneses (diriģents Aldis Lazdiņš), muzikālus priekšnesumus sniedza ērģelnieks Raitis Kveska un mūziķis Raitis Zapackis.

Svētku izskaņā tika iedegts kopīgs ugunskurs, un kapelas “Karikste” (vadītāja Anita Ostrovska) spēlēto latvisko danču deju soļus ierādīja Rīgas Danču kluba dejotāji. Zaļumballes pirmo valsi iespēlēja Sunākstes grupa “Laimīgs gadījums”, un balle turpinājās  kopā ar grupu “Vēja runa”.

Paldies Sunākstes saieta namam, bibliotēkai un biedrībai “Saules aka”, īpaši Vinetai Lavrenovičai un Ramonai Ukrinai, kā arī Sunākstes pakalpojumu centra vadītājai Inārai Vītolai, Aizkraukles novada koru virsdiriģentam Eduardam Grāvītim, sporta aktivitāšu organizētājam Kasparam Maslobojevam un visiem Sunākstes aktīvajiem ļaudīm par pagasta sakopšanu, dekorēšanu un viesmīlīgu uzņemšanu svētkos!

Dziedāšanas svētki Sunākstē

Anta Teivāne

Vadītāja
anta.teivane [at] aizkraukle.lv