Aizkraukle Izglītība Kultūra
meitene baltā tērpā spēle kokli Aizkraukles mūzikas skolā
Ansambļa “Eola kokle” dalībniece Emīlija Ļebedeva. Foto: Vitālijs Prutskis

XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku Kokļu mūzikas lielkoncertā “Laika upe” 6. jūlijā Ķīpsalas halli pieskandinās koklētāji no visas Latvijas, viņu vidū būs arī P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas koklētāju ansamblis “Eola kokle”. Gatavojoties svētkiem, ansamblis ticis pie jauna instrumenta – Pētera Putniņa darinātas koncertkokles, kuras iegādei naudu atvēlējis Valsts kultūrkapitāla fonds. 

Uzziņai. Kokļu mūzikas lielkoncertā “Laika upe”, kas 6. jūlijā pulksten 19 ieskanēsies Ķīpsalas starptautiskajā izstāžu centrā, piedalīsies gandrīz 400 koklētāju trīs vecuma grupās, četri virsdiriģenti un dažādu mūzikas žanru viesmākslinieki. Skanisko pamatu veido vairāku paaudžu latviešu komponistu tautasdziesmu interpretācijas un īpaši lielkoncertam radītie Valta Pūces un Aigara Raumaņa jaundarbi. Kokles skanējums vienmēr ir skanējis līdzās tautasdziesmai, tāpēc koncerts balstās uz pamatvērtībām – tautasdziesmu, dabu un koklētāju, tā pamatā ir skaņdarbi, kas parāda kokles skanējuma daudzpusību, atskaņojot dažādu laiku latviešu komponistu opusus.

P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas koklētāju ansamblis “Eola kokle” var lepoties ar senu vēsturi – šogad tas svin 50 gadu jubileju. Protams, tik dinamiskā iestādē kā mūzikas skola muzicētāju sastāvs mainās, taču viņus vieno mūzikas un kokles spēles mīlestība. Patlaban ansamblī spēlē 11 audzēkņu no 12 gadu vecuma, viņu vidū ir arī pieci skolas absolventi – kokles klases absolventes Adrija Krista Kubliņa, Betija Diāna Zeltiņa, Līna Liāna Padoma, Paula Laganovska un kora klases absolvents Oskars Gailis, kurš tikai pagājušajā rudenī iesāka basa kokles spēli šajā ansamblī.

Ik pēc diviem gadiem koklētāju ansamblis “Eola kokle” piedalās Dziesmu svētkos – gan skolēnu, gan vispārējos. Šogad skatē kolektīvs ieguva 42,1 punktu un pirmās pakāpes vērtējumu, līdz ar to arī ceļazīmi uz svētkiem. Vairākas ansambļa dalībnieces Dziesmu svētkos piedalījās jau otro vai trešo reizi. “Emocijas ir tik pacilājošas, ka tas liek darboties, lai atkal tur būtu,” teic jaunie koklētāji.

Koklētāju ansambli “Eola kokle” vada skolas direktore Daina Laganovska, kurai šis kolektīvs ir vairāku gadu lolojums, un kokles spēles pedagoģe Agnese Puriņa, kura Aizkrauklē strādā otro gadu. Viņas teic, ka jaunas kokles iegāde skolai ir ļoti nozīmīgs notikums – gan tāpēc, ka ansambļa skanējums Dziesmu svētkos nu būs vērienīgāks, gan arī tāpēc, ka jaunā koncertkokle ir būtisks skolas mūzikas instrumentu bāzes papildinājums. Iepriekš jauna kokle skolai iegādātā pirms apmēram pieciem gadiem.

Šī instrumenta spēli patlaban apgūst 11 bērni, bet līdz šim skolā bija tikai septiņi mūzikas instrumenti, no kuriem daļa ir nolietoti un nav atjaunojami, līdz ar to trīs instrumenti tiek īrēti no citām mūzikas skolām. Divām audzēkņiem ir savas personīgās kokles, bet lielākoties bērni vingrinājumiem mājās izmanto vecās Lietuvā rūpnieciski ražotās kokles, kas nav koncerta instrumenti un skanējums tām nav tik labs.

Jaunā kokle iegādāta par 1936 eiro – 1600 eiro piešķirti no Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Mūzikas iestāžu materiāli tehniskās bāzes uzlabošana”, bet 336 eiro līdzfinansējums atvēlēts no Aizkraukles novada pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Kokli darinājis kokles meistars Pēteris Putniņš, bet Latvijā ir tikai divi meistari, kuri izgatavo kokles. Visas līdzšinējās ansambļa rīcībā esošās kokles rotā latvju rakstu zīmes, bet jaunais instruments ir bez rotājumiem. “Tiklīdz ieraugām kokli ar latvju rakstu zīmēm, tas visiem asociējas ar etnogrāfisku mūzikas instrumentu, bet ir liela atšķirība starp tautas un akadēmisku koncerta kokli,” bilst Daina Laganovska. “Uz kokles var nospēlēt gandrīz visu, repertuārs ir ļoti plašs, tās nav tikai latviešu tautasdziesmas. Kokle ir mūsdienīgs un skanīgs mūzikas instruments.”

Mūsdienīgu svētku režisors iecerējis arī jauno koklētāju uznācienu lielkoncertā “Laika upe” – jaunieši tērpsies baltos krekliņos, bet savus baltos koncertērpus Aizkraukles koklētāji rādīs svētku gājienā.

Lai prezentētu jauno instrumentu, P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolā 9. maijā notika neliels ieskandināšanas koncerts, bet plašākai publikai ansambli “Eola kokle” varēs dzirdēt Aizkraukles novada svētku ieskaņas koncertā – 27. maijā pulksten 14.00 koklētāju ansamblis koncertēs Daudzeses evaņģēliski luteriskajā baznīcā.

vkkf logo