Vide Izglītība
ekoskolu jaunieši
ANV Ekopadomes jaunieši saliedēšanas pasākumā 20. aprīlī kempingā Zanzibāra

Skolu Ekopadomes šopavasar iesaistījušas un rīkojušas vairākas interesantas aktivitātes, ikvienu aicinot šķirot un savākt atkritumus, kā arī pavadīt laiku brīvā dabā. Kā veicies, stāsta Aizkraukles novada un Pļaviņu vidusskolas Ekopadomes koordinatores.

“Noslēgusies Aizkraukles novada vidusskolas (ANV) Ekopadomes rīkotā kampaņa “Šķiro draudzīgi!”, un vēlamies pateikt paldies par paveikto katram Aizkraukles novada iedzīvotājam, kas pieņēmis Ekopadomes izaicinājumus un piedalījās aktivitātēs,” teic Jekaterīna Blaua, Aizkraukles novada vidusskolas Ekopadomes koordinatore. “Izlozēs noskaidrojām kampaņas akciju uzvarētājus un apbalvojam viņus ar dabai draudzīgām dāvanām.

Aprīļa sākumā noskaidrojām stilīgākās miskastes īpašnieku. Akcijas dalībnieki bija aicināti parādīt, kā viņi šķiro mājās, piestrādāt pie miskastes dizaina, lai padarītu to par stilīgu, dalīties ar bildi sociālajos tīklos, lai iedvesmotu arī citus sākt šķirot. No 21 ievietotā darba izlozēti trīs uzvarētāji: Pļaviņu vidusskolas 3.a klase, Darja un Sofija (ANV 5. klase) un Renāte, Kristers un Eva (ANV 4. klase).

Aprīlī piedāvājam novada iedzīvotājiem pastaigāties tuvākajā apkārtnē un piedalīties atkritumu savākšanas akcijā. Dalībniekiem bija jānoiet vismaz kilometru, jāsavāc pa ceļam atkritumi un bildi jāievieto sociālajos tīklos. Uzvarētāji ir Sofija un Samira (ANV 8. un 9. klase), Irina, Darja, Anelija un Ņina (ANV 5. klase), Nellija un Patrīcija (ANV 5. klase) un Pļaviņu vidusskolas 3.a klases skolnieki.

Ekopadomes jaunieši beidzot īstenoja tik ilgi gaidīto un ierobežojumu dēļ uz laiku atlikto braucienu, izmantojot savu balvu par uzvaru E-Space konkursā. Saliedēšanas brauciens un iespēja palīdzēt patversmes dzīvniekiem skolēnus patiesi iepriecināja.”

Pļaviņu vidusskolas Ekoskolas koordinatore Ingrīda Bērziņa stāsta: “Iesaistījāmies Āra izglītības dienā, kas ir globāla kustība, kuras mērķis ir veicināt uzturēšanos dabā, svaigā gaisā un panākt, ka šī aktivitāte kļūtu par katra bērna ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Katru gadu divās akcijas dienās skolotāji ved bērnus ārā spēlēties un mācīties. Šogad Āra izglītības diena norisinājās 19. maijā. Pļaviņu vidusskola iesaistījās Vides dienās, skolēni iestādīja no rudenī ievāktajiem kastaņiem izaudzētus kastaņkokus, kuri papildinās pie skolas esošo kastaņu aleju. No rudenī salasītajām zīlēm skolēni izaudzējuši ozolu stādiņus, kurus iestādīja skolas iekšpagalmā pie kukaiņu mājas.

Savukārt 9. maijā saistībā ar akciju “Vienotai Eiropai kopā ar Ukrainu” 3.a klases skolēni skolas puķu dobē iesēja saulespuķes.”

Pļaviņu vidusskolas 3.a klases audzinātāja Ilze Kunga stāsta, ka Pļaviņu vidusskolas skolēniem, piedaloties Latvijas Biškopības biedrības rīkotajā vizuālās mākslas konkursā “Apsveic biti!” par godu Pasaules bišu dienai tapa skolēnu veidotās apsveikumu kartiņas bitēm. Ar interesi skolēni meklēja informāciju par bitēm, dalījās pieredzē par darbu un novēroto bišu dravā un degustēja 2021. gada savākto dažādo medu.

Bišu dienu katru gadu atzīmē 20. maijā. Pasaules Bišu dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību, aktualizēt problēmu, lai aizsargātu bites un citus apputeksnētājus. Šogad Pasaules bišu dienā skolēni tika aicināti novērtēt bišu nozīmi mūsu dzīvēs. Bites un citus apputeksnētājus, piemēram, tauriņus un sikspārņus arvien vairāk apdraud cilvēku darbība. Tomēr apputeksnēšana ir fundamentāli nepieciešams process, lai mūsu ekosistēma izdzīvotu. 75% pasaules pārtikas kultūru, 35% pasaules lauksaimniecības zemes un gandrīz 90% no pasaules savvaļas ziedošo augu sugas pilnībā vai vismaz daļēji ir atkarīgas no apputeksnēšanas. Apputeksnētāji ne tikai tieši veicina pārtikas nodrošinājumu, bet ir arī ļoti svarīga sastāvdaļa bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas procesā.

Ekoskolu logo