Sabiedrība Uzņēmējdarbība
apbalvošana

Jaunajā apvienotajā Aizkraukles novadā notikušas otrās Uzņēmēju dienas ar svinīgu balvas “Gada uzņēmējs Aizkraukles novadā 2022” pasniegšanu 12 nominācijās. Tika sveikti arī pieci 2023. gada biznesa ideju konkursa uzvarētāji, dalībnieki un labākie skolēnu mācību uzņēmumi.

Atklājot pasākumu novada sporta centrā, Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums uzņēmējiem pateicās par viņu devumu savas ģimenes labklājības nodrošināšanā, katra pagasta, pilsētas un novada attīstībā. Ir ģimenes, kurās uzņēmējdarbības gēns tiek nodots pat trijās paaudzēs. Viņš novēlēja, lai ikvienam uzņēmējam ir pietiekami daudz spēka, atbildības un izaugsmes spara, neapstājoties pie sasniegtā un meklējot arvien jaunas attīstības iespējas.

Pateicības saņēma novada uzņēmēji, kuri ar savu darbu un aktivitātēm mērķtiecīgi ir spējuši celt un stiprināt sava pagasta, pilsētas un novada popularitāti, piedzīvojuši strauju attīstību īsā laikā vai, gadiem ejot, uzņēmējdarbībā apliecinājuši stabilu atbalstu un izaugsmi. Viņiem tika pasniegtas oriģinālas Aizkraukles Mākslas skolas skolotājas Veldas Mizišas izgatavotās balvas.

Nominācijā “Jaunais uzņēmējs” tika apbalvots jaunais un perspektīvais uzņēmējs Gatis Grunšteins, kurš, realizējot LEADER projektu, Aizkraukles novadā sniedz augsti kvalificētus mērniecības pakalpojumus ar šobrīd modernākajiem mērniecības instrumentiem, kas nodrošina profesionālo darbību un samazina darbu izpildes termiņus.

Nominācijā “Amatnieks/mājražotājs” balva tika pasniegta zīmola “ZaigaArt” radītājai un īpašniecei Zaigai Rebanei no Daudzeses pagasta, kura, būdama pašnodarbinātā, jau vairākus gadus no auduma un ādas ar apbrīnojamu izdomu, radošumu, krāsu saskaņu un kvalitāti darina visdažādākās somas, jostas, grāmatu vāciņus un citas lietas. Lielu daļu izstrādājumu rotā latvju rakstu zīmes. Zaigas rokraksts ir nesajaucams, unikāls, un viņas darinājumus ir iespējams iegādāties novada tūrisma centrā un tūrisma punktos.

Nominācija “Saimnieks laukos” balvu saņēma Vietalvas pagasta zemnieku saimniecības “Bezdelīgas” saimnieks Gatis Kučinskis. Saimniecībā tiek apsaimniekoti vairāk nekā 800 hektāri zemes un audzēti ap 100 gaļas lopu. Gatis ziemas periodā veic arī ceļu uzturēšanas darbus, sadarbojas ar Vietalvas pagasta pakalpojumus centru, ir atsaucīgs un izpalīdzīgs, kā arī aktīvi atbalsta kultūras un sporta pasākumus pagastā.

Nominācijā “Ģimenes uzņēmums” balvu saņēma SIA “Rozīne” valdes locekle Lelde Sotniece kopā ar brāli Mārtiņu Sotnieku un tēvu Voldemāru Sotnieku. Skrīveru mājas saldējums ir populārs tūristu pieturas punkts, kurā var nobaudīt vairāk par 25 saldējuma garšām. Saldi un sāļi, klasiski un moderni, bet interesantākais no tiem ir saldējums ar siļķi. Uzņēmumu var sastapt starp izbraukumu tirgotājiem dažādos pasākumos, kā arī kopš šī gada uzsākta sadarbība ar lidsabiedrību “airBaltic”, piedāvājot pasažieriem saldējumu lidojumu laikā. Galvenās uzņēmuma pamatvērtības ir ģimene un mājas, no pašiem pirmsākumiem līdz pat šim brīdim kopīgiem spēkiem uzņēmumu attīsta visa ģimene, kā arī būtiska nozīme tiek piešķirta saldējuma dabiskajām izejvielām, kas nākušas no ģimenes iekoptā augļu dārza. Uzņēmums ne tikai ražo saldējumu, bet piedāvā iegādāties dažādas sulas, biezsulas un sīrupus.

Nominācija “Tūrisma pakalpojumu sniedzējs” balva piešķirta SIA “ES&ME” kempinga “Pie Daugavas” īpašniecei Dacei Druvai. Kempings atrodas gleznainā zemes stūrītī pie Daugavas, uz Jaunjelgavas un Sērenes robežas. Uzņēmums popularizē komfortablu un klusu atpūtu pie dabas, un kempingā valda unikāla telšu pilsētiņas atmosfēra. Nakšņošana tiek piedāvāta moderni aprīkotās teltīs, nodrošinot maksimālu komfortu. Teritorijā atrodas sfēriskais kupols, kurā notiek koncerti ar ekstravagantu mūziķu piedalīšanos.

Nominācijā “Inovācija” balvu saņēma SIA “Dainiko” pārstāvis Niklāvs Vingris. Šis Kokneses uzņēmums ir pazīstams ar zīmolu “DeveKids”. Montesori programmas iedvesmots, uzņēmums ražo bērnu mēbeles, kas veicina bērnu dabisko attīstību un augšanu. “DeveKids” piedāvā speciālus kāpslīšus bērniem, lai, uz tiem pakāpjoties, mazie būtu vienā līmenī ar vecākiem un kopā varētu darboties, piemēram, virtuvē gatavojot ēdienu. Tie ir stabili, ērti un droši. Gandrīz visa produkcija tiek pārdota ārvalstīs, izmantojot interneta platformas “Amazon” un “Etsy”.

Nominācijā “Stabilitāte” apbalvots uzņēmums SIA “Pērles būve” no Bebriem, kas veiksmīgi darbojas jau vairāk nekā 30 gadu. Balvu saņēma valdes loceklis Edgars Mikāls. Uzņēmums sniedz lielu atbalstu lauksaimniekiem, īpaši tiem, kas nodarbojas ar lopkopību un kam ir nepieciešanas lielas un sarežģītas konstrukcijas būves. Tādas spēj nodrošināt profesionālie SIA “Pērles būves” speciālisti.

Nominācijā “Izaugsme” tika sumināts uzņēmums SIA “Kronīšu kokapstrāde” no Zalves pagasta. Jau vairāk nekā 10 gadu uzņēmums Sproģos nodarbojas ar dažāda lieluma koka karkasa siltumnīcu izgatavošanu un uzstādīšanu, kā arī būvē koka karkasa angārus un nojumes. Uzņēmuma mērķis ir kļūt par lielākajiem koka karkasa siltumnīcu ražotājiem, kas atbilstoši klientu vēlmēm spēj piedāvāt dažāda veida siltumnīcas.

Nominācijā “Eksportētājs” balvu saņēma uzņēmums SIA “Juniperus” no Klintaines pagasta, kura darbības joma ir koka paliktņu ražošana. Uzņēmums piedāvā arī zāģmateriālus, galdniecības un celtniecības pakalpojumus. SIA “Juniperus” produkciju izmanto daudzi Eiropas un Latvijas rūpniecisko nozaru uzņēmumi. Mūsdienās globālā tirdzniecība kļūst aizvien svarīgāka un konkurētspējīgāka, tāpēc ir būtiski, ka uzņēmums turpina uzplaukt un meklē jaunas iespējas eksportēt savu produkciju. Balvu saņēma uzņēmuma pārstāvis Gatis Truksnis.

Nominācijā “Liels darba devējs” tika apbalvots uzņēmums “ASP Pluss” no Jaunjelgavas, kura darbības jomas nu jau vairāk nekā 20 gadu ir mežizstrāde, mežsaimniecība un kokapstrāde. 2022. gadā Valsts ieņēmumu dienests mazo uzņēmumu grupā sveica SIA “ASP Pluss” kā vienu no lielākajiem darbaspēka nodokļa maksātājiem Zemgales reģionā. Uzņēmums arī atbalsta dažādus Jaunjelgavā rīkotos pasākumus.

Nominācija “Liels nodokļu maksātājs” balvu saņēma SIA “Pakavs”. Uzņēmuma pirmsākumi meklējami 1992. gadā, kad tika izveidots pirmais veikals “Viss lauksaimniekam” Bebros. Ar gadiem vajadzības pēc lauksaimniecības precēm auga, atsaucība un klientu atzinība bija liela, tādēļ 2000. gadā tika atvērts otrs veikals Aizkrauklē, kas bija daudz plašāks un pavēra jaunas iespējas uzņēmuma attīstībai, kā arī 2005. gadā Jēkabpilī tika atvērts jau trešais veikals. Šobrīd veikala piedāvājumā ir plašs lauksaimniecības tehnikas, detaļu, būvmateriālu, dzīvnieku barības un citu preču sortiments. SIA “Pakavs” ir viens no vadošajiem lauksaimniecības preču tirgotājiem un lepojas, ka ir 100% Latvijas uzņēmums.

Aizkraukles novada iedzīvotāji tika aicināti piedalīties balsojumā un izvēlēties vienu uzņēmēju, kurš būtu pelnījis atzinību nominācijā “Draudzīgs klientam”. Pirmajā kārtā iedzīvotāji izvirzīja uzņēmumus, bet otrajā kārtā notika balsošana. Noslēdzoties balsojumam, par nominācijas “Draudzīgs klientam” uzvarētāju tika atzīts SIA “Veicis” Sunākstē, un balvu saņēma veikala vadītāja Laima Jaškova.

Attīstības finanšu institūcijas “Altum” Zemgales reģiona vadītājs Armands Alksnis atzina, ka Aizkraukles novads ir bagāts ar veiksmīgiem uzņēmējiem. “Altum” atzinības rakstu par mērķtiecīgu valsts atbalsta finansējuma izmantošanu, veicinot mazo ražotāju izaugsmi, saņēma SIA “Latvis Dara”, kas Klintaines pagastā, līdzās maiznīcai “Liepkalni”, dāvanu veikalā “Latvis Dara” piedāvā plašu mājražotāju izstrādājumu klāstu. Savukārt laikraksta “Staburags” galvenā redaktore Agita Grīnvalde-Iruka pasniedza speciālbalvu diviem uzņēmumiem, kas dibināti pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, pārcietuši visas ekonomiskās krīzes, spējuši saglabāt uzņēmumu un turpina stabili darboties. Tie ir zemnieku saimniecība “Zemītes” un tās dibinātāja un vadītāja Iveta Hveckoviča no Iršiem un zemnieku saimniecība “Rimšāni” Mazzalves pagastā un tās saimnieki Ausma un Jānis Baltači.

Jau otro gadu Aizkraukles novada pašvaldība organizēja biznesa ideju konkursu “Esi uzņēmējs Aizkraukles novadā!”. No 19 biznesa idejām piecas šogad ieguva finansējumu tālākai attīstībai, visas piecas laureātes atbalstu ir jau saņēmušas un uzsākušas savu biznesa ideju īstenošanu. Uzņēmēju godināšanas pasākumā biznesa ideju konkursa laureātēm un dalībniekiem tika dāvinātas SIA “WOODprint” Skrīveru galdniecībā izgatavotās simboliskās koka mājiņas, jo mājas ir kā biznesa idejas pamats, ko var uzlabot, paplašināt un modernizēt, lai tās atbilstu vajadzīgajām ērtībām.

Konkursa “Esi uzņēmējs Aizkraukles novadā!” laureātes:

  • Ingūna Purakalne no Daudzeses pagasta saņēma 5000 eiro biznesa idejas realizēšanai par atrakciju nomas uzņēmuma attīstību;
  • Jeļica Šmendela ieguva 5000 eiro kosmētiskā kabineta izveidei Koknesē;
  • Signei Žukai tika piešķirti 3500 eiro ķiploku pārstrādes produktu ražošanai Aizkraukles pagastā;
  • Žanete Truksne ieguva 2495,60 eiro fizioterapijas prakses izveidošanai Koknesē;
  • Dace Šķirmante saņēma 3605 eiro biznesa idejas īstenošanai fotogrāfiju apstrādē, kārtošanā, maketēšanā, drukas darbiem Aizkrauklē un spēles “Atmiņu ķērājs” izgatavošanai.

Paldies tika teikts arī visiem tiem dalībniekiem, kuri riskēja, uzdrošinājās un piedalījās biznesa ideju konkursā, ar cerību, ka viņu biznesa idejas tiks realizētas.

Pasākumā tika sumināti arī skolēnu mācību uzņēmumi, kas darbojas novada skolās. Izvērtējot reģionālā skolēnu tirdziņa “Cits bazārs” dalībniekus pamatskolas un vidusskolas grupā, tika izvēlēti divi veiksmīgākie uzņēmumi. Pamatskolas grupā tika sveikts mācību uzņēmums “Maisiņkafija” un tā dalībnieki ‒ Dominiks Osovskis un Ritvars Igaunis, Aizkraukles novada vidusskolas 7. klases skolēni, un skolotāja Kristīne Balta. Dominiks un Ritvars īstenoja ideju par maltu pupiņu kafiju maisiņos. Komanda pagājušajā mācību gadā guva panākumus reģionālajos tirdziņos Rīgā, Jelgavā un Aizkrauklē, saņemot augstāko novērtējumu ‒ balvu nominācijā “Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums”. Dominiks ieguva arī godalgu konkursā “Business Pitch”, kurā dalībniekam vienas minūtes laikā vajadzēja sniegt informāciju potenciālajam investoram, to ieinteresējot savā produktā.

Tika sveikta arī Aizkraukles novada vidusskolas skolēnu mācību uzņēmuma “AKA suhārs” komanda ‒ Artūrs Sviderskis, Kristaps Rancāns, Artūrs Jubass un skolotāja Zane Sirmace-Liedskalniņa. “AKA suhārs” ir komerciāli veiksmīgākais pagājušā gada mācību uzņēmums, kurš ražoja rokām gatavotus cukura produktus, krāsotus ar dabīgām pašiegūtām augu krāsvielām ‒ skābās karameles un krāsainās augļu sulu karameles uz kociņa. Pienākumi tika sadalīti pēc katra dalībnieka stiprajām pusēm – ražošana, mārketings vai grāmatvedība. Jaunie uzņēmēji savu produktu nepārtraukti pilnveidoja un attīstīja. Reģionālajā tirdziņā “Cits bazārs” tika saņemta nominācija “Uz zināšanām balstīts produkts vai pakalpojums”.

Pasākuma dalībniekus priecēja iluzionists Valdemārs Weiss un vokāli instrumentālā grupa “Ceļojums”.

 

Uzņēmēju dienas Aizkraukles novadā tika rīkotas projektā Nr. LVIII-068 “Zemgales uzņēmējdarbības vides attīstība un uzņēmēju konkurētspējas veicināšana”/SMEPRO 2 un to līdzfinansē Eiropas Savienība.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Aizkraukles novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

Līdzfinansē Eiropas savienība

Uzņēmēju godināšanas pasākums