Projektu aktualitātes Koknese Kultūra
izveidota mobilā lietotne Galastacija Koknese

Aizkraukles novada un Kokneses tūrisma informācijas centrā Koknesē notika pasākums “Rīta kafija ar Daugavas Samu”. Dalībnieki pāris stundu garumā iepazina biedrības “Pērses krasts” projektā “Daugavas Sama stāsts” tapušo tūrisma maršrutu un mobilo lietotni “Galastacija Koknese”.

Maršruta centrālais tēls Daugavas Sams pavada lietotāju interaktīvā pastaigā maršrutā, kur ar paplašinātās realitātes funkciju ceļotājs uz reālās ainavas fona var apskatīt vēsturiskos foto un dzirdēt personificētu Sama stāstījumu par esošajiem un zudušajiem apskates objektiem Koknesē. Audio failus ierunājis aktieris un režisors Ģirts Šolis. Lietotne “Galastacija Koknese” ikvienu aizvedīs apmēram septiņu kilometru garā pārgājienā, kas atkarībā no tempa un pavadītā laika objektos aizņems divas stundas.a

“Esmu pārliecināta, ka šis piedāvājums piesaistīs vietējo iedzīvotāju un Kokneses viesu interesi par Daugavas posma pie Kokneses, Pērses upes un Kokneses dabas parka ainavas kultūrvēsturiskā mantojuma salīdzinājumu ar mūsdienām,” saka biedrības “Pērses krasts” vadītāja Ita Lejiņa.

Virtuālo tehnoloģiju uzņēmuma “Jinns” projektu vadītājs Renārs Lipenītis klātesošajiem demonstrēja lietotnes dizainu, saturu un iespējas. “Ieceres galvenais mērķis bija izmantot tehnoloģijas tūrisma nozarē. Šis ir mūsu otrais virtuālo tehnoloģiju produkts par Koknesi, pirmais ir virtuālā vēsturiskā tūre Kokneses pilsdrupās,” stāsta Renārs Lipenītis. “Gribam padarīt vēstures iepazīšanu vēl interesantāku, piemērotāku jauniešiem, apvienojot tūrismu, vēstures materiālus un tehnoloģijas. Jaunā lietotne ved pastaigā pa Kokneses takām, tehnoloģiskie risinājumi ļauj nonākt vēsturiskā vietā un tālrunī redzēt objektus kādreizējā izskatā. Maršrutā ir vairāk nekā 20 objektu un apskates vietu Kokneses parkā un tā apkārtnē, tostarp senā Pērses ūdenskrituma vieta, vecais lielceļš no Daugavpils uz Rīgu, Daugavas ūdensceļš, Krievkalns, kāpnes uz Pērses gravu un daudz kas cits.”

Sama stāstu veidoja Māra Bitāne. Pateicoties iepriekš veiktajiem pētnieku Jāņa Bleses, Gunas Ševkinas, kā arī vēstures entuziastu Sarmītes Rodes un Inta Luksa pētījumiem, biedrības rīcībā ir plašs vēsturiskais materiāls, no kura atlasīti paši interesantākie fakti maršrutam. Stāsta tapšanā izmantoti arī Aizkraukles novada un Kokneses tūrisma informācijas centra materiāli, kā arī tūrisma centra vadītājas vietnieces Laumas Āres apkopotie raksti par samiem. Liels izaicinājums Mārai bija pārveidot vēsturisko informāciju tā, it kā to stāstītu vecais Daugavas Sams, ar entuziasmu un aizrautību ievedot tūristus Kokneses pagātnē.

Kas notiks tālāk? Līdz 2024. gada pavasarim biedrība saskaņos QR kodu izvietošanu maršruta punktos, lai lietotni būtu iespējams pilnvērtīgi izmantot, kā arī veiks lietotnes darbības un satura testēšanu. Lietotne “Galastacija Koknese” būs pieejama lejupielādei App Store un Google Play jau 2024. gada tūrisma sezonā.

Uzzini vairāk par biedrības aktivitātēm tīmekļvietnē, kā arī sociālo tīklu vietnēs (Facebook lapā, Instragram kontā)!

Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programmas projektu “Daugavas Sama stāsts” finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Vidzemes plānošanas reģions.

projekta logo