Jauniešiem Projektu aktualitātes
metālmākslinieks

Jauniešu dienu laikā Pļaviņās Aizkraukles novada jaunieši tikās ar Preiļu metālmākslinieku Aleksandru Nesterjuku – “Moto Metal art gallery “Nester Custom”” īpašnieku, kurš no lietotām automašīnu detaļām rada oriģinālus metāla dizaina objektus.   

Īstenojot Eiropas Solidaritātes projektu Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261 “Ko sēsi, to pļausi!”, viena no būtiskākajām tēmām, par ko projektā tiek runāts un aicināts diskutēt, ir ilgtspējība. Redzot, ka sabiedrībā ir radies maldinošs priekšstats par to, ka “domāt zaļi” un “dzīvot ilgtspējīgi” nozīmē tikai iepirkties lietoto preču veikalā un maksimāli no daudz kā atteikties, projekta darba grupa pieņēma lēmuma lauzt šo stereotipu un parādīt, ka ilgtspējības jēdziens ir daudz plašāks. Šoreiz tā bija radoši tehniskā joma, metināšanas māksla ar “DIY” jeb “do it yourself” (dari to pats) aktivitāti, lai caur neformālās izglītības formu – mācīties, darot pašiem, ieinteresētu izzināt tehniskās zinātnes un ieraudzītu plašo iespēju piedāvājumu savas karjeras mērķtiecīgai veidošanai.

Aleksandra sirdslieta ir auto un moto remonts, kas kļuvis par dzīvesveidu. Bez speciālas izglītības mākslā, ļaujoties mērķtiecīgam darbam un nepārtrauktai profesionālajai attīstībai, viņš atrada radošumu savā profesijā – autortehnikā ar metināšanas un dažādu stiprinājumu palīdzību mākslinieks veido stabilas metāla skulptūras un unikālas dizaina mēbeles no dažādām jau nederīgām auto un cita veida detaļām. Katrai skulptūrai ir ne tikai dekoratīva, bet bieži vien arī praktiska funkcija. Katrs darbs ir veidots ar lielu rūpību un mīlestību, ar vēstījumu skatītājam. Dažus  darbus mākslinieks bija atvedis līdzi.

Sarunas laikā Aleksandrs dalījās ar savu dzīvesstāstu un mākslas nozīmi viņa dzīvē, uzsverot, ka skulptūru un dizaina mēbeļu veidošanas pamatā ir jau reiz citur izmantotās detaļas, kas ir kļuvušas nederīgas, bet perfekti der mākslas radīšanai. Aleksandrs rada mākslu ar pievienoto vērtību – viņa veidotie mākslas darbi ir videi draudzīgas un ilgtspējīgas domāšanas un ilgtspējīgas uzņēmējdarbības piemērs. Mākslinieks arī vadīja metināšanas meistarklasi jauniešiem, kurā no dažādām metāla skrūvītēm, stienīšiem un citām sīkām detaļām varēja izveidot savu atslēgu piekariņu gan cilvēciņa formā, gan dažādos plaukstas atveidos.

Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.

JSPA EU

Līga Kriškijāne

Jaunatnes lietu speciāliste
liga.kriskijane [at] aizkraukle.lv