Koknese Kultūra

No 8. līdz 10. septembrim norisināsies šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienas, kuru laikā 9. septembrī no pulksten 10.00 līdz 15.00 Kokneses viduslaiku pilsdrupās, kurām ir Valsts nozīmes kultūras pieminekļa statuss, notiks publisks bezmaksas pasākums.

Priekšpils teritorijā vietējo amatnieku un mājražotāju tirdziņā būs iespēja iegādāties vietējo produkciju un iesaistīties biedrības “Pērses krasts” piedāvātajās aktivitātēs, kas pasākuma laikā norisināsies īpašā tirgus teltī “Misija Koknese”.

Plānotās aktivitātes teltī “Misija Koknese”:

  • “Atklāj zudušo Koknesi” – novadpētnieku un interesentu tīklošanās, senatnes noskaņa foto un atmiņu stāstos, praktiski padomi vēsturisko liecību apzināšanā, interaktīva karte “Koknese toreiz un tagad”, zudušo objektu digitālie 3D modeļi;
  • fotospēle, ekspress konkursi un intervijas;
  • “Draugu virtuve” – brīvdienu piestātnes “Pērsejas” spēcinošā ugunszupa;
  • 12.00–13.30 – ekskursija “Kokneses zemūdens pērles” ar kuģīti “Sēlis” Daugavā Kokneses pilsdrupu, Likteņdārza un Pērses upes apkaimē, dzirdēsiet stāstījumu un aplūkosiet ekrānā, ko mūsdienu cilvēka acīm slēpj Pļaviņu HES ūdenskrātuves dzelme. Savos atklājumos dalīsies Kokneses vēstures entuziasts un pētnieks Ints Lukss.

Priekšpils teritorijā būs izvietotas lielformāta spēles, notiks radošas un izzinošas aktivitātes, savukārt pilsdrupu Moku kambarī varēs izspēlēt spēli “Izlaušanās no Moku kambara” par īpašu akcijas cenu – 40 eiro (2–5 personām, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni +371 29275412).

No Kokneses pilsdrupu piestātnes kursēs kuģīši “Vīgante” un “Sēlis”, būs iespēja iznomāt katamarānus un SUP dēļus. Klientu apkalpošanas paviljonā apskatāma vēsturiskā ekspozīcija un informācija par pilsdrupu vēsturi.

Pulksten 14.00 pilsdrupās valdīs muzikāla noskaņa dzejkoncertā “Sirds silta sajūta” kopā ar dzejnieku un mūziķi Lauri Valteru. Ieeja bez maksas.

Aicinām “Eiropas kultūras mantojuma dienas 2023” baudīt Kokneses viduslaiku pilsdrupās! 9. septembrī tajās tiks nodrošināta bezmaksas ieeja.

Uzziņa

Šī gada kultūras mantojuma dienas Latvijā ir veltītas kultūras mantojuma aizsardzības simtgadei.  2023. gads ir īpašs gads, jo ir pagājuši tieši 100 gadi, kopš tika pieņemts likums par pieminekļu aizsardzību Latvijā un tika nodibināta Pieminekļu valde.