Koknese Tūrisms
Sama modināšanas svētki kopbilde

Tradicionāli otrajā maija nedēļas nogalē Koknesē tiek atklāta aktīvā tūrisma sezona, kad koknesieši kopā ar tālākiem un tuvākiem viesiem pulcējas Sama modināšanas svētkos.

Pārsteigums ‒ ziemeļblāzma

Šogad pirmie modināt lielo Samu devās pārgājiena “Ej modināt Kokneses Samu!” dalībnieki 10. maija pievakarē.  Pārgājiens vijās vairāk nekā 7 km garumā ap Rīteru karjeru (Urgu ūdenskrātuvi).

Uzsākot pārgājienu, debesis klāja draudīgi lietus mākoņi, vējš plosīja koku galotnes un bija neierasti auksts, bet, kad bija pievarēts pusceļš, pārgājiena dalībniekus sāka apspīdēt pievakares saules stari. Dabas piemineklis ‒ Rīteru sausgultne un karsta kritene-ūdensrijējs ‒ pārgājiena dalībniekiem atsedzās bez ūdens virszemes daļā, kā jau ierasts mazūdens periodā. Ieslidinātās  taciņas stāvajos krastos un asu zobu nograuztie koki liecināja, ka bebri šeit varētu būt bieži sastopami. Iešana kalnup un lejup gan pa “Latvijas valsts mežu” labiekārtotām taciņām, gan brienot caur savdabīgu “džungļu” teritoriju un nesen cirstu krūmu apkārtni, pārbaudīja pārgājiena dalībnieku spēkus un izturību.

Skaista saulrieta laikā Daugavas krastā pie brīvdienu mājām “Sidrabi” pārgājiena dalībnieki kopā ar spēkpilnu Daugavas makšķernieku pamodināja svētku gaviļnieku – lielo Samu. Pēc ziemas atpūtas Daugavas ūdeņos viņš bija gana jautrs un atraktīvs, lai mestos kopīgā rotaļā ar pārgājiena dalībniekiem. Kā skaista dāvana pirms Sama modināšanas svētkiem, atgriežoties mājās, pārgājiena dalībniekus pārsteidza ziemeļblāzma naksnīgajās debesīs.

Dienu ieskandina ar dziesmām un dejām

Sama modināšanas svētku dienas rīts iesākās ar tradicionālo svētku tirdziņu, radošajām darbnīcām un atrakcijām Kokneses parkā, Blaumaņa un Parka ielās. Ar skanīgām dziesmām pie skulptūras “Fauna galva” svētku apmeklētājus sveica folkloras kopa “Urgas” (vadītāja Inguna Žogota), kapela “Aizezeres muzikanti” (Inese Skuja), “Kokneses zēni” (Iveta Bērziņa) un bērnu popgrupa “Drumstaliņas” (Druvis Andriksons).

Raitus deju soļus laukumā pie koka skulptūras “Mūžībai” rādīja un skatītājus, kuru vidū bija arī svētku gaviļnieks Sams, priecēja Kokneses apvienības amatiermākslas deju kolektīvi. Deju virpuļos griezās Kokneses jauniešu deju kolektīvs (Agra Kalniņa), vidējās paaudzes deju kolektīvi “Liepavots” (Inta Balode) un “Rats” (Laura Freimane), I. Gaiša Kokneses vidusskolas 1.‒2. klases un 1.‒4. klases tautas deju kolektīvi (Tatjana Petrovska),  5.‒6. klases deju kolektīvs (Agra Kalniņa),  līnijdeju kolektīvi "Crystal Line" un "Kristāliņi" (Inga Ozoliņa). Sama modināšanas svētku deju koncertu kuplināja viesi no Durbes ‒ deju kolektīvs “Lindale”(Gražina Afanasjeva).

Izbauda viduslaiku gaisotni

Senās Hanzas pilsētas Kokneses gars ar svētku rosību un daudzveidīgajām aktivitātēm, uzsākot aktīvo tūrisma sezonu, visas dienas garumā bija sajūtams Kokneses pilsdrupu priekšpils teritorijā un kādreizējās senās pilsētas teritorijā (pļavā pie estrādes), kurā tika radīta viduslaiku gaisotne.

Jauniešu biedrības “Solis” īstenotā projekta “Solis pagātnē” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansējumu svētku viesiem bija iespēja piedalīties vietējo biedrību radošajās darbnīcās un viduslaiku vēstures rekonstrukcijas kluba “Rodenpoys” aktivitātēs. Daudzus aizrāva karavīru telts ar viduslaiku inventāru un spēlēm, bija iespēja aplūkot bruņu un ieroču stendu. Ar aizrautību apmeklētāji veica lokšaušanas, šķēpmešanas un kaujas skrējiena aktivitātes. Īpašas emocijas sagādāja ietērpšanās vieglā kājnieku bruņojumā un šķēršļu joslas veikšana. Kalēja darbnīca, viduslaiku mākslas darbnīca ar miniatūru krāsošanu un stāstījumu par viduslaiku krāsām, kā arī viduslaiku virtuves  apmeklējums ļāva atgriezties vairāku gadsimtu senā pagātnē un iejusties tā laika cilvēku sadzīvē. Autentiskajā viduslaiku lauka virtuvē bija iespēja degustēt zupu, kas pēc garšas krietni atšķīrās no mūsdienu ierastajām garšām un zupas sastāvdaļām.

Zābaku met 108 apmeklētāji

Jauniešu biedrība “Solis” apmeklētājiem piedāvāja trīs sporta sacensības ‒ zābaka mešanu, virves vilkšanu un mūku futbolu, ko tradicionāli spēlē, ietērpjoties mūku tērpos. Zābaka mešanu izmēģināja 108 apmeklētāji.  1. vietu dāmu konkurencē ieguva Ingūna Derkača, vīru konkurencē 1. vieta Viesturam Mozgam, jauniešu vidū līderi bija Amanda Vaivode un Kristians Andriksons, savukārt bērnu konkurencē 1. vietu ieguva Andris Skrejāns.

Spēlē mūku futbolu

Mūku futbolā piedalījās trīs komandas. 1. vietā komanda “Meistari”, 2. vietā ‒ “Zelta kliņģeri”, 3. vietā – “Vienalga”. Arī virves vilkšanā sacentās trīs komandas. 1. vietu ieguva komanda “Enija”, 2. vieta tika komandai  “Piecas leģendas”, 3. vietā ‒ komanda “Melnie”. Pasākumu atraktīvi komentēja un vadīja Herberts Legants un Alīna Daniela Orlova.

Aizrauj biedrību aktivitātes

Viduslaiku pilsdrupu priekšpils teritorijā radoši darbojās Kokneses apvienības biedrības. Senās koka spēles izspēlēt piedāvāja biedrība “Baltaine”, ādas apstrādes darbnīcā veidot savu ādas piekariņu aicināja biedrība “Dunense”. Lielu apmeklētāju interesi izraisīja biedrības “Irši iedvesmo” ebru gleznošanas meistarklase.  Jauniešu biedrība “Solis” prezentēja spēli par Koknesi un organizēja akcijas jauniešiem.

Visas biedrību un viduslaiku kluba “Rodenpoys” aktivitātes finansēja Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem jauniešu biedrības “Solis” projektā “Solis pagātnē”.

Spēcīgais maija vējš bija ļoti klātesošs un nerimstošs “Rīgas mežragu kvarteta” koncerta pavadonis Kokneses pilsdrupās. Romantiskās pilsdrupu ainavas ar upēs kursējošiem kuģīšiem un priecīgo Sama modināšanas svētku noskaņojumu mežragu skaņu pavadībā ļāva domām aizklīst skaistā pārdomu ceļojumā.

Auto orientēšanās sacensībās piedalās 30 komandu

Pulksten 17.00 tika dots starts auto orientēšanās sacensībām. 30 komandas četru stundu laikā izbrauca auto orientēšanās maršrutu "Brauc modināt Kokneses Samu!" un sīvā konkurencē tika noskaidroti izveicīgākie dalībnieki. Kokneses, Vecbebru, Odzienas, Aiviekstes, Pļaviņu un Klintaines teritorijās vairāk nekā 100 dalībnieku meklēja atbildes uz āķīgiem jautājumiem, mēģināja ieraudzīt fotogrāfijās norādītos objektus reālajā vidē, kā arī apmeklēja lieliskos apkārtnes tūrisma pakalpojumu sniedzējus, cenšoties nopelnīt pēc iespējas vairāk punktu. Komandas sagaidīja arī "Sama izaicinājums", kur dalībniekiem bija jābrien ūdenī un jāpilda uzdevums, kā arī bija iespēja iegūt papildu punktus par lieliski sacerētu Kokneses Sama leģendu. Ir prieks, ka šogad piedalījās dalībnieki ne tikai no Aizkraukles novada, bet arī no Ogres, Rīgas, Siguldas, Ērgļiem, Līvāniem, Jūrmalas, Jelgavas un pat Anglijas.

Sacensībās pirmo vietu ieguva komanda "Hanza-elektro", otro ‒ komanda "Badžeri", trešie bija "Pēdējais piliens". Tika piešķirtas arī nominācijas un uzņēmumu simpātiju balvas. Nomināciju "Labākais auto noformējums" saņēma komanda "Citas zivis". Nominācijā “Labākais komandas noformējums” atbilstoši tēmai "No viduslaikiem līdz mūsdienām..." balvu ieguva komandas "Watch me" un "Nelietīgie mafiozi". "Atraktīvākie leģendas stāstnieki" bija komanda "Disko zvaigznes". Nominācijā "Nākamā gada cerība" balvu saņēma komanda "Pasaules sami". “BURSH alus” darītavas simpātiju balva nonāca "Sapņu komandas" rokās, Odzienas muižas simpātiju balva ‒  komandai "Jaunieši 90s", “Kārkļu ostas” balva ‒ komandai "Hanza-elektro" un “Dzintaru zirgu” dāvana ‒ komandai "Ziņneši."

Svētkus atbalsta vietējie uzņēmumi un iestādes

Paldies visiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, kuri gan uzņēma komandas, gan sarūpēja pārsteiguma balvas simpātiju komandām, godalgām un nominācijām, tie ir: mini zoo “Karlīnas”, tēlnieka Voldemāra Jākobsona memoriālā māja, Latvijas biškopības vēstures muzejs, “Dzintaru zirgi”, “BURSH alus” darītava,  Pļaviņu tūrisma informācijas punkts, “Kārkļu osta”, Odzienas muiža, “Svini šodien”, Kokneses Sporta centrs. Paldies visiem pasākuma atbalstītājiem: kuģītim “Gulbis”, krodziņam "Rūdolfs", kafejnīcai  “Baltais gulbis”, “Panna Cafe Koknese”, “Rudzupuķes dziednīcai”, SIA "Hanza-elektro", “Dunense”, "Kokneses miesniekam", Likteņdārzam, SIA "Lil Auto", “Ievas sieram”, “Tandēmam”, SIA "Agro-corp", Margitai Krūzei, “Kūpiņsalai”. Paldies no svētku organizatoriem lai izskan visām komandām par dalību braucienā! Ir patiess prieks par atsaucību, interesantajiem auto, komandu noformējumiem un jūsu radīto pozitīvo atmosfēru!

Kārtīgu smieklu devu un jautru vakara pavadīšanu piedāvāja Kokneses amatierteātris ar lugas “Īre un trīs olas” pirmizrādi Kokneses Kultūras centrā.

Kā ierasts, Sama modināšanas svētku diena noslēdzās ar pirmo zaļumballi Koknesē, kurā spēlēja grupa “Netīšām blice”. Neierasti lielais aukstums neatturēja balles apmeklētājus no priekpilnas dejošanas. Šoreiz pusnaktī balli apmeklēja pats lielais Kokneses Sams – možs un kārtīgi pamodināts, gatavs uzsākt aktīvo tūrisma sezonu Koknesē.

Paldies ikvienam, kurš apmeklēja un ar savu klātbūtni kuplināja Sama modināšanas svētkus Koknesē!

Sama modināšanas svētki 2024

Lauma Āre

Nodaļas vadītāja vietniece
lauma.are [at] aizkraukle.lv