Aizkraukle Kultūra
Muzeju naktī Aizkrauklē atklāj saules pulksteni

Atbilstoši šī gada Muzeju nakts tēmai "Muzeji izglītībai un pētniecībai" Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja “Kalna Ziedos” dārzā tika atklāts jauns vides objekts ‒ saules pulkstenis. Tas tapis ar biedrības “Daugavas savienība” finansiālo atbalstu.

Saules pulkstenis izveidots, sadarbojoties datorzinātņu doktoram un saules pulksteņu ekspertam Mārtiņam Gillam, akmeņkalim Modrim Stiliņam un metālmāksliniekam Antam Brimerbergam, un rāda tādu laiku, kādu agrāk rādījis Seces Altenes pilskalna saules pulkstenis ‒ vienu stundu agrāk par mūsu laiku. Jaunajam vides objektam muzeja dārzā izraudzīta vieta, kur saules stari to apspīd visvairāk, sākot no saullēkta līdz rieta stundai tuvējo koku galotnēs.

Jau daudzus gadus Altenes pilskalnu sedz Pļaviņu HES ūdenskrātuves ūdens, bet kādreiz tur bijusi koka pils, kur esot valdījis virsaitis Altens. Savukārt vēlāk, 14.‒16. gadsimtā, atradusies viduslaiku mūra pils. Arheoloģisko izrakumu laikā pilskalnā uzieti 15. gadsimta saules pulksteņa fragmenti, kas apskatāmi muzeja ekspozīcijā. Mārtiņš Gills pasākuma dalībniekiem videoprezentācijā uzskatāmi parādīja saules pulksteņa tapšanas gaitu un pastāstīja par Latvijas senākajiem saules pulksteņiem.

Muzeju naktī izstāžu namā tika atklāta mākslinieku grupas “ArtPart” un Latvijas Keramikas asociācijas darbu kopizstāde “Germinatio”, kuras tapšanā piedalījās 15 autori. Germinatio nozīmē dīgšanu un dīgšanas periodu augstāko augu dzīvē, un katrs darba autors atklāj savu redzējumu. Pēc izstādes atklāšanas muzeja dārzā varēja baudīt grupas “Emily Family” koncertprogrammu “Mājās vēl negribas iet”.

Mazajiem apmeklētājiem muzeja krātuvē bija izveidota atraktīva programma “Kas meklē, tas atrod”. Ar devīzi “Baudām nakti muzejā!” norisinājās muzeja jaunieguvumu prezentācija, bet muzeja spēļu un rotaļu laukumā ikviens varēja pacienāties ar zaļo zupu.

Muzeju naktī Aizkraukles pagastā bija apskatāma pastāvīgā ekspozīcija “Padomju gadi”.

Muzeju nakts Aizkrauklē