Seces pagasts Veselība
Feldšerpunkts

Lai gan Seces pagasts atkal palicis bez sava ģimenes ārsta, tāpat kā līdz šim, pagastā turpina darboties feldšerpunkts, kurā ilggadējā un zinošā ārsta palīdze Jadviga Bakute atbilstoši savai kvalifikācijai  ikvienam nodrošina dažādus bezmaksas un maksas primārās veselības aprūpes pakalpojumus. Feldšerpunktā divas reizes nedēļā ir iespēja nodot analīzes, tāpat blakus darbojas arī aptiekas filiāle.

Jau ziņojām, ka no šī gada 1. maija ģimenes ārste Vija Pelčere, kuras pārziņā bija arī lielākā daļa Seces un Staburaga pagasta iedzīvotāju, pārtrauca darba gaitas. Daudzi secieši jau pārreģistrējušies pie citiem ģimene ārstiem, bet daļa vēl ir sava ārsta meklējumos. Seces pagasta iedzīvotāji interesējas: ja uz vietas nepieņem ģimenes ārsts, vai pagastā aizvien darbosies feldšerpunkts?

Teritorijās, kur nokļūšana pie ģimenes ārsta ir apgrūtināta satiksmes vai citu apstākļu dēļ, iedzīvotājiem ir pieejams ārsta palīgs (feldšeris), un tāds aizvien ir arī Seces pagastā. Feldšerpunkta, kurš darbojas “Aptiekas” ēkā, darbā izmaiņu nav – tajā turpina strādāt feldšere Jadviga Bakute un arī darba laiks ir līdzšinējais: pirmdien, otrdien, trešdien un piektdien – no pulksten 8.00 līdz 12.00; ceturtdien – no pulksten 14.00 līdz 18.00.

Jadviga Bakute stāsta, ka viņa, tāpat kā līdz šim, nodrošina primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu – veic pacientu aprūpi, piedalās ārstniecībā, nodarbojas ar pacientu izglītošanu veselības jautājumos, kā arī izmeklē pacientus, diagnosticē slimību un atbilstoši savai kvalifikācijai veic ārstēšanu. Feldšerpunktā var saņemt palīdzību traumu gadījumā, var vērsties, ja cilvēks saslimis – feldšere gan izmeklēs, gan noteiks ārstēšanu un izrakstīs medikamentus. Tāpat te iespējams veikt dažādas ārstniecības manipulācijas – saņemt ārsta nozīmētas injekcijas, arī intravenozās, pārsiet rētas. Tāpat feldšere var izsniegt izziņas skolai vai citai izglītības iestādei, arī tad, ja bērns slimojis. 

Pacientus ārsta palīdze konsultē bez maksas, savukārt maksas pakalpojumos ietilpst pārsiešana, procedūras, injekcijas muskulī un vēnā, asins paraugu noņemšana, pēcoperācijas diegu izņemšana, piesūkušās ērces noņemšana un citas procedūras.

Feldšere nevar izsniegt nosūtījumus pie speciālistiem. Arī receptes – gan elektroniskā, gan papīra formātā – viņa izraksta tikai medikamentiem, kas iegādājami par pilnu samaksu. Ja pacientam nepieciešami medikamenti, kuru daļēju vai pilnīgu iegādi kompensē valsts, speciālo recepti to iegādei var izrakstīt tikai ģimenes ārsts. Tāpat feldšerpunktā netiek veikta vakcinācija – tas ir ģimenes ārsta pārziņā.

Seces pagasta feldšerpunktā palīdzību var saņemt ikviens cilvēks, neatkarīgi no dzīvesvietas vai fakta, pie kura ģimenes ārsta viņš reģistrējies. Jadviga Bakute atzīst, ka patlaban jautājumi, kas saistīti ar jauna ģimenes ārsta meklējumiem, ir viens no biežāk uzdotajiem – cilvēki gan vēlas uzzināt, kur var reģistrēties, gan saņemt dokumentus, lai tos nogādātu savam jaunajam ģimenes ārstam. “Īsti ieteikt, kuru ģimenes ārstu izvēlēties, es nevaru, pacientiem pašiem jāizvēlas un jāvienojas, pie kura ģimenes ārsta piereģistrēties,” teic Jadviga Bakute.

Atgādinām, ka pacienti, kuru dzīvesvieta deklarēta Seces un Staburaga pagastā, aicināti reģistrēties galvenokārt Sandras Siliņas un Lilitas Grīgas ģimenes ārstu praksēs Aizkrauklē. Vienojoties ar ārstiem, iedzīvotāji var reģistrēties arī citu ģimenes ārstu praksēs.

Seces feldšerpunktā iedzīvotāji var nodot paraugus arī analīzēm. Asins paraugus analīzēm feldšere var noņemt trešdienās un piektdienās. Trešdien pusdienlaikā tie tiek nogādāti Centrālajā laboratorijā, piektdien – Aizkraukles medicīnas centra laboratorijā.

Feldšeres darba laikā ir atvērta arī aptieka – Secē ir SIA “Aptieka LR” Rogovkas aptiekas filiāle. Te var iegādāties bezrecepšu un recepšu, arī elektroniski izrakstīto, medikamentus, kā arī pasūtīt nepieciešamās zāles un citas medicīnas preces, ja to nav aptiekā.