Jaunjelgava Kultūra
Sēlija rotā

Pēterdienā – 29. jūnijā – Jaunjelgavā atkal pienācis laiks satikties kuplākā pulkā, lai svinētu tradicionālos IX Sēlijas Tautas mākslas svētkus “Sēlija rotā”. Tie notiks jau devīto reizi, un šoreiz spēlēsim kāzas Sēlijā.

Dižais sēlis Rainis lugā “Pūt, vējiņi” karstgalvīgā Ulda mutē ielicis vārdus: “Meitas, kāzas spēlēsim! Man gribas jokoties, kamēr vēl jaunā puisī”. “Vai Raiņa iespaidā, vai vasaras saulgriežu gaidās dzimusi šī ideja, bet, cerams, tā piepildīs šo svētku trauku ar mīlestību, sēliskā humora dzirksti, vasaras skaistumu, vieglumu, sirsnību un kopā būšanas prieku. Izspēlēsim šos svētkus tā, lai katrs var būt klāt ar to, ko prot un var, lai kopā savijas tradicionālais ar mūsdienīgo un vecais ar jauno,” teic svētku tēmas idejas autore, Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne.

Sēlijas vārtos, senajā Jaunjelgavā, pulcēsies gan kori, vokālie ansambļi un tautas deju kolektīvi, gan amatierteātri, folkloras kopas, pūtēju orķestri, tautas lietišķās mākslas studijas – kopā 1245 dalībnieki no visas plašās Sēlijas.

Šoreiz svētku stāstā gan nav ieceres balstīties kādās noteiktās kāzu tradīcijās, bet ritināt to kā cilvēcīgu attiecību saspēli tautas mūzikā, dejā un mākslā, krāsās un garšās, sajaucoties gadsimtiem un pieskaroties mūžīgajai tēmai – mīlestībai.

“Sēlija Rotā” svētku programma ir ļoti plaša. Svētki sāksies ar Sēlijas asociācijas rīkotu konferenci, tāpat visas dienas garumā norisināsies amatnieku un mājražotāju tirgus un “pūra izrādīšana.” Jaunjelgavas baznīcās muzicēs vokālie ansambļi, bet pusdienlaikā Daugavmalā notiks līgavas lūkošana, kurā likteņupes krastus pieskandinās folkloras kopas un kapelas, izdziedot Sēlijā pierakstītas dziesmas. Kāzu vedēju godā iejutīsies folkloristi Iveta un Vidvuds Medeņi, viņi visu dienu vadīs plašo svētku programmu.

Kopienu sadarbības tīkls “Sēlijas Salas” ierīkos sarunu studiju Jaunjelgavas Kultūras centra logos jeb stikla studijā, lai tiešraidē pārrunātu aktualitātes Sēlijā. Amatierteātru mākslu varēs baudīt Jaunjelgavas Kultūras centra lielajā zālē un pilsētas ielās. Teātra skatuves godā tiks celts pat vecais Magdalēnas ielas šķūnis.

Dienā Vecpilsētas laukumā vairāku stundu garumā tiks izdejots svētku deju lielkoncerts “Spēlēsim kāzas Sēlijā!”. Pēc tā, tauru skaņām viļņojot gaisu, pūtēju orķestri uzsauks laba vēlējumus jaunajam pārim.

Pulksten 18.45 Vecpilsētas parkā pulcēsies visi IX Sēlijas Tautas mākslas svētku dalībnieki, lai plašā un līksmā gājienā jau pulksten 19.00 iesoļotu Liepu parka estrādē un baudītu svētku lielkoncertu “Mīlestības jūrā”. Svētku lielkoncerta autore un virsdiriģente – Agita Rimšēviča. Koncertu vadīs diriģents Ints Teterovskis un dziedātāja Ieva Parša, bet jaunā pāra lomā iejutīsies Līva un Ēvalds Ābelskalni no vidējās paaudzes deju kolektīva “Augšzeme”. Protams, kāzu spēlēšanā neiztikt bez jaunā pāra mičošanas un zaļumballes, ko spēlēs postfolkloras grupa “Rikši”.

Laipni lūgti kāzās!

Svētki notiek ar Sēlijas Vēsturiskās zemes kultūras programmas, biedrības “Partnerība “Kaimiņi”” un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.