Jaunjelgava Kultūra
Valvu saņemšana

Šogad Zasas tautas namā pirmo reizi tika pasniegtas balvas “Sēlijas Laiks Ziedonim”, un nominācijā “Sēlijas Kedas” to saņēma Jaunjelgavas kultūras centra mākslinieciskās daļas vadītājs, biedrības “Radi Jaunjelgavā” aktīvists Eduards Kaļķis. Kopā balvai tika pieteikti 12 aktīvi un radoši cilvēki un uzņēmumi no Aizkraukles novada.

Apbalvojumu “Laiks Ziedonim” Imanta Ziedoņa fonds pasniedz kopš 2014. gada. Īpaši cildinot izcilākās personības Zemgalē, pirms pieciem gadiem iedibināta tradīcija “Zemgales Laiks Ziedonim”, bet šogad pirmo reizi pasniegtas balvas “Sēlijas Laiks Ziedonim”, to organizēja Jēkabpils novada Kultūras pārvalde un Jēkabpils novada pašvaldība sadarbībā ar Imanta Ziedoņa fondu “Viegli”.

Apbalvojuma “Sēlijas Laiks Ziedonim” apbalvošanas ceremonija notika 16. septembrī Zasas tautas namā. Pasākuma ievadvārdos tēlaini tika aprakstīts sēļa daba, salīdzinot to ar kastani. Tā ārējā čaula šķiet raupja un asa, bet sasildot to plaukstās, kastanis atveras un tā kodols ir gluds, maigs un silts. Tas idejiski atspoguļots arī galvenās balvas veidolā, ko radījuši biedrības “Ūdenszīmes” stikla mākslinieki.

Kopumā Ziedoņa balvai iesniegti 25 pieteikumi, no kuriem 12 - par Aizkraukles novada, Sēlijas puses aktīviem un radošiem cilvēkiem.

No Aizkraukles novada balvai pieteikti: tērpu māksliniece Kristīne Kalēja no Jaunjelgavas, zīmola “ZaigaArt” īpašniece Zaiga Rebane no Daudzeses pagasta, Seces pagasta kultūras nama vadītāja Astrīda Mencendorfa, zemnieku saimniecības “Pilkalne” īpašnieki Irma un Valdis Tomsoni no Pilskalnes, LLKC Aizkraukles biroja vadītāja un SIA “Jix” īpašniece seciete Madara Vēvere, SIA “Gretes” Seces pagastā saimnieks Vents Aperāns, Ērberģes muižas gids pēc sirds aicinājuma Elmārs Vectirāns, Jaunjelgavas kultūras centra mākslinieciskās daļas vadītājs Eduards Kaļķis, skolotāja un vēstures pētniece Ilga Bruņeniece no Jaunjelgavas, vēsturniece Lidija Ozoliņa no Pilskalnes, SIA “Kronīšu kokapstrāde” īpašnieks Artis Kronītis no Zalves, zemnieku saimniecības “Čaidāni” saimnieks Raimonds Leitis no Neretas.

Eduarrds  Kaļķis ar balvu
Balvas “Sēlijas Kedas” saņēmējs Eduards Kaļķis

Balvu nominācijā “Sēlijas Kedas” saņēma Jaunjelgavas kultūras centra mākslinieciskās daļas vadītājs, biedrības “Radi Jaunjelgavā” aktīvists, Jaunjelgavas mazā dzelzceļa radītājs, pilsētas novadpētnieks un gids Eduards Kaļķis. Lepojamies ar šo nomināciju, jo Eduarda jaunības degsme, zinātkāre un daba spējas, ir apliecinājums Imanta Ziedoņa daiļradē paustajām vērtībām.

Balvas pārējās četrās nominācijās saņēma izvirzītie pārstāvji no Jēkabpils novada. “Sēlijas Taureņu uzbrukums” – angļu valodas skolotāja Skaidrīte Medvecka, “Sēlijas Zemi es mācos” – rožu stādu audzētavas “Greķāni” īpašnieki Līču ģimene, “Sēlijas Rabarbers” – studente Zanda Zaļakmene un “Sēlijas Bize” – keramiķe, mākslas pedagoģe un biedrības “Sēļu pūrs” vadītāja Anda Svarāne.

Šobrīd Eduards Kaļķis ir vienīgais un pirmais “Sēlijas laiks Ziedonim” balvas ieguvējs Aizkraukles novadā. Tā būs līdz brīdim, kad nākamajā gadā atkal būs iespēja saņemt šīs īpašās balvas, un šobrīd jau zināms, ka nākamais apbalvošanas pasākums notiks Aizkraukles novadā Jaunjelgavā, 2023.gada rudenī. Par to pēc pasākuma vienojās projekta “Sēlijas Laiks Ziedonim” vadītāja Ilze Cekule , fonda “Viegli”, Aizkraukles novada pašvaldības un kultūras pārvaldes pārstāvji.