Staburaga pagasts Kultūra
ozols
Foto: Kārlis Ieviņš

Staburaga pagastā, Vienības birzī pie skulptūras Dieva auss, tagad aug jau seši Latvijas Valsts prezidentu stādītie ozoli – 13. maijā savu ozoliņu alejā iedēstīja arī Valsts prezidents Egils Levits. Viņš pateicās visiem par Staburaga vārda cildināšanu un atzina, ka Vīgante ir īpaša vieta.

Tradīciju Vienības birzī veidot prezidentu stādīto ozolu aleju pirms gandrīz 30 gadiem aizsāka toreizējā Staburaga pagasta vadītāja Aina Ķīse. Savukārt Vienības birzs vēsture ir daudz senāka – 1935. gadā, atsaucoties Kārļa Ulmaņa aicinājumam stādīt Vienības birzis visā Latvijā, arī staburadzieši un apkārtējo pagastu iedzīvotāju klajā pļavā iestādīja bērzus un arī ozolu – par godu toreizējam prezidentam Kārlim Ulmanim. Otrā pasaules kara laikā jaunie kociņi tika iznīcināti, atstājot vien klaju vietu.

1995. gadā Staburaga pagasta ļaudis atsaucās Meža dienu aicinājumam stādīt kokus visā Latvijā un nolēma atjaunot ozolu stādījumus Vienības birzī. 26. aprīlī te ozolu iestādīja pirmais atjaunotās neatkarīgās Latvijas Valsts prezidents Guntis Ulmanis. Toreiz savu ozoliņu Dieva auss pakājē iedēstīja arī Vīgantes skolas mazpulcēni, vairāki sabiedrībā zināmi un tolaik Aizkraukles rajona vadībā esoši cilvēki, kā arī rakstnieki Māra Svīre un Vladimirs Kaijaks. Lielākā daļa  ozolu neieauga, taču rakstnieku stādītie kuplo un zeļ. Vēlāk meža darbinieki ieteica šajā akmeņainajā zemē dēstīt tieši sarkanlapu ozolus, kuri nav tik izvēlīgi.

Vēlāk – 2003. gadā – Vienības birzī ierīkota Solveigas Vasiļjevas veidotā Dieva auss. Tagad prezidentu stādīto ozolu rinda puslokā ieskauj Dieva auss pakalnu, un skulptūras pakājē zaļo un vasarās krāšņi zied arī selekcionāra Jāņa Vasarieša un viņa draugu veidotais dienliliju dārzs. Līdzās Vienības birzij Daugavas dzelmē dus Staburaga klints un blakus ir rakstnieces Māras Svīres māja “Staburags”. “Šī ir vieta, kur cilvēkiem sajust Staburaga tuvumu, no stāvā krasta papriecāties par krāšņo Daugavas ainavu un Dieva ausī iečukstēt savu kvēlāko vēlēšanos,” teic Aina Ķīse.  

Tradīciju iestādīt savu ozoliņus Vienības birzī Staburaga pagastā ievērojuši visi Latvijas prezidenti, te aug arī eksprezidentu Vairas Vīķes- Freibergas, Valda Zatlera, Andra Bērziņa un Raimonda Vējoņa stādītie ozoli. Viskuplākais un varenākais ir Gunta Ulmaņa stādītais, skaists un stiprs ir arī eksprezidentes Vairas Vīķes- Freibergas, stalts un garš Valda Zatlera stādītais ozols. Andra Bērziņa stādīto kociņu vandaļi vairākas reizes sapostīja, nolauza galotni, taču tas atkopās un izdzina pat trīs galotnes, ozols sakuploja un turpina aug skaists, stiprs un neparasts.

13. maijā, viesojoties Aizkraukles novadā, savu ozolu Vienības birzī iedēstīja arī Latvijas Valsts prezidents Egils Levits. Viņš vispirms paviesojās rakstnieces Māras Svīres mājās, iepazina īpaši Staburagam veltīto istabu un rakstniece parādīja vietu, kur Daugavas dzelmē dus Staburaga klints.

Uzrunājot klātesošos, Egils Levits atzina, ka Staburags un Latvija ir nesaraujami un, lai gan Staburags nogrimis Daugavas dzelmē, daudzi no mums to iedzīvinājuši atmiņās, tas ir dzīvs dažādos simbolos, dziesmās, stāstos un vēstures materiālos par Daugavu. “Paldies, ka jūs šo Latvijas simbolu pārstāvat, reprezentējat un nododat tālāk. Šī ir brīnišķīga vieta – ar Dieva ausi, kurā arī es iečukstēšu savu vēlēšanos, ar ozolu aleju, kas simbolizē Latvijas valsts turpinājumu. Katram prezidentam ir dots savs laiks, bet Latvija turpinās,” teica Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums pateicās prezidentam par atbalstu Sēlijas kā atsevišķas latviešu vēsturiskās zemes izcelšanā, atzīstot tās līdzvērtību Vidzemei, Latgalei, Zemgalei un Kurzemei. “Vīgante ir Sēlijas pērle, kas jau kopš Latvijas pirmās brīvvalsts laikiem ir iecienīta tautas kopā nākšanas un Dziesmu svētku vieta. Tagad Staburags dus dzelmē, bet tā vārdu sargā daudzi staburadzieši, par to īpašs paldies rakstniecei Mārai Svīrei un šīs tradīcijas aizsācējai Ainai Ķīsei,” teica Leons Līdums.

Valsts prezidents Egils Levits iedēstīja savu ozoliņu prezidentu stādīto ozolu alejā, vēlot tam augt un kuplot un novēlot saules mūžu Latvijai.

Jau par tradīciju kļuvis ozolu stādīšanas brīdī klāt būt un šo mirkli pieskandināt arī vīru korim “Staburags”, kurš piedalījies visu prezidentu ozolu stādīšanā, bet jau otro reizi pasākumā piedalījās arī Seces pagasta jauktais koris “Vīgante”.  

Prezidenta kundze Andra Levite sasveicinājās ar mazajiem staburadziešiem un viņu māmiņām. Savukārt prezidents Egils Levits iečukstēja savu vēlēšanos Dieva ausī. Lai tā piepildītos, vēlmi nedrīkst atklāt citiem, un arī šo tradīciju prezidents ievēroja.

Vēlāk prezidents ar kuģīti pārcēlās pār Daugavu, lai Koknesē piedalītos pasākumā Likteņdārzā.

Valsts prezidents Staburaga pagastā stāda ozolu