Mazzalves pagasts Kultūra
pie Ērberģes muižas

Lai kurā nedēļas dienā tas būtu, Ērberģē tradicionāli 22. jūlijā svin Marijas tilta svētkus. Šo tradīciju pirms 13 gadiem iedibināja biedrība “Ērberģietes”.

Nu esam Latvijā vienīgie, kuri svin vārdadienu tiltam. To savulaik uzcēla barons Hāns par godu savai sievai Marijai un nosauca to par Marijas tiltu. Šobrīd notiek Marijas tilta atjaunošanas darbi, tāpēc svētki, klātesot pašai baronesei Marijai, šogad tika svinēti blakus tiltam ar tvīda braucienu pa šogad atjaunotajām Ērberģes ielām – Ziedoņa, Zaļo un Susējas ielu, un Madaras Keivomeges dziedātajām Spēka dziesmām.

Ērberģieši uzrakstīja arī savus novēlējumus nākamajām paaudzēm, ko tilta meistari iemūrēs atjaunojamajā Marijas tiltā.

Svētkus Ērberģē šogad svinējām divas dienas pēc kārtas, jo 23. jūlijā savukārt notika Ērberģes muižas svētki, kurus kuplināja galantais “Galms” no Bauskas pils, Dvietes muižas pārstāvji, jestrās, košās čigānietes no Hiršenhofas muižas un jauno laiku “muižnieki” no Vecmuižas.

Pasākuma apmeklētāji apskatīja muižas kamīnzālē izkārtoto interesanto pudeļu izstādi (kas gan par svētkiem bez pudeles laba vīna?), bet dāmas varēja apskatīt greznas smukumkārbas un kārbiņas, lādes un lādītes, piknika grozus – lietas, kas vajadzīgas, ciemos ejot.

Gatavojoties svētku ballei, bija iespēja īpaši saposties un darboties radošajās darbnīcās – pagatavot sev vēdekli vai dekupētu trauciņu, gūt hennas tetovējumu, izveidot glītu apsveikumu. Kā jau medību muižā, varēja arī patrenēties šaušanā pa bundžām un attīstīt sevī trāpīgumu, izmantojot čiekuru un īpašu binokli,  “nošaut zaķi”, kā arī futbola vārtos ar “lielgabalu” ko nomedīt. Muižas ragana trenēja lidojumam ar slotu un sagatavoja sievas vīru sagaidīšanai pēc svētkiem ar pannas belzienu, ja gadījies sānsolis.

Pirms balles bija arī pamatīga andele, lai sagādātu visu nepieciešamo svētkiem – gan ēdamas lietas, gan dažādus mājražotāju un amatnieku darinājumus.

Svinībās Ērberģes estrādē barons fon Hāns uzņēma muižas ļaužu sastāvā jaundzimušos ērberģiešus, sumināja par ieguldījumu muižas attīstībā aktīvākos muižas cilvēkus un apsveica trāpīgākos pirmsballes sacensību dalībniekus.

Muižas svētki noslēdzās ar tradicionālo raganas zupas ēšanu, ieskatu Leģendu takās un zaļumballi, kurā muzicēja grupa “Liepavots”.

Gadskārtējā satikšanās Ērberģes muižā bija spilgta un lustīga.

Žanna Miezīte

Vadītāja
zanna.miezite [at] aizkraukle.lv