Jauniešiem Kultūra Atbalsts Ukrainai
jaunieši zaļos kreklos un sakrāsojušies

19. augustā Pļaviņās norisinājās Aizkraukles novada otrā rīkotā Jauniešu diena.

Visas dienas garumā notika dažādas aktivitātes – jauniešu izplānotais komandu orientēšanās izaicinājums “Bada spēles”, apvienību jauniešu rīkotās radošās darbnīcas un sportiskās aktivitātes, kā arī aizritēja divas aizraujošas sarunas. Viena no tām ar novadnieku Kristapu Kāpiņu par viņa sirdslietu – auto un driftu, savukārt otra – ar “Moto Metal Art Gallery” īpašnieku un fantastisku dizaina objektu radītāju Aleksandru Nesterjuku. Dienas otrajā daļā notika koncerts, kurā uzstājās Ukrainas jauniešu dažādi mākslinieciskie kolektīvi – 14 jaunieši no Kijivas apgabala Slavutičas pilsētas, Korjukivkas deju un modes teātra “Fashion zone” 18 dalībnieki no Černihivas apgabala un 12 jaunieši no Novoguivinskas Žitomirskas apgabalā, kā arī Pļaviņu jauniešu deju grupa “Dancing Crystal”. Entuziasma garu palīdzēja saglabāt vakara vadītājs Māris Skrodis.

Jauniešu dienas veiksmes atslēga ir kopdarbs. Jau savlaicīgi plānojot svētkus, Aizkraukles novada Jauniešu domes dalībnieki tika aicināti padomāt par kādu aizraujošu aktivitāti jauniešiem, un domes čatā iekrita bada spēļu ideja. Skaidrs bija viens – tam ir jābūt gana aizraujošam komandas piedzīvojumam, lai veicinātu sadarbību un komunikāciju kā savā starpā, tā arī ar sabiedrību. Liekot galvas kopā, tapa vairākas idejas kontrolpunktiem un, pateicoties novada Jauniešu domes jauniešu un viņu atbalstītāju ieguldītajam darbam, tapa svētku pirmā daļa, kur jauniešiem bija iespēja pārbaudīt savu cīņas sparu, savas sadarbības, izdzīvošanas un atjautības spējas. “Bada spēlēs” piedalījās astoņas komandas, pārstāvot visas novada apvienības un Skrīveru pagastu. Komandām bija jāizpilda vairāki uzdevumi –jāpārvieto cietušais, jāpārdedzina virve, jātrāpa mērķiem ar pašu veidotu kaķeni un citi uzdevumi. Lai spēle būtu aizraujošāka, komandām pirms starta tika iedotas sērkociņu paciņas, kuras spēles gaitā bija jāiemaina pret ko vērtīgāku. Dalībniekiem bija izdevies tās iemainīt pret grāmatām, kaķu barību, jaudīgu lukturīti, malkas pagali un citām lietām. Sīvas cīņas rezultātā pirmo vietu ieguva Pļaviņu apvienības jauniešu komanda “Mēs izkritīsim pirmās?”, savukārt otro un trešo ieguva Aizkraukles jauniešu komandas “Dod bučiņ” un “Neesam tizlas, šamējās no Aizkraukles”.

Savukārt svētku otro daļu plānoja Aizkraukles novada Interešu izglītības centra jaunatnes jomas darbinieki kopā ar novada jaunatnes darbiniekiem, iesaistot citus kolēģus, domubiedrus un brīvprātīgos, lai Jauniešu diena visiem būtu priecīga, saistoša un droša. Katras Aizkraukles novada apvienības brīvprātīgie jaunieši rīkoja savu radošo darbnīcu. Pie Skrīveru pagasta pārstāvjiem bija iespējams uzzināt un pamēģināt pašam radīt savu papīru. Neretas apvienības aktivitātē varēja pārbaudīt savas rokdarbu spējas un uzmeistarot dažādas apsveikuma kartītes, bet Jaunjelgavas apvienība piedāvāja apgleznot krūzīti kā piemiņu par lielisko dienu. Kokneses jauniešu biedrība “Solis” iemācīja, kā izgatavot skaistas rokassprādzes, savukārt Pļaviņu pārstāvji deva iespēju izgatavot kaklarotas vai atslēgu piekariņus no mazām stikla pudelītēm un krāsainajām smiltīm. Aizkraukles jaunieši, turpinot bada spēļu motīvu, ļāva apmeklētājiem pārbaudīt to spējas un precizitāti loka šaušanā. Kā atzina pasākuma apmeklētāji, tad neparastākā aktivitāte svētkos jauniešiem šķita papīra izgatavošana, jo daudzi to nekad nebija darījuši. Dienas vidusdaļā jaunieši tika aicināti uz sarunu ar Kristapu Kāpiņu, lai uzzinātu vairāk par viņa aizraušanos ar auto un driftu. Uz tikšanos Kristaps bija atvedis drifta auto, ko jaunieši labprāt pētīja un izzināja, uzdodot virkni jautājumu par auto un sacensībām. Savukārt sarunā ar “Moto Metal Art Gallery” īpašnieku un fantastisku dizaina objektu radītāju Aleksandru Nesterjuku jauniešiem bija iespēja dzirdēt stāstu par studijas un dažādu mākslas darbu tapšanu, kā arī jauniešiem bija iespēja iemēģināt roku metināšanā.

Paralēli radošajām aktivitātēm visas dienas garumā pilnā sparā darbojās fotobūda, hennas darbnīca un pirmās palīdzības telts, tās bija iecienītas ne tikai jauniešu, bet arī pieaugušo vidū.

Pasākumam noslēdzoties, jaunieši bija uzlādēti ar labām emocijām un pieredzes bagātāki, citi ieguva jaunus draugus un domubiedrus. Savu enerģiju vakarā varēja izlādēt, griežoties deju virpuļos grupas “Emily Family” mūzikas pavadījumā.

Jauniešu diena Pļaviņās

Raksta autore – Evelīna Jansone, jauniete, kura ar Nodarbinātības valsts aģentūras atbalstu skolēnu vasaras nodarbinātības programmā augustā strādāja Aizkraukles novada Interešu izglītības centrā kā jaunatnes darbiniece un bija milzīgs atbalsts svētku īstenošanā. Rakstu papildināja Līga Kriškijāne, jaunatnes lietu speciāliste.