Vaira Lejniece koncertā

Labdarības koncertu, kas 28. novembrī izskanēja Aizkraukles kultūras centrā sadraudzības pilsētas Slavutičas Ukrainā iedzīvotāju atbalstam, klausīties bija ieradies kupls skaits Aizkraukles novada iedzīvotāju. Par koncerta laikā saziedotajiem līdzekļiem – 888,28 eiro – iegādāti lukturīši, sveces un citas mūsu draugiem vajadzīgas lietas, ar kurām piepildītais autobuss 1. decembra rītā dosies ceļā uz Ukrainu. 

Pirms vairākām nedēļām Aizkraukles kultūras centrā un citviet novadā uzsākta ziedojumu vākšana Slavutičas un Ukrainas iedzīvotāju atbalstam, aicinot ziedot gan skolas piederumus, gan lukturīšus un sveces. Pie kultūras centra jau novietots autobuss, kurš pamazām tiek piepildīts ar skolas piederumiem skolēniem un Ukrainas iedzīvotājiem nepieciešamām lietām.

Savukārt pēc mūzikas skolotāja Artūra Zemnieka ierosmes tika rīkots labdarības koncerts, kuru sniedza jaunie mūziķi no Aizkraukles Profesionālās vidusskolas, Aizkraukles novada Interešu izglītības centra, P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas un Seces kultūras nama, kā arī folkloras kapela “Karikste” no Aizkraukles kultūras centra. To apmeklēja kupls pulks iedzīvotāju, un koncerts izvērtās ļoti sirsnīgs un skaists.

Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne atminējās, kā sākusies Aizkraukles un Slavutičas draudzība. 2016. gadā Aizkraukles pilsētas mērs saņēma vēstuli no Latvijas vēstnieka Ukrainā, rosinot veidot draudzību ar Slavutiču, kas ir jaunākā pilsēta Ukrainā, gluži tāpat kā Aizkraukle Latvijā. Slavutiča nesen nosvinēja 30 gadu jubileju. “Jau tad ievērojām, ka Ukraina virzās uz Eiropas vērtībām un viņiem ir nepieciešami draugi Eiropā, kas šajā ceļā palīdzētu un atbalstītu,” teic Anta Teivāne. Pirmo reizi aizkrauklieši Slavutičā viesojās jau 2016. gada maijā, šo gadu laikā tur pabijuši vairākkārt, kā arī uzņēmuši Slavutičas pārstāvjus mūsu novadā.

Labdarības koncerta idejas autors Artūrs Zemnieks Slavutičā viesojās dažus mēnešus pirms kara sākuma Ukrainā, un tur iepazītie cilvēki, īpašā pilsētas vēsture un aura viņam neļauj palikt vienaldzīgam. Artūrs koncertā rādīja fotogrāfijas un stāstīja, kas īpašs Slavutičā. Pilsēta uzcelta pēc avārijas Černobiļas atomelektrostacijā, kas notika 1986. gadā. Tajā brīdī teritorija apmēram 30 kilometru apkārtnē kļuva neapdzīvojama, cilvēki tika evakuēti, bet apmēram divu mēnešu laikā tika uzsākta jaunas pilsētas celtniecība. Slavutiča tapa vairāku desmitu kilometru attālumā no Černobiļas atomelektrostacijas, to cēla astoņu republiku celtnieki, līdz ar to katram no pilsētas kvartāliem ir savas republikas iezīmes. Celtniecībā piedalījās arī trīs Baltijas valstis. Rīgas kvartālā ir tipveida daudzdzīvokļu un Līvānu tipa mājas, te ir pat veikals “Daugava” un bērnudāzs “Mārīte”.

Slavutičā ir arī piemiņas vieta glābējiem, kuri pirmie devās uz avārijas vietu, diemžēl viņi visi dažas nedēļas pēc tam miruši.

Jaunieši no Slavutičas izveidojuši un atsūtījuši video, kā viņiem klājas kara skartajā zemē, tas tika demonstrēts arī koncertā. Jaunieši stāstīja, ka viņi mācās attālināti, bet arī tas ir grūti izdarāms, jo pilsētā bieži nav elektrības un sakaru.

Labdarības koncerta apmeklētāji ar skaļiem aplausiem un ovācijām uzņēma Aizkraukles novada talantīgo bērnu priekšnesumus. Tie visi bija patiešām lieliski, sirsnīgi un īpaši. Pasākuma laikā apmaiņā pret ziedojumu varēs tikt arī pie Aizkraukles Profesionālās vidusskolas un Interešu izglītības centra audzēkņu veidotiem darbiem.

Kāda pirms koncerta uzrunātā aizkraukliete atzina: “Kur gan man šodien citur būt, ja ne te? Katru dienu sirdī un domās esmu kopā ar varonīgajiem Ukrainas ļaudīm, kuri cīnās par savas zemes un mūsu visu brīvību.”

Arī jaunjelgaviete, skolotāja Vaira Lejniece ir viens no cilvēkiem, kas ar visu sirdi ir kopā ar ukraiņiem un dodas uz šo valsti “tviterkonvojā”, no Rīgas līdz Ukrainas robežai vadot apvidus auto un nogādājot tur nepieciešamo. “To, kas notiek Ukrainā, es uztveru ļoti personīgi. Neviens cilvēks nevar saprast, kā tas var būt, ka 21. gadsimta Eiropas vidū notiek šāda katastrofa, reāls karš,” saka Vaira Lejniece. “Kad pirmo reizi šī gada 11. aprīlī devos uz Ukrainu, sastapu vīrus un sievas, kas nav vienaldzīgi, un mani pārņēma laba sajūta: ar Latviju viss būs kārtībā! Jo to, kuri labu darba, ir daudz vairāk nekā to, kuri kliedz, ka viss ir slikti. Un tos labos darbus mēs jūtam. Visiem liels paldies, ka atbalstāt, ziedojat, un prieks, ka arī Aizkraukles novadā ir tik daudz atsaucīgu cilvēku.”

Runājot ar draugiem Ukrainā, viņi atzinuši, ka patlaban ļoti pietrūkst gaismas un siltuma. Gaismu aizkrauklieši tur vedīs fiziski – ar svecēm, lukturīšiem, bet siltumu un labās domas labi varēja sajust arī pasākumā Aizkraukles kultūras centrā.

Labdarības koncertā kopā saziedoti 888,28 eiro. Aizkraukles reģionālās Tautskola kontā saziedoti vēl 990 eiro. Arī Aizkraukles novada dome nolēma piešķirt 4000 eiro Ukrainas atbalstam. Par šo naudu jau iegādāti ģeneratori, lukturīši, sveces, gāzes plīts virsmas, termosi un citas lietas, bet apmēram 1000 eiro tiks tērēti degvielai, lai aizkraukliešu sagatavoto vedumu un autobusu, kas novietots pie Aizkraukles kultūras centra un pamazām tiek piepildīts ar ziedotajām un par ziedoto naudu iegādātajām lietām, aizgādātu līdz Ukrainai. Paredzēts, ka autobuss 1. decembra rītā dosies uz Rīgu, lai no turienes jau nākamajā dienā kopā ar citiem palīdzības sūtījumiem dotos ceļā uz Ukrainu.

Koncerts Slavutičas atbalstam