Kultūra Sabiedrība
pastkastīšu apgleznošana

Aizkraukles novada pašvaldība sadarbībā ar “BILŽU BIROJU” un mūzikas un mākslas festivālu “BILDES” aicina Aizkraukles novada iedzīvotājus un uzņēmumus personalizēt (apgleznot vai citādi mākslinieciskot) savu pastkastīti, piedaloties akcijā “Pastkastīte – mājas vizītkarte!”.

2022. gada vasarā “BILŽU” mūziķi un mākslinieki, apceļojot Aizkraukles novadu, dāvināja 15 īpaši gatavotas pastkastītes novada kultūrvietām ‒ Ērberģes muižai, Jāņa Jaunsudrabiņa muzejam “Riekstiņi”, Skrīveru pārtikas kombinātam, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejam “Kalna Ziedos”, Tūrisma informācijas centram un Bilstiņu ciemam Kokneses pagastā. Iedvesmai aicinām doties tās aplūkot vai ieskatīties festivāla “BILDES” tīmekļvietnē, kur atrodami pastkastīšu foto arī no citām Latvijas vietām.

Akcijas idejas autore un festivāla “BILDES” rīkotāja Tija Auziņa rosina: “Uzsākot pavasara sakopšanas darbus, ņemsim rokās ne tikai grābekli, bet arī krāsas, otas un palūkosimies, kādas ir mūsu pastkastītes – vai tās nav skāris laika zobs? Padarīsim tās par savas mājas vai uzņēmuma vizītkartēm un interesantiem vides objektiem! Krāsosim, līmēsim, zīmēsim, izvietosim uz pastkastītēm ielas vai māju nosaukumu raksturojošus zīmējumus, attēlosim savus sapņus vai iemīļoto nodarbošanos, novada vai reģiona tautiskos rakstus un spēka zīmes. Uzņēmuma logotipus un sarežģītus dzimtas ģerboņus veidosim, izmantojot datorsalikumu, lai varētu izmantot ploterēšanas vai metālizgriešanas tehniku profesionālai izdrukai uz metāla plāksnītēm vai tieši uz pastkastītes. Svarīgi, lai pastkastīte vizuāli un saturiski būtu piemērota vietai, kur tā atradīsies. Jāatceras, ka pastkastīte būs pakļauta laikapstākļu ietekmei, tāpēc ieteicams izvēlēties āra darbiem piemērotu grunti, krāsas un materiālus. Radīsim prieku sev, kaimiņiem, garāmgājējiem, ciemiņiem un čaklajiem pastniekiem! Lai prieks vairo prieku!”

Lai pieteiktu dalību akcijā un kļūtu par “MAZO BILŽU” dalībnieku Aizkraukles novadā, līdz 15. maijam e-pastā: pastkastites@aizkraukle.lv jāiesūta divas mākslinieciskotās pastkastītes fotogrāfijas labā kvalitātē (viena ‒ tuvplānā, otra – reālajā vidē). Papildus vēlams iesūtīt pastkastītes fotogrāfiju pirms tās pārvērtībām.

Fotogrāfijām pievienotajā vēstulē jānorāda darba autora/-u vārds, uzvārds, darba nosaukums, pilna pastkastītes atrašanās vietas adrese (mājas nosaukums vai iela un mājas numurs, pilsēta/ciems/pagasts, novads, pasta indekss), tālruņa numurs, īss stāstījums par pastkastītes mākslinieciskošanas ideju.

Iesūtītās fotogrāfijas tiks izvietotas Aizkraukles novada Facebook vietnē, kur sekotāji varēs nobalsot par tīkamāko pastkastīti.

Visvairāk atzinību guvušos darbu autorus sumināsim “MAZO BILŽU" noslēguma pasākumā Aizkraukles novada svētkos 1. jūnijā Koknesē, Blaumaņa pagalmā. Interesantāko pastkastīšu autoriem tiks pasniegtas Aizkraukles novada pašvaldības, “BILŽU BIROJA”, festivāla “BILDES” mūziķu un mākslinieku pateicības balvas. Šī pasākuma laikā būs apskatāma “BILŽU” mūziķu un mākslinieku izstāde “Pastkastītes”.

Svētku moto ir “Radu un daru savam novadam”, jo viss sākas ar mūsu katra paša vēlmi darīt un radīt! Dažkārt lielas lietas sākas ar mazumiņu, kas spēj iekustināt pārmaiņas. Skaista, mākslinieciski veidota pastkastīte varbūt ir kā nostalģisks reveranss aizejošajam gadsimtam, tomēr piesātināts ar romantisma un omulības potenciālu. Tā var būt sākums kādam lielākam, pievilcīgākas vides veidošanas procesam.

Aicinu veidot svētkus kopā!

 

Uzziņa

Mūzikas un mākslas festivāls “BILDES” ir senākais mūzikas un mākslas festivāls Latvijā, kurš šogad atzīmēs savu 35. pastāvēšanas jubileju. Festivāla laikā paralēli tradicionālajiem koncertiem un izstādēm Latvijas novados un ārpus Latvijas notiek arī pasākums “MAZĀS BILDES”. Izmantojot “BILŽU” izstāžu tematiku, tajā piedalās dažādu vecumu un profesiju cilvēki, kuri, tāpat kā festivāla mūziķi un mākslinieki, meklē savas krāsas un skaņas, lai padarītu krāsainākus un skanīgākus kopā būšanas mirkļus. Pasākums dod iespēju iemācīties ko jaunu un atklāt sevī neapjaustas radošas izpausmes.

Mazās bildes

Anta Teivāne

Vadītāja
anta.teivane [at] aizkraukle.lv