dejotāji
Foto: Vitālijs Prutskis

Sestdien, 4. jūnijā, Aizkraukles novadā notika XXII Latvijas Tautas mūzikas svētki, kas pulcēja 21 tautas mūzikas kolektīvu no Latvijas novadiem. Koncerti izskanēja Secē, Skrīveros, Sunākstē, Staburagā un uz kuģīša “Balta Kaza”, bet vakarā lielais koncerts notika Liepu parka estrādē Jaunjelgavā.

Svētkus rīkoja Jaunjelgavas kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, tos atbalstīja arī Aizkraukles novada Kultūras pārvalde. Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes kultūras darba metodiķe Anita Ostrovska stāsta, ka jau iepriekšējie Latvijas Tautas mūzikas svētki izskanēja Aizkraukles pusē – 2019. gadā tie notika Staburaga pagastā, bet saistībā ar ierobežojumiem tie divus gadus nenotika, bet nu atkal izskanēja šaipusē.

Aizkraukles novadu pieskandināja 21 kapela no visas Latvijas, arī trīs Aizkraukles novada tautas mūzikas grupas – P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas tautas instrumentu ansamblis, kapela “Karikste” no Aizkraukles un “Aizezeres muzikanti” no Kokneses. Jau dienā skanīgi un skaisti koncerti notika Secē, Skrīveros, Sunākstē, Staburagā, kā arī uz kuģīša “Balta Kaza”, kas muzikantus nogādāja un koncertam ļāva skanēt arī abos krastos – Jaunjelgavas un Skrīveru pusē. Lielais kopkoncerts vakarā notika Liepu parka estrādē Jaunjelgavā.

Lai koncerts notiktu raiti, Liepu parkā bija iekārtotas divas skatuves – tā kā Jaunjelgava izsenis ir tirgotāju un plostnieku pilsēta, skatuves tika veidotas kā plosti. Kamēr uz vienas koncertēja kapela, otra skatuve tika norobežota ar improvizētu bērzu birzi un uz tās varēja iekārtoties nākamā mūziķu grupa. Svētku režiju un scenogrāfiju veidoja jaunjelgaviete Gunita Krievāne, koncertu Liepu parkā vadīja Eduards Kaļķis un Reinholds Sprukulis.

Koncertos piedalījās arī vietējie dejotāji. Liepu parkā uz skatuves tradicionālos tautas dančus kapelu mūzikas pavadījumā izdejoja Jaunjelgavas kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs “Kodols” (vadītāja Gunita Krievāne), Pļaviņu kultūras centra jauniešu deju kolektīvs “Daugaviņa” (Ineta Reitere) un Pļaviņu kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vidupe” (Jānis Reiters). Skatītāji atzina: šis tautas mūzikas un dejas apvienojums izdevās lieliski, skatuve bija piepildīta, priekšnesumi dzirkstoši. Iespēju dejot izmantoja arī skatītāji.

Koncerta noslēgumā Staburagā un Liepu parka estrādē skanēja “Sēlijas dziesma”, tā parādot, ka Jaunjelgavas apvienība ir vēsturiskajā Sēlijasnovadā. Šo dziesmu aktierim Paulam Butkēvičam, kurš dzīvo Daudzeses pagastā, pārceļoties uz dzīvi Sēlijā, dāvināja draugi.

XXII Latvijas Tautas mūzikas svētki