No 5. līdz 13. jūlijam Rīgā valdīja XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku gaisotne, pulcējot tūkstošiem dalībnieku – to vidū arī vairāk nekā 600 Aizkraukles novada bērnu un jauniešu. Lai arī katram kolektīvam mēģinājumu un uzstāšanās grafiks atšķīrās, visi kolektīvi tikās svētku noslēdzošajā dienā, 13. jūlijā, lai kopīgi dotos svētku gājienā.

Kā norāda šī gada XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koordinatore Aizkraukles novadā Zane Romanova, svētku nedēļā mēģinājumu bija ļoti daudz, it īpaši dejotājiem. Tomēr, neskatoties uz nogurumu, bērni pauduši prieku par iespēju piedzīvot un baudīt svētkus.

“Tas emocionālais līdzpārdzīvojums, saviļņojums un neizdzēšamais iespaids paliks uz visu mūžu. Turklāt daudziem tie bija pirmie svētki. Man šķiet, ka ikviens saņēma daudz vairāk, nekā cerēja – laimes un piederības sajūtu!” norāda Zane Romanova.

Svētku nedēļas notikumus 6. jūlijā iesāka pasākums “Godināšana un novadu satikšanās”, kurā ne tikai satikās visi novadu dalībnieki, bet tika godināti arī svētku virsvadītāji un virsdiriģenti. To vidū bija arī Aizkraukles novada skolu koru virsdiriģents, Aizkraukles novada vidusskolas jauniešu kora “De Cantare” diriģents un XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku virsdiriģents Eduards Grāvītis.

Godināšanas ceremonijā dažādu novadu jaunieši virsdiriģentiem un virsvadītājiem  pasniedza īpašo svētku rozeti. Par augstāko vērtējumu skatē pārstāvēt Aizkraukles novadu tika aicināts Skrīveru Kultūras centra jauniešu deju kolektīvs "Susuri", un kolektīva vadītāja Gita Skudra šo pienākumu uzticēja "Susuru" dejotājiem Sofijai Barkānei un ️Mārtiņam Kaķim. Viņi svētku rozeti pasniedza kādam no pūtēju orķestru virsdiriģentiem.

Dienu vēlāk, 7. jūlijā, uz Vērmanes dārza lielās skatuves kāpa un skatītāju mīlestību baudīja Jaunjelgavas vidusskolas teātra grupa “Sienāzītis”, spēlējot Ineses Zanderes lugas “Žurku vecmāmiņa Otīlija un viņas mazbērni” iestudējumu.

8. jūlijs bija intensīva diena koklētājiem no P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas  jaunākā koklētāju ansambļa un “Eola Kokle”. Jau pulksten 12.00 Dailes teātrī notika ģenerālmēģinājums vakarā gaidāmajam koncertam “Dzīslojums”, kuru ikvienam bija iespēja vērot tiešraidē Latvijas Sabiedriskā medija video un audio satura atskaņotājā. Lai redzētu, kā novadniekiem veicies koncertā, skaties koncerta ierakstu vai apskati fotogrāfijas!

No 8. jūlija aktīvu koncertēšanu sāka arī folkloras kopas “Asni”, “Kaema”, “Tīne”, “Audze”, “Pērsīte”, “Riekšaviņa”, kuri Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā piedalījās programmā “Dindaru, dandaru, radu novadu rakstus”. 9. jūlijā folkloras kopu priekšnesumus varēja baudīt Vērmanes dārzā programmās “Dindaru dandaru – re, kā varu” un “Dindaru dandaru – radu novadu rakstus”. Savukārt 10. jūlijā ar programmu “Dindaru, dandaru, radu rotaļu rakstus” folkloras kopas priecēja apmeklētājus Brīvības laukumā. Folkloras kopas svētkus noslēdza 13. jūlijā ar dalību XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā “TE–AUST”. Ieskaties folkloras kopu koncertprogrammas “Dindaru, dandaru, radu rotaļu rakstus” fotogalerijā!

10. jūlijs bija īpaša diena Seces vokālajam ansamblim “Saspēle”, kura dalībnieki uzstājās Vērmanes dārzā instrumentālo kolektīvu tautas mūzikas un akustiski vokāli instrumentālo ansambļu koncertā “No baroka līdz rokam”.

Tuvojoties svētku noslēgumam, piektdien, 11. jūlijā, skatītājus un klausītājus pirmo reizi Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos pārsteidza akordeonu mūzikas koncerts “Skan akordeons”. Tajā piedalījās audzēkņi un pasniedzēji no Skrīveru Mūzikas un mākslas skolas un Pļaviņu Mūzikas skolas. Koncerta norisi iespējams apskatīt fotogalerijā vai koncerta ierakstā.

Tāpat 11. jūlijā BTA Daugavas stadionā notika pirmais deju lielkoncerts “Es atvēru Laimas dārzu”, kurā piedalījās Aizkraukles Kultūras centra 1.–2. klases bērnu deju kolektīvs “Aizkrauklēni” un jauniešu deju kolektīvs “Zeļļi”, Aizkraukles novada vidusskolas 3.–4. klases un 3.–6. klases deju kolektīvi "Krauklīt’s" un  7.–9. klases tautas deju kolektīvs "ANĢis", Aizkraukles pagasta sākumskolas 1.–4. klases tautas deju kolektīvs "Asniņi", Skrīveru Kultūras centra 1.–4. klases bērnu deju kolektīvs “Susuriņi” un jauniešu deju kolektīvs “Susuri”, Daudzeses pamatskolas 1.–2. klases tautas deju kolektīvs “Sienāzītis”, Jaunjelgavas Kultūras centra 1.– 4. klases un 5.–9. klases deju kolektīvs “Kodoliņš”, Jaunjelgavas vidusskolas 1.–2. klases tautas deju kolektīvs “Atvarieši”, Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 1.–2. klases un 5.–6. klases tautas deju kolektīvs “Koknesīši”, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 1 –2. klases un 7.–9. klases deju kolektīvs “Sudrabiņš”.

Dejotāji aizvadīja otro deju lielkoncertu “Es atvēru Laimas dārzu” dienu vēlāk – 12. jūlijā. Savukārt tās pašas dienas vakarā koristi un folkloras kopas Mežaparka lielajā estrādē aizvadīja ģenerālmēģinājumu koncertam “TE–AUST”.

Paralēli visiem svētku pasākumiem līdz 12. jūlijam VEF Kultūras pilī varēja apmeklēt vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izstādi “Starojums”, kur bija skatāma Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas interešu izglītības programmas “Mākslas tīkls”, Aizkraukles novada Interešu izglītības centra pulciņa “Krāsu prieks” un “Datorgrafika” un Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas skolēnu darbi.

Svētku noslēdzošās dienas rīts visiem dalībniekiem sākās ar svētku gājienu, kurā no Brīvības laukuma devās visu novadu dalībnieki, pašvaldību pārstāvji un citi interesenti. Savukārt svētku kulminācija bija noslēguma koncerts “TE–AUST”, kurā piedalījās folkloras kopas “Asni”, “Tīne”, “Audze”, “Pērsīte”, “Riekšaviņa”, P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas vecāko klašu koris, Aizkraukles novada vidusskolas jauniešu kora “De Cantare” 4.–9. klašu grupa, Kokneses Mūzikas skolas 5.–12. klašu koris, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 5.–12. klašu koris, Pļaviņu vidusskolas 5. – 12. klašu koris “Versija” un Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 4.–12. klases koris.

“Ir fantastiska sajūta apzināties, ka esam daļa no lielā kopkora vai dejotāju saimes, kas vienā ritmā, viena elpas vilcienā apliecina savu piederību Latvijai un latvietībai,” sajūtas pēc svētku pasākumiem komentēja svētku koordinatore Zane Romanova.  Viņa atzina, ka gatavošanās svētkiem ir ilgstošs process, kas bijis rūpju pilns – par rezultātiem skatēs un konkursos, par tērpiem, par drošību un daudz ko citu, bet tik liels prieks, kad noslēgumā redzams rezultāts, kas ceļ spārnos.

Dziesmu un deju svētku laikā visi Aizkraukles kolektīvi dzīvoja Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā, kur bērniem un jauniešiem bija iespēja izdzīvot būtisku deju svētku dalībnieku pieredzi – sadzīvi visiem kopā. Daudziem dalībniekiem tas bija īstens piedzīvojums, jo ne visi ir bijuši apstākļos, kuros jāguļ uz grīdas, jāstāv rindās pie dušām, jāsadzīvo ar kaimiņiem blakus telpā un jāceļas agri no paša rīta, lai dotos brokastīs.

“Mums ir lieliski bērni un jaunieši, kuri  ir unikāli savā dažādībā, kuri mīl to, ko dara, kuriem deg acis, kuri līdz saknēm apzinās savu piederību dzimtajai vietai, Aizkraukles novadam un Latvijai! Es ticu, ka Dziesmu un deju svētku tradīcija mūsu novadā ir un būs dzīva!” saka Zane Romanova.

Ielūkojies foto mirkļos no svētku gājiena!

XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku gājiens

Saistītas tēmas

Jauniešiem Kultūra