Sabiedrība Kultūra
Aizkraukles novada kolektīvi dižojas svētku gājienā

2. jūlijā Rīgā notika XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku dalībnieku gājiens “Novadu dižošanās”, kurā Aizkraukles novads dižojās ar saviem kolektīviem, iznesīgo gaitu, krāšņajiem tērpiem un rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa un komponista Pētera Barisona mantojumu.

Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne stāsta, ka Aizkraukles novada Daugavas labā krasta kolektīvi gājienā devās kopā ar Vidzemes kolektīviem, bet kreisā krasta kolektīvi – kopā ar Sēlijas kolektīviem, līdz ar to Aizkraukles novada pašvaldības vadība gājienā devās divas reizes. Savus kolektīvus gājienā atbalstīja lielākā daļa Aizkraukles novada apvienību un pagasta pārvalžu vadītāju, kas svētku dalībniekos radīja kopības un pleca sajūtu.

Sēlijai tagad ir arī savs ģerbonis un karogs, kas tika nesti gājiena laikā. Tā kā dalībnieku bija daudz, Sēlijas kolektīvu gājiens aizkavējās par apmēram divām stundām, kas radījis nelielu apjukumu, kā arī neērtības sagādāja lietus.

Sēlijas novads kā kultūrvērtību, ar ko dižoties, bija izvirzījis Sēlijas puses kultūrzīmi – rakstnieka, dzejnieka, dramaturga, gleznotāja, grafiķa un mākslas kritiķa Jāņa Jaunsudrabiņa mantojumu. Aizkraukles novadam īpaši nozīmīgs ir Neretas “Mūsmāju” attēlojums “Baltajā gāmatā”. “Mūsmāju” saimi atveidoja Seces amatierteātris “Dūdenīši” un Jaunjelgavas kultūras centra bērnu deju kolektīvs, bet paša Jaunsudrabiņa lomā iejutās Jaunjelgavas amatierteātra aktieris Eduards Kaļķis. Savukārt Vidzemes puses kultūrzīme ir komponista un diriģenta Pētera Barisona matojums. Pētera Barisona mūzu lomā iejutās Mazzalves deju kolektīva dalībnieces, bet Pētera Barisona tēlā – aktieris Eduards Kaļķis.

Pirmo reizi gājiena laikā bija izveidotas sveicēju platformas, kurās dalībniekus sveica kāda sabiedrībā pazīstama personība vai ģimene. No Aizkraukles novada sveicēju platformā Sēlijas gājiena dalībniekus uzmundrināja Kalnāru ģimene no Neretas – Aija Kalnāre, Neretas amatierteātra “Leišmalīte” režisore, viņas vīrs Zigurds, meita Inga un dēls Klāvs, visi tērpušies baltās drānās. Bija iecerēts, ka vīrs un dēls spēlēs ģitāru un skanēs piecu dziesmu melodijas, tajā skaitā arī Raimonda Paula komponētā dziesma “Kā sniegi kalnu galotnēs” ar Jāņa Jaunsudrabiņa dzejas rindām, taču lietus dēļ abi turēja lietussargus, lai Aija ar meitu Ingu varētu teikt sveicienu vārdus kolektīviem. Scenārija lapas samirka, bet par spīti tam uzdevums tika izpildīts. Pavisam Kalnāru ģimene sveica 271 kolektīvu no Sēlijas un Latgales vairāk nekā stundas garumā. Tas bijis satraucoši, ar lielu sasprindzinājumu, lai sveicienus saņemtu visi kolektīvi un neviens netiktu aizmirsts.

Gājiena dalībnieki par spīti lietum bija smaidošām sejām, ar vitalitātes, spēka un svētku kopības sajūtu – vienkopus simtiem smaidošu, pozitīvi noskaņotu cilvēku, kas cits citu sveic un uzmundrina. Kolektīvu dalībnieki teic, ka tik pacilājošas, vienojošas, skaistas emocijas var izbaudīt, tikai esot visiem kopā.

“Svētku gājiens bija burvīgs, labi, ka tas bija svētku sākumā, bet tagad ir darba duna – ar kolektīviem esmu deju laukumā, vēl priekšā daudz darba, lai svētku koncerts izdotos,” šodien sacīja Aizkraukles deju kolektīvu vadītāja Una Stakle.

Lai veiksme visiem kolektīviem! Svētki turpināsies līdz 9.jūlijam. Plašāka informācija par svētku norisēm rodama vietnē www.dziesmusvetki.lv.

Aizkraukles novada kolektīvi dižojas svētku gājienā