Kultūra Aizkraukle
deja

Decembrī noslēdzies Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes realizētais projekts “Laiks iedvesmai amatiermākslā!”, tas īstenots sadarbībā ar Zemgales plānošanas reģionu.

Ar šo projektu mūsu novada amatiermākslas kolektīvus stiprinājām un motivējām gatavoties XXVII Vispārējiem Dziesmu un XVII deju svētkiem, gūstot jaunas zināšanas un prasmes, kā arī sniedzot emocionālu iedvesmu esošajiem un potenciāli jauniem dalībniekiem.

No 2022. gada augustam līdz decembrim tika noorganizētas desmit meistarklases, kuras notika gan Aizkraukles kultūras centrā, gan Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā “Kalna Ziedi”: “Latviešu tautastērpu valkāšanas un komplektēšanas tradīcijas Zemgales novadā un praktiska amatiermākslas kolektīvu esošo tērpu izvērtēšana”, meistarklasi vadīja tradicionālās tautas mākslas eksperte Linda Rubena, “Ķermeņa kustību loma amatiermākslā”, meistarklases vadīja laikmetīgās dejas horeogrāfe un pasniedzēja Agnese Bordjukova; “Iedziedāšanās meistarklase koriem”, vadīja diriģents Oskars Jeske; “Vokālās tehnikas”, vadīja etnomuzikoloģe, vokālā pedagoģe Zane Šmite; “Tautas muzicēšanas tradīcijas”, vadīja tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs; “Scenogrāfija amatierteātrim”, vadīja scenogrāfs Varis Siliņš; “Rituālais gads: gadskārtu svētki un tradīcijas”, meistarklasi vadīja vadošā latvisko tradīciju pētniece Aīda Rancāne.

Meistarklašu dalībnieki pilnveidojuši savas vokālās prasmes un apguvuši jaunus balss vingrinājumus, apguvuši zināšanas, kā iesildīt un izstiept ķermeni pirms un pēc fiziskas slodzes un dažādas ķermeņa improvizācijas tehnikas. Ir izzinājuši tautastērpa nēsāšanas kultūru, tendences un tautas tērpa vēsturisko attīstību. Apguvuši senās gadskārtu svētku tradīcijas, to mitoloģisko un simbolisko nozīmi. Dalībniekiem sniegta motivācija veiksmīgi darboties amatiermākslā, Latvijā atzīti nozaru speciālisti snieguši jaunas zināšanas un prasmes. Tās tiks izmantotas turpmākajā darbā kolektīvos, piedaloties pasākumos, vadot kolektīvu regulāros mēģinājumus un praktizējot jaunās iemaņas, metodes un vingrinājumus ikdienā.

Visa projekta gaitā saņemta atgriezeniskā saite un dalībnieku, kolektīvu vadītāju ierosinājumi. Jāatzīmē, ka vienlīdz svarīga bija novada cilvēku satikšanās, sapazīšanās un savstarpēja pieredzes apmaiņa izglītojošo pasākumu laikā.

Ticam, ka rezultāti pozitīvi ietekmējuši amatiermākslas kolektīvu darbu un sekmīgi notiek gatavošanās XXVII Vispārējiem Dziesmu un XVII Deju svētkiem. Lai viss izdodas!

ZPR projektu logo josla