Aiviekstes pagasts Sabiedrība
piemiņas plāksne

11. novembrī, Lāčplēša dienā, Aizkraukles novada Aiviekstes pagasta Krūmēnu kapos atklāts Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Jāņa Vabuļa piemiņas akmens. 

Biedrība "Kopsolis" piedalījās Aizkraukles novada pašvaldības projektu konkursā un saņēma 800 eiro lielu finansējuma piemiņas akmens izgatavošanai un uzstādīšanai. Darbu veikšanai biedrības pārstāvji uzrunāja Pļaviņu Mākslas skolas skolotāju Arti Ļeončiku, kurš piemiņas akmeni izveidoja no pelēkā granīta. Uz plāksnes izveidots uzraksts “Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Jānis Vabulis. 1892.23.06.– 1978.12.11.” Lielu atbalstu projekta īstenošanā un atklāšanas pasākuma norisē sniedza Aiviekstes pagasta pārvaldes vadītāja Giedre Zvirgzdiņa. 

Jānis Vabulis 1913. gada novembrī tika iesaukts cariskās Krievijas armijā un dienesta gaitas vadīja Aizbaikālā 18. Sibīrijas strēlnieku pulkā. Ieguvis vecākā apakšvirsnieka pakāpi. Sākoties Pirmajam pasaules karam, tika nosūtīts uz Varšavas fronti, vēlāk pārcelts uz Rīgas fronti un piedalījies kaujās pie Ķekavas un Ložmetējkalna. Apbalvots ar II, III un IV šķiras Jura krustu. Pirmā pasaules kara beigās pārcelts uz Rezerves latviešu strēlnieku pulku. Nākot pie varas lieliniekiem un nodibinoties padomju varai, izbēdzis no apcietinājuma un devies uz Igauniju.  

Sākoties Brīvības cīņām jeb Neatkarības karam, 1919. gadā Jānis Vabulis iestājās Latvijas armijā un viņam tika uzticēts kājnieku izlūku vada komandiera pienākums. Kopā ar saviem karavīriem viņš piedalījās Ziemeļvidzemes atbrīvošanas kaujās. 1919. gada 31. martā kaujās Vidzemē, cenšoties ieņemt Rezaku muižu, Jānis Vabulis tika smagi ievainots krūtīs, zaudēja daudz asiņu, taču ierindu neatstāja un cīnījās, līdz uzdevums bija izpildīts. No kaujas lauka Jānis Vabulis tika iznests bezsamaņā. Smagā ievainojuma dēļ viņš 1920. gada 22. janvārī tika atvaļināts. 1921. gadā par cīņu 1919.  gada 31. martā pie Rezakas muižas apbalvots ar III šķiras Lāčplēša Kara ordeni. 

Piemiņas akmens atklāšanas pasākumā Krūmēnu kapos uzrunu teica Pļaviņu apvienības pārvaldes vadītājs Andris Ambainis, latviešu tautas dziesmas runāja un dziedāja  Pļaviņu vidusskolas 9.b klases audzēkņi. Skolēnus sagatavoja Pļaviņu vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Silga Stučka un klases audzinātāja Iveta Krastiņa. 

Paldies visiem, kuri ieradās un ar savu klātbūtni izrādīja cieņas un goda apliecinājumu mūsu Brīvības cīņu karavīriem –  Lāčplēšiem! 

Jāņa Vabuļa piemiņas akmens atklāšana