Iršu pagasts Kultūra
Iršu magazīna
Foto: Vitālijs Prutskis

Ik vietu diženu dara tās ļaudis, kuri tur godā savu senču mantojumu un domā, kā to saglabāt nākotnei. Mazais Iršu pagasts ir liels savā garā, jo darbīgie iršēnieši neļauj zust aizmirstībā kultūrvēsturiskām vērtībām. Lepojoties ar savu unikālo vēsturi, kurā spožas lappuses ierakstījusi pirms vairāk nekā 250 gadiem izveidotā vācbaltu kolonija Hiršenhofa, iršēnieši ir piepildījuši sapni par sendienu liecinieces – Iršu muižas klēts – magazīnas atdzimšanu. Tas ir izdevies ar Aizkraukles novada pašvaldības atbalstu, SIA “RRKP būve” teicami paveiktu darbu, pašu iršēniešu un daudzu citu atsaucīgu cilvēku kopīgi paveikto.

Magazīnas atjaunošana iesākās 2021. gada jūnijā, un vairāk nekā pusgadu noritēja vērienīgi remontdarbi, ņemot vērā izpētes rezultātus, un pēc iespējas vairāk saglabājot senatnīgās divstāvu ēkas autentiskumu. 19. gadsimta otrajā ceturksnī celtās Iršu muižas klēts– magazīnas atjaunošanas darbi tika pabeigti šī gada janvāra nogalē, bet atklāšanas svinības noritēja pašā ziedoņa plaukumā, 4. jūnijā, lai sirsnīgā gaisotnē vērtu vaļā dižās klēts varenās durvis un pateiktu paldies visiem, kuri palīdzējuši atjaunošanas idejas izlološanā un piepildīšanā.

Atklāšanas pasākumā kopā ar vienmēr atsaucīgajiem pagasta ļaudīm un pašvaldības pārstāvjiem bija arī Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kuru iršēnieši sauc par savējo un kurš ar lielu entuziasmu Iršos atjauno senču īpašumu un ir devis savu ieguldījumu pagasta vēstures izpētē.

Jauna kultūrvieta

Katrai mājai ir savs starojums un šo starojumu rada šīs mājas saimnieki. Tagad Iršu pagasta centrā jau iztālēm staros nams – jauna kultūrvieta, kas sasauks kopā gan vēstures izzinātājus un tūristus, gan kultūras pasākumu apmeklētājus. Unikālā mūra ēka ir atdzimusi jaunā veidolā – atjaunota jumta koka konstrukcija un uzlikts jauns jumta segums – koka lubiņu imitācija. Ar īpašu rūpību saglabātas un restaurētas klēts divsimtgadīgās durvis.

“Šodien Iršos ir skaista svētku diena – ilgi gaidīts notikums. Iršu muižas klēts– magazīnas bagātajā dzīvesstāstā sākas jauna lapaspuse. Paldies visiem, kuri ir palīdzējuši sākt jaunu dzīvi mūsu pagasta vienai no senākajām ēkām!” atklājot pasākumu, sacīja Iršu pagasta pakalpojumu centra vadītāja Lāsma Ruža-Riekstiņa.

Pirms pārkāpt atjaunotās magazīnas slieksni, pasākuma rīkotāji visus aicināja atgriezties pagātnē – 17. gadsimtā, jo vēstures liecības vēsta, ka Iršu muiža cēlusies no senā Baltavas puses novada, kas savukārt atradies Kokneses pilsnovadā. Teatralizētā uzvedumā klātesošos uzrunāja Zviedrijas karaliene Kristīne un kapteinis Ābrams Larsens Hiršs, izspēlējot ainu, kā 1637. gadā Baltavas novads tika nosaukts viņa vārdā, no kā arī cēlies Iršu pagasta nosaukums. Ar savu klātbūtni pagodināja Katrīna Lielā, kura 1766. gadā izdeva pavēli Hirša muižā un tās zemēs dibināt vācu zemkopju koloniju, kas pastāvēja līdz 1939. gadam. Savukārt ar Hirša kunga svētību tika svinīgi atvērtas magazīnas durvis, kas, pateicoties prasmīgu meistaru rokām, rūpīgi restaurētas un nav zaudējušas savu senatnes šarmu.

Magazīnas atslēgu glabātāja Lāsma Ruža-Riekstiņa pastāstīja, ka pirmajā stāvā vienā telpas daļā būs izvietota Iršu pagasta vēstures ekspozīcija, bet otrā telpas daļa, kur arī norisinājās pasākuma turpinājums ir konferenču zāle 50 apmeklētājiem. Tāpat kā ēkas pirmsākumos, uz otro stāvu izveidotas koka kāpnes. Otrajā stāvā skatāma iespaidīga vēstures liecība – maisu pacelšanas rats, kas saglabājies no muižas laikiem. Arī no pirmā stāva, pateicoties stikla griestiem, vēsturiskais eksponāts ir aplūkojams. “Mums ir neizsakāms prieks, ka SIA “RRKP būve” prasmīgajiem celtniekiem izdevās īstenot visas arhitektes Agras Bērziņas idejas. Jaunajās telpās harmoniski sader kopā akmens, koks un stikls, radot vieglu un ļoti saulainu sajūtu,” teic Lāsma Ruža-Riekstiņa.

Saistoša vēstures stunda

Var sacīt, ka pirmā konference magazīnā jau ir notikusi, jo visi krēsli bija aizņemti un uz projekcijas ekrāna Iršu pagasta bibliotēkas vadītāja Dace Grele vadīja lieliski sagatavotu prezentāciju par Iršu muižas klēts– magazīnas bagāto mūžu no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām, reizē aicinot arī dalīties stāstos par tās atjaunošanas gaitu. Savukārt Iršu pagasta pakalpojumu centra vadītāja Lāsma Ruža-Riekstiņa un kultūras pasākumu organizatore Daiga Andersone, kas šoreiz iejutās Katrīnas Lielās tēlā, prezentācijas gaitā pasniedza pateicības rakstus darba veicējiem, atbalstītājiem un sadarbības partneriem.

Pasākuma dalībniekiem Daces Greles veidotā prezentācija bija arī saistoša vēstures stunda, kas iepazīstināja ar interesantiem faktiem par Hiršenhofas kolonijas ziedu laikiem, kad iedzīvotāju skaits Iršos pārsniedzis divus tūkstošus. Magazīna sākotnēji celta ar mērķi uzglabāt labību un veidot graudu uzkrājumus. Bibliotēkas krājumā ir skenēta senākā zināmā ēkas fotogrāfija no 1928. gada, kurā redzams, ka ēkai sākušies bojājumi virs vidējās arkas. Padomju gados magazīnā darbojās kokapstrādes darbnīca, kurā gatavoja logus un durvis saimniecības vajadzībām.

2010. gadā sākās magazīnas pārmaiņu laiks. Pateicoties pagasta pārvaldes vadītājas Rainas Līcītes iniciatīvai, sākās magazīnas apkārtnes sakārtošana. Darbi izvērsās vairāku gadu garumā, kad Rainas kundze veiksmīgi rakstīja projektus, uzrunāja pagasta iedzīvotājus un organizēja sakopšanas talkas. Kopā ar Ivetas Hveckovičas vadīto biedrību “Irsis” tika īstenots projekts par magazīnas laukuma labiekārtošanu. No 2014. gada magazīnas laukums ir kļuvis par kultūras pasākumu vietu vasarās, kur skaisti svinēti dažādi tradīciju svētki, kur 25. dzimšanas dienu svinēja vidējās paaudzes deju kolektīvs “Irši”, kurš tieši šajā 4. jūnija vakarā aicināja iršēniešus un viesus uz savu 30 gadu jubilejas koncertu.

Īpašu paldies Daces savā prezentācijā veltīja vēstures skolotājai Valdai Kalniņai, kura ilgu gadu garumā ir veidojusi pagasta vēstures liecību krātuvi, kuras mājvieta bija Pērses sākumskolā, bet tagad tā būs skatāma jaunajā kultūrvietā.

Raina Līcīte, Valda Kalniņa un Iveta Hveckoviča svētku reizē par nesavtīgu darbošanos saņēma Iršu pagasta pakalpojumu centra pateicības rakstus.

Iveta Hveckoviča atminējās, kā Atmodas gados vācbaltu kolonistu pēcteči ieradās Iršos, lai iepazītu savu senču dzimteni un vienmēr viņu ceļš veda arī pie sendienu notikumu liecinieces – Iršu muižas klēts – magazīnas. Strādājot par vācu valodas skolotāju Pērses pamatskolā, Iveta kļuva par pirmo vēstnesi sadarbības veidošanā ar kolonistu dzimtu pārstāvjiem. Pēc tam šo darbu veiksmīgi uzsāka un joprojām turpina pagasta vēstures pētniece un vēstures skolotāja Valda Kalniņa.

Dāvanas no savējiem

Iršu pagasta bibliotēka lepojas ar trim pērlēm savā mazajā gaismas pilī: 2017. gadā izdoto Arta Pabrika kultūrvēsturisko eseju “Hiršenhofas stāsts”, 2019. gadā klajā nākušo Lindas Šmites romānu “Aizved mani uz Hiršenhofu” un Undīnes Pabriks-Bollow 2020. gadā izdoto grāmatu - fotolabumu “Hirschenhof – Irši. Pagātnes pēdas”.

Saņemot Iršu pagasta pakalpojumu centra pateicību, Aizsardzības ministrs Artis Pabriks sacīja: “Paldies iršēniešiem un Aizkraukles novada pašvaldībai par paveikto sava kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Ja jau esmu kļuvis Iršos par vietējo, par savu pienākumu uzskatu iesaistīties un palīdzēt. Lai virzītos uz priekšu nedrīkst aizmirst pagātni. Ceļā, ko sauc par mūsu dzīvi, vajag novilkt līniju starp diviem punktiem: pagātni un nākotni, tikai tā mēs ejam uz priekšu un attīstāmies. Domājot par ekspozīcijas izveidi magazīnā, vērtīgs ieguldījums būs vēsturnieka, kolonistu pēcteča Gustava Gangnusa arhīvs, kas atceļos no Vācijas.”

Savukārt rakstniece Linda Šmite jau šajā pasākumā uzdāvināja magazīnai pirmo eksponātu: savu veltījumu Iršu pagastam: “Aizved mani uz Hiršenhofu”, kā arī nesot sveicienus no savas dzimtās Liepkalnes, kuras vārds iemūžināts Ilzes Indrānes romānā “Cepure ar kastaņiem” – mazu kastanīti, lai tas ieaug un kuplo pie klēts ēkas tāpat kā citi jau čaklu roku iestādītie kociņi. Undīnes Pabriks-Bollow vārdā sirsnīgus sveicienus jaunās kultūrtelpas veidotājiem vēlēja Raina Līcīte.

Kad visi sadodas rokās

Lai vēsturisko ēku saglabātu un atjaunotu 2020. gadā Kokneses novada pašvaldības sagatavotais projekts “Iršu muižas klēts – magazīnas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte” guva atbalstu AS “Latvijas valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajā “Zemgales kultūras programmā 2020”, un SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa” veica izpētes darbu. Dace Grele atgādināja, kā 2020. gada vasarā Iršos ieradās zinātņu doktors, arhitekts un būvpētnieks Ilmārs Dirveiks, lai veiktu magazīnas izpēti. Lūk, viņa secinājums: “Iršu muižas klēts ir tipoloģiski spilgts piemērs, kas raksturo Vidzemes muižas arhitektūru vēlīna klasicisma periodā 19. gadsimta pirmajā pusē. Ēkai ir tipiskas tā laika mūra klēts iezīmes ar vaļējo arkatūru lieveni.”

“2021. gadā 29. marts ir ļoti nozīmīga diena Iršu pagastam, jo Kokneses novada dome pieņēma lēmumu par magazīnas atjaunošanu un piešķīra finansējumu. Pēc teritoriālās reformas īstenošanas lēmumu atbalstīja arī Aizkraukles novada dome. Liels paldies par paveikto Andai Mikālai un Ievai Rusiņai no Aizkraukles novada pašvaldības Attīstības nodaļas,” uzsvēra prezentācijas autore.

Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Vingris, sveicot iršēniešus, sacīja, ka prieks par senās ēkas atdzimšanu savijas kopā ar gandarījumu par vēl vienu ilgi gaidītu notikumu – gandrīz atjaunoto ceļu uz Iršiem.

Arī Kokneses apvienības pārvaldes vadītājs Ilmārs Klaužs, stāstot, cik saspringts ir bijis ceļš līdz rezultātam, atzina, ka abi paveiktie nozīmīgie darbi sniedz jaunus apvāršņus tālākai attīstībai un uzsvēra: “Jums, iršēnieši, ir paveicies ar pārvalžu vadītājām! Šeit sakrīt viss: ir aktīvi vadītāji un darītāji, kuri aicina ne tikai uz priekšu, bet ved kalnā. Un tieši tāpēc mums ir pārliecība, ka attīstība šeit būs vēl divreiz ātrāka un divreiz lielāka, jo tagad uz Iršiem var atbraukt divreiz ātrāk!”

Dace Grele atminējās, cik ļoti viņu pārsteidzis un sajūsminājis arhitektes Agras Bērziņas radošais lidojums, kas tagad ir tik skaisti piepildīts. Saņemot sirsnīgu pateicību, Agra atklāja: “Vislielāko paldies ir pelnījuši vispirms paši pagasta ļaudis. Priecājos, ka uzticējāties un ļāvāt man izpausties! Paldies arī būvniekiem, kuri īstenoja visas manas ieceres!”

Prezentācijā ar fotouzņēmumiem tika atspoguļots magazīnas darbu pirmsākums līdz gala rezultātam.

SIA “RRKP būve” valdes loceklis Aigars Kalniņš, stāstot par atjaunošanas darba gaitu, uzsvēra paveiktā vienreizīgumu: “Nekur citur jūs neieraudzīsiet 12 metrus garas sijas, unikālas ir ēkas akmens sienas un varenās divsimt gadus senās durvis. Darbs noritēja sarežģītos apstākļos - Covid-19 krīzes laikā, bet kopā ar savējiem mēs iecerēto paveicām. Šodien jūs redzat, kā ir piepildījies sapnis. Nevis viena cilvēka sapnis, bet tas ir ļoti daudzu cilvēku viena kopīga sapņa piepildījums.”

Vēl priekšā izpētes darbs

Atklāšanas pasākumā piedalījās mākslas zinātniece un vēsturniece Guna Ševkina, kura jau ir uzsākusi sadarbību ar Iršu pagasta pakalpojumu centru un palīdzēs iekārtot magazīnas vēsturisko ekspozīciju. “Priecājos, ka savas profesionālās zināšanas un pieredzi varēšu ieguldīt Iršu pagasta vēstures izpētē, jo arī manas dzimtas abi atzari ir cieši saistīti ar Iršiem. Ļoti novērtēju teicami paveikto ēkas atjaunošanu, jo ir tapusi jauna kultūrvieta, kas mums jāpiepilda ar saturu. Aicināsim iedzīvotājus iesaistīties kultūrtalkās ar saviem atmiņu stāstiem un foto materiāliem. Mums priekšā ir vēl liels un kopīgs izpētes darbs.”

“Mēs kā viena maza saujiņa turamies kopā, tāpēc mums arī izdodas, jo veiksme ir sadarbībā!” – atzina pasākuma organizētāji, sakot paldies arī Pērses sākumskolas kolektīvam un Ģimenes atbalsta centra “Dzeguzīte” saimei.

Kā vienmēr viemīlīgie iršēnieši aicināja svētkus svinētājus cienāties ar īpašo Hiršenhofas putru un rosināja apskatīt jaunās magazīnas telpas.

Atjaunotā Iršu muižas klēts – magazīna ir skaisti atklāta, Iršu pagasta ļaudis ir apņēmības pilni rakstīt tālāk tās stāstu. Sākoties tūrisma sezonai, visi laipni gaidīti, lai iepazītu seno Hiršenhofu un apciemotu magazīnu!

Iršu Mazgazīna