3. jūlijā Aizkraukles novada centrālās bibliotēkas telpās notika grāmatas “Caur sidraba birzi iet” atvēršanas svētki. Tajā apkopota dziesmu svētku vēsture, kas saistīta ar tagadējo Aizkraukles novadu.
Grāmatas autore Anita Ostrovska klātesošos iepazīstināja ar grāmatā apkopoto informāciju. “Caur sidraba birzi iet” ir sadalīta divās daļās – pirmajā ietverts atskats par dziesmu svētku pirmsākumiem novadā, savukārt otrā daļa veltīta 2023. gada Dziesmu un deju svētku dalībnieku atmiņu stāstiem. Tāpat grāmatā apkopota informācija par novadniekiem, kuriem ir būtiska loma Dziesmu un deju svētku tradīcijas veicināšanā un stiprināšanā.
Ideja par šāda izdevuma veidošanas nepieciešamību radusies 2023. gada nogalē, drīz pēc XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, kuros novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne un Anita Ostrovska pildīja svētku koordinatoru pienākumus Aizkraukles novadā. Šie svētki izskanēja Dziesmu svētku 150 gadu jubilejas zīmē, un tajos no Aizkraukles novada piedalījās teju 900 dalībnieki.
Grāmatā “Caur sidraba birzi iet” apzināta dziedāšanas un kultūras biedrību darbība pagājušajā gadsimtā, koru un citu amatiermākslas kolektīvu veidošanās dažādos laika posmos, kā arī viņu dalība Vispārējos latviešu dziesmu svētkos un nozīmīgais devums ceļā uz to. Kā norāda autore, iedziļinoties grāmatā aprakstītajos notikumos, var patiesi apbrīnot cilvēku mīlestību uz dziesmu.
Izdevuma nosaukums un vizuālais noformējums nav izvēlēts nejauši – sidraba birzs un attēlotā grafika uz grāmatas vāka simbolizē Mežaparka estrādi, kurai ir būtiska nozīme Dziesmu svētkos. Savukārt vārdu salikums “Caur sidraba birzi iet” ietver Dziesmu svētku garīgo ceļu. “Tas turpināsies, kamēr vien latviešu tauta dzīvos, kamēr vien Dziesmu svētki notiks,’’ saka Anita Ostrovska.
Grūtākais grāmatas tapšanas procesā bija autortiesību jautājumi, jo atsevišķi bija jāsaskaņo katras fotogrāfijas un citu vēstures liecību izmantošana. Tomēr, lai arī grāmatas sagatavošanas process ir bijis ilgs un pietiekami sarežģīts, tās tapšanas laikā izdevies uzzināt daudz jaunu un interesantu faktu gan par novadu kopumā, gan katru izpētīto kolektīvu un personībām.
Grāmatas atklāšanas pasākumā skanēja grāmatas fragmentu lasījumi, muzikāli priekšnesumi mūziķu Anitas un Jāņa Ostrovsku un Līgas Butānes izpildījumā, kā arī tika izteikta pateicība tiem, kas atbalstīja autori grāmatas tapšanas procesā. Pateikties par ieguldīto darbu bija ieradušies pašvaldības vadības, kultūras jomas pārstāvji un citi interesenti.
Lai arī sākotnēji grāmatas atklāšana bija paredzēta 2024. gadā, dažādu iemeslu dēļ tas notika vien dažas dienas pirms XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, padarot to vēl aktuālāku.
Kopumā izdoti 500 grāmatas eksemplāri. Paredzēts, ka tās tiks nodotas bibliotēkām, kultūras centriem un grāmatā pieminētajiem kolektīviem. Atlikušos eksemplārus plānots pārdot, bet par iegādes iespējām informācija vēl sekos rudenī, kad iecerēts turpināt grāmatas atvēršanas svētkus citās Aizkraukles novada bibliotēkās.