sajūti koknesi - piestātnes atklāšana

Senā Hanzas pilsēta Koknese kopš pagājušā gada 1. jūlija atkal lepni nes pilsētas vārdu. Aizvadītajā nedēļas nogalē, baudot daudzveidīgu pasākumu programmu, koknesieši un viesi svinēja pilsētas svētkus “Sajūti Koknesi!” Kuplais apmeklētāju pulks apliecināja – svētki ir izdevušies!

Ar brīnišķīgu koncertu 1. jūlija vakarā Kokneses viduslaiku pilsdrupās svētkus ieskandināja pasaules mūzikas grupas “KANISAIFA”.

Pirmo reizi svētkiem par godu tika radīta Kokneses deja, kuru 2. jūlija rītā stadionā, nebēdājot par karsto saules tveici, dejoja vietējo amatierkolektīvu dalībnieki, mazās un lielās līnijdejotājas, kā arī dejotāji no Aizkraukles un citām novada vietām. Kokneses dejas pavadījumam - Ulda Stabulnieka dziesmai “Mans bišukoks” horeogrāfiju veidoja Kokneses kultūras centra līnijdeju kolektīva vadītāja Inga Ozoliņa un Kokneses kultūras centra jauniešu deju kolektīva vadītāja  Agra Bērziņa. Paldies dejotājiem par izturību un dejot prieku!

Šajā svētku dienā Likteņdārzs kļuva bagātāks par vēl vienu ozoliņu. Atzīmējot reformācijas piecsimtgadi Latvijā, un Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) simto dzimšanas dienau,  2022. gadā dažādās Latvijas vietās tiek stādīti ozoli, kas izaudzēti no Ernsta Glika pirms vairāk nekā 300 gadiem stādīto ozolu zīlēm. Tagad arī Koknesē, Likteņdārzā, augs un zaļos Glika ozols. Sirsnīgajā ozola stādīšanas pasākumā piedalījās nodibinājuma “Kokneses fonds” un Aizkraukles novada pašvaldības pārstāvji, koknesieši un Likteņdārza atbalstītāji, muzikālus priekšnesumus sniedza Ogres Evaņģēliski luteriskās draudzes koris Alvja Bērziņa vadībā.

Likteņdārzs ir latviešu spēka vieta, kur sastapties ar pagātni un smelties iedvesmu nākotnei. Ideju par piemiņas vietu 20. gadsimta totalitārā režīma upuriem 2005. gadā izloloja Vilis Vītols. Septiņpadsmit gadu laikā, pateicoties visas tautas atbalstam, radīts krāšņs dārzs, kur nemitīgi top un aug. Iestādot ozolu, kas izaudzēts no mācītāja Ernsta Glika stādītā ozola zīles, mēs simboliski ar šo notikumu Likteņdārzā ceļam tiltu uz laiku, kad pirms apmēram 500 gadiem reformācija Latvijā kļuva par mūsu garīgās dzīves neatņemamu sastāvdaļu,“ atklājot Glika ozola stādīšanas pasākumu, sacīja “Kokneses fonda” padomes priekšsēdētāja Sandra Kalniete.

Latviešu spēka simbolu netālu no uzceltā saieta nama, ko svinīgi atklās augustā, iestādīja jaunās ēkas arhitekts Andris Kronbergs un Likteņdārza idejas autors un veidotājs Vilis Vītols, bet svētību šim īpašajam brīdim deva Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags. “Šajā skaistajā tautas sirdīm un rokām veidotajā un Dieva svētītajā vietā, iestādot šo ozoliņu, mēs domāsim par tā nozīmi, jo katrs koks šeit nes savu vēstījumu. Lai Glika ozols labi iesakņojas, atgādinot, kas ir mūsu garīgais ceļš, lai mēs varētu stipri kā ozoli un liepas turēties savā zemē pretī arī tam ļaunumam, kas pašreiz notiek kaimiņzemē,” novēlēja arhibīskaps Jānis Vanags.

Svētku laikā norisinājās vēl viens priecīgs notikums – Daugavas krastā, netālu no estrādes, tika atklāta laivu piestātne ar četrām laipām - laivu, kuteru un nelielu kuģīšu pietauvošanai. Piestātne izbūvēta Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.- 2020. gadam projekta “Dzīve pie upēm: tūrisma produktu attīstība, balstoties uz seno un mūsdienu Baltijas valstu vēsturi” (Living Rivers) ietvaros.

 “Sveicam ostas pilsētā Koknesē!” – klātesošos uzrunāja Kokneses apvienības pārvaldes vadītājs Ilmārs Klaužs, atgādinot, ka senās Hanzas pilsētas Kokneses ziedu laikos te bijusi plaša ūdens satiksme. Veicinot tūrisma attīstību, pašvaldība meklē arvien jaunas iespējas, kā popularizēt mūsu unikālo vēstures mantojumu. Ar dūdu skaņām uzburot viduslaiku noskaņu, ar laba ceļa vēja vēlējumiem un klātesošo aplausiem, atklājot laivu piestātni, sākās pirmā Koknesē rīkotā peldlīdzekļu parāde.

Krāšņajā parādes braucienā, kuru vadīja Artis Zvejnieks, devās kuģītis “Gulbis”, arī “Vīgante” un jaunais “Sēlis”, kuram tas bija pirmais brauciens, vairāki privāti kuterīši, jahtas un motorlaivas, kuriem pievienojās arī kanoe laivotāji un supotāji. Lai parāde būtu arī skanīga, uz kuģīša “Vīgante” muzicēja Kokneses kultūras centra sieviešu koris “Anima”, vēl uz citiem peldlīdzekļiem - kapela “Aizezeres muzikanti”, Kokneses pūtēju orķestra saksofonistu kvartets un dūdenieki no Kokneses un Jaunjelgavas. Atklāto piestātni skaļi un priecīgi ierībināja grupas “Samba de Riga” bundzinieku priekšnesumi, kas turpinājās estrādē, kur noritēja turpmākie svētku pasākumi. Paldies par burvīgo koncertu Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas mūzikas studijas audzēkņiem un muzikālajai apvienībai “Tikai tā” no Aizkraukles. Jaunākā paaudze varēja izpriecāties gan piepūšamajās atrakcijās, gan disenītē “Svētku diena”.

Vakara koncertprogrammā “Esi man tā” ar skaistākajām Imanta Kalniņa un citu komponistu melodijām svētku sajūtu dāvāja Dita Lūriņa-Egliena, Marts Kristiāns Kalniņš, Līva Kalniņa, pianists Jānis Miltiņš, perkusionists Ivars Kalniņš.

Svētku noslēgumā ļoti labi apmeklēta bija zaļumballe ar grupu “Zelta kniede” un DJ MadVip. Kā prieka pilns sveiciens svētku gaviļniecei Koknesei izvērtās “Soul of Flames” uguns šovs.

Paldies visiem, kuri darbojās svētku organizēšanā, paldies visiem, kuri svinēja Kokneses pilsētas svētkus!

Sajūti Koknesi!