No 1. jūlija Latvijā sākusi darboties agrīnās brīdināšanas jeb šūnu apraides sistēma. To izmantos iedzīvotāju operatīvai brīdināšanai militāra apdraudējuma un dabas katastrofu gadījumā, ziņošanai par pazudušiem bērniem, bīstamām personām, ārkārtējiem laika apstākļiem un ķīmisku vielu noplūdēm. Iedzīvotāji paziņojumus saņems gan viedtālruņos, gan vecās paaudzes tālruņos.
Šūnu apraides priekšrocība ir tā, ka šādā veidā adresātu ir iespējams sasniegt ātrāk nekā ar īsziņas palīdzību. Turklāt ziņojumus var mērķēt – nosūtīt tieši tiem, kas atrodas apdraudētajā teritorijā.
Šūnu apraides paziņojumi nav SMS ziņas. Mobilajos telefonos agrīnās brīdināšanas paziņojumi tiks rādīti speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, tos nevarēs modificēt vai pārsūtīt citiem tālruņiem. Šie paziņojumi atšķirsies no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām.
Paziņojumi ir bez maksas
Šūnu apraide nenodrošina atgriezenisko saiti no saņēmēja un netraucē ierasto saziņu. Paziņojumi ir bez maksas, tiem nav nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās vai abonēšana. Paziņojumi tiek saņemti, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā, tostarp tūristu, viesstrādnieku, studentu un citu sabiedrības grupu, kas viesojas Latvijā, telefonos. Tā kā šūnu apraides tehnoloģija pasaulē darbojas jau daudzus gadus, tad šūnu apraides paziņojumus varēs saņemt arī "podziņtelefonos", ja ražotājs paredzējis tādu funkcionalitāti.
Šūnu apraide ļauj daudz precīzāk nosūtīt informāciju par ārkārtas situāciju tieši tiem cilvēkiem, kuri atrodas krīzes skartajā reģionā, tā dodot iespēju precīzāk vadīt krīzi. Šūnu apraides paziņojumi tiks izmantoti, lai nekavējoties brīdinātu konkrētajā teritorijā esošos iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram, bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem.
Lēmumu pieņems VUGD
Lēmumu par apziņošanu pieņems Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).
VUGD sistēmā tiks iezīmēta apdraudētā teritorija, kas var būt visa Latvijas teritorija, kāds novads, pilsēta vai, piemēram, reģions, kas iezīmēts apļa/ovāla formā. Tad automatizēti tiek nosūtīta ziņa visiem, kuri atrodas vai ieiet šajā teritorijā – pat ja persona atrodas tur vēlāk, piemēram, pēc stundas brauc cauri šai teritorijai. Paziņojums krīzes situācijā pienāks divas reizes – paziņojot par to un paziņojot, ka apdraudējuma vairs nav.
Kā informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, neliela daļa iedzīvotāju šajās dienās jau saņēmusi paziņojumu par spēcīgu vēju, lauztiem kokiem un vēja aiznestiem priekšmetiem, tā bija ziņa no šūnu apraides sistēmas testēšanas procesa. Pirmais šūnu apraides sistēmas tests visā Latvijā paredzēts novembrī. Tas notiks vienlaikus ar trauksmes sirēnu pārbaudi.
Sešu veidu brīdinājumi
Šūnu apraide paredz šādus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus:
- sarkanais brīdinājums (Presidential Alerts);
- oranžais brīdinājums (Extreme Alerts);
- dzeltenais brīdinājums (Severe Alerts);
- bērna pazušanas brīdinājums (Missing Child Alerts);
- apdraudējuma beigas (End of Threat Alerts);
- mācību brīdinājums (Exercise Alerts).
Sarkanais un oranžais brīdinājums tiks nosūtīts kā šūnu apraides signāls (ar skaņu), pārējie – kā SMS (vibrācija).
Brīdinājuma paziņojumi tiks izplatīti latviešu valodā un atsevišķos gadījumos tiem var tikt pievienots arī tulkojums angļu valodā.
Atjaunini tālruņa operētājsistēmu!
Paziņojumu saņemšanu un attēlojumu viedtālruņos nodrošina attiecīgās operētājsistēmas izstrādātāji. Tālruņu lietotājiem jāņem vērā, ka "Android" ierīcēs paziņojumu nosaukumi būs redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne. "Apple" ierīcēs šobrīd pilnvērtīga latviešu valodas saskarne nav pieejama, tāpēc paziņojumu nosaukumi būs redzami angļu vai lietotāja izvēlētajā valodā.
Iedzīvotāji tiek aicināti regulāri atjaunināt sava tālruņa operētājsistēmu, lai nodrošinātu korektu un savlaicīgu šūnu apraides paziņojumu saņemšanu.
Darbojas arī lietotne "112"
Šūnu apraide ir tikai viens no vairākiem elementiem kopējā brīdināšanas sistēmā, kas kalpo, lai pēc iespējas agrāk brīdinātu sabiedrību par notikušo. Piemēram, Latvijā darbojas arī VUGD lietotne "112", caur kuru arī var saņemt paziņojumus, brīdinājumus, piemēram, kad ir kāds sarkanais/oranžais brīdinājums par laikapstākļiem.
ĪSUMĀ
- Šūnu apraide Latvijā darbojas no 1. jūlija.
- Konkrētā reģionā esošajiem cilvēkiem būs iespēja saņemt paziņojumus ārkārtējās situācijās – arī par pazudušiem bērniem un bīstamām personām.
- Paziņojumus saņems arī veco paaudžu tālruņu īpašnieki.
- Sistēmas izstrādātāji aicina regulāri atjaunot telefona operētājsistēmu, lai uzlabotu apraides efektivitāti.
- Būs sešu veidu brīdinājumi – sarkanais, oranžais, dzeltenais, pazuduša bērna, apdraudējuma beigu un mācību brīdinājums.
- Brīdinājumi būs latviski, bet atsevišķos gadījumos ar tulkojumiem angļu valodā.