Dome Neretas pagasts
estrāde

Aizkraukles novada dome nolēma iegādāties nekustamo īpašumu “Sudmalu sala” Neretā, Dzirnavu ielā 7A, lai to pilnvērtīgi varētu izmantot sabiedrības vajadzībām. Īpašums jau ir reģistrēts Zemesgrāmatā uz Aizkraukles novada pašvaldības vārda.  

Aizkraukles novada domē tika saņemts Neretas apvienības pārvaldes iesniegums ar lūgumu atļaut iegādāties nekustamo īpašumu “Sudmalu sala” ar Neretas apvienības teritorijā lielāko brīvdabas estrādi, kurā notiek gan Neretas apvienības, gan novada nozīmīgi pasākumi. Privātīpašnieks piedāvāja nekustamo īpašumu 1,2 ha platībā iegādāties par 10 000 eiro, un domes deputāti vienbalsīgi tam piekrita.  

Zemesgrāmatā ir veikta atzīme, ka zemesgabalā ir arī tēlnieka Induļa Rankas akmenī kaltais rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa portrets “Akmens bārda”. 

Neretas apvienības pārvaldes vadītājs Juris Gorbačovs informē, ka pašvaldība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmā 2014.‒2020. gadam pirms apmēram pieciem gadiem ir īstenojusi projektu “Neretas Sudmalu jaukā sala” un sadarbībā ar biedrību “Aizkraukles rajona partnerība” veikti remontdarbi par LEADER programmas finansējumu ‒ 39 404 eiro, kopā ar Neretas pašvaldības līdzekļiem pavisam estrādes pārbūvē un labiekārtošanā tika izlietoti 43 782 eiro. Estrādē ierīkoti jauni skatītāju solu betona pamati, jaunas sēdvietas, demontētas estrādes konstrukcijas un izveidotas jaunas, veikti teritorijas izlīdzināšanas un bruģēšanas darbi, izbūvēti jauni koru podesti, ierīkotas jaunas skaņas aizsargbarjeras skatuves sānos, jauns elektrības kabeļu pievads pasākumu apskaņošanai un dažādu elektroierīču darbināšanai. Par projekta naudu tika pastiprināta tilta konstrukcija pār Dienvidsusēju, lai tā būtu droša kravas transporta iebraukšanai. Tika sakārtota un sakopta dabas ainava, vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem labiekārtota estētiska vide aktīvai brīvā laika pavadīšanai, izveidota vieta, kur pagasta un novada organizācijām un amatiermākslas kolektīviem organizēt dažādu veidu pasākumus. Lai īstenotu projektu, pirms darbu sākšanas ar zemes īpašnieci tika noslēgts ilgtermiņa zeme nomas līgums līdz 2026. gada 27. janvārim, kas reģistrēts Zemesgrāmatā. 

Neretas novadpētniece Lidija Ozoliņa stāsta, ka Sudmalu saliņa radusies ap 18. gadsimtu, kad uzbūvētas dzirnavas, kuras darbojas kopš 1781. gada. Līdz ar dzirnavu dambja izbūvi upe atrada citu gultni, sākot jaunu tecējumu un veidojot salu. Cilvēkiem patikušas zaļumballes pūtēju orķestra pavadījumā, un tikusi uzcelta arī estrāde. Laiku gaitā tās izskats mainījies, sākotnēji bijusi neliela koka estrāde, bet pagājušā gadsimta divdesmitajos gados tā uzcelta lielāka. Latvijas pirmās neatkarības laikos Sudmalu saliņa ir bijusi neretiešu un apkārtnes iedzīvotāju iecienīta atpūtas vieta, kur tika dejots, dziedāts, spēlēts teātris, makšķerētas zivis vai vienkārši labi pavadīts laiks. Otrā pasaules kara laikā dzirnavu īpašnieki devušies bēgļu gaitās. 

Šovasar atpūtas un kultūras pasākumu norises vietā Sudmalu saliņā ar septiņu grupu koncertu “Sēļu zeme skan” tika svinēta Sudmalu estrādes 100 gadu jubileja. Estrāde laiku gaitā piedzīvojusi pārvērtības no pavisam mazas koka skatuves līdz lielai mūsdienīgai estrādei ar 700 sēdvietām. Neretas kultūras centra direktore Inita Kalniņa aicina ikvienu kultūras centra izstādē aplūkot fotogrāfijas, kas atspoguļo Neretas un Sudmalu saliņas estrādes vēsturi. Viņa stāsta, ka kultūras pasākumu rīkošanai zemesgabala saimnieku atļauja nebija nepieciešama, bet vajadzēja saskaņot visus apkārtnes labiekārtošanas, rakšanas un celtniecības darbus.  

“Līdz ar estrādes iegādāšanos vairāk varēsim plānot, darīt un veidot ko jaunu. Gribas, lai estrāde nav tikai publisko pasākumu vieta, bet arī vieta, kur cilvēki var brīvajā laikā atnākt un svinēt savus svētkus, atpūsties un justies labi,” saka Inita Kalniņa.  

Juris Gorbačovs teic, ka ir ieceres Sudmalu saliņu attīstīt. “Teritorija ir publiski izmantojama. Pašvaldība tajā ir ieguldījusi daudz līdzekļu un plāno iegūt papildu finansējumu dažādos projektos, piemēram, veicinot tūrisma attīstību, vajadzētu izveidot jaudīgāku elektrības pieslēgumu, lapenes, telts un ugunskura vietas. Priecājamies, ka tagad zeme ir pašvaldības īpašumā un mums ir lielākas iespējas īstenot dažādas ieceres,” saka Juris Gorbačovs.