Dome
algas

Aizkraukles novada pašvaldība izstrādājusi un dome 19. janvāra sēdē apstiprinājusi Aizkraukles novada pašvaldības institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības nolikumu, kā arī no šī gada 1. janvāra darbiniekiem vidēji par 20 procentiem paaugstinātas darba algas.

Aizkraukles  novada pašvaldības institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības nolikumā noteikta kārtība, kādā nosakāma darba samaksa, sociālās garantijas un piešķirami atvaļinājumi Aizkraukles novada domes  deputātiem, izveidoto komisiju locekļiem, Aizkraukles novada pašvaldības administrācijas un iestāžu darbiniekiem, kuru atalgojumu finansē no pašvaldības budžeta līdzekļiem un tā noteikšanai nav jāievēro īpaši Ministru kabineta noteikumi un uz kuriem attiecas Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums.

No šī gada 1. janvāra palielinātas arī darba algas. Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš informē, ka viens no iemesliem, kāpēc nolemts palielināt algas, ir tas, ka valstī kopš 1. janvāra palielināta minimālā mēneša alga. Pērn minimālā alga Latvijā bija 500 eiro, šogad tā palielināta par 24 procentiem un noteikta 620 eiro. Savukārt gada inflācija bija 22 procenti. Ņemot vērā to, ka pašvaldībā nav izstrādāta un apstiprināta darbinieku individuālā vērtēšana, bet nākotnē būs jānodrošina Ministru kabineta noteiktā minimālā alga, lai pakāpeniski sasniegtu Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteikto mēnešalgu skalu, kas būs spēkā no 2027. gada, nolemts no šī gada 1. janvāra vidēji par 20 procentiem  paaugstināt visu pašvaldības darbinieku, kuri pakļauti amatu klasificēšanai, algas. Darba samaksu nolemts paaugstināt arī, lai veicinātu pašvaldības konkurētspēju darba tirgū, jo ne reti labi darbinieki uzsaka darbu pašvaldībā tieši nelielā atalgojuma dēļ, kā arī vairākas vakances ilgstoši netiek aizpildītas, jo cilvēki nevēlas strādāt par piedāvāto algu.

Aizkraukles novada pašvaldības Finanšu un grāmatvedības nodaļas vadītāja Ilze Samsone skaidro: palielinot algas, nolemts ievērot nosacījumu, ka alga ar pieaugumu nepārsniedz noteikto mēnešalgu skalas pakāpi, kas ir divas trešdaļas no starpības starp viduspunktu un mēneša intervāla minimumu attiecīgajā algu grupā. Tas nozīmē: ja darbinieka alga jau šobrīd bija robežās, kas saskaņā ar valsts noteikto atlīdzību noteikts kā minimālais atalgojums konkrētajam amatam, tā netiks palielināta vai pieaugs tikai par dažiem eiro. Konkrēts piemērs – būvvaldes lietvedis turpmāk saņems par vienu eiro lielāku algu. Arī domes vadībai algas īpaši nemainīsies.

“Nevaram visu naudu tērēt algām, tā jāplāno arī attīstībai, tāpēc piedāvājām šo kompromisu – 20 procentu palielinājums, bet nepārsniedzot divas trešdaļas no algu skalas viduspunkta,” saka Uldis Riekstiņš.

Algas tiks palielinātas visiem pašvaldības un tās iestāžu darbiniekiem, domes amatpersonām, bet tas neattiecas uz vēlētajiem amatiem un tiem pedagoģiskajiem darbiniekiem, kuriem darba samaksa tiek nodrošināta no valsts budžeta mērķdotācijām.

Aizkraukles novada pašvaldībā vidējā darba alga (neskaitot pedagoģiskos darbiniekus un vēlētos amatus) līdz šim bija 734 eiro. Paaugstinot darbinieku algas par 20 procentiem, kā arī nodrošinot minimālās algas pieaugumu, vidējā darba alga pašvaldībā šogad sasniegtu 865 eiro. Līdz ar to 91 procentam darbinieku algas sasniegs vai būs tuvu valsts noteiktajai valsts iestāžu darbinieku minimālajai algai attiecīgajā grupā, savukārt atlikušajiem 9 procentiem darbinieku ar šī brīža resursiem to nevar nodrošināt, bet šī likme visiem būs jānodrošina no 2027. gada.

Šī gada Aizkraukles novada budžetā atlīdzības izmaksai darbiniekiem no pašvaldības līdzekļiem (bez pedagoģiskajiem darbiniekiem) plānots tērēt apmēram 17,8 miljonus eiro. Kopējais algu fonds provizoriski varētu pieaugt par 3,2 miljoniem eiro.