Sabiedrība Kultūra
Pasākums

Šī gada 25. martā pulksten 11 vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēs 74. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju. Piemiņas pasākuma “Aizvestie. Neaizmirstie” laikā 43 pašvaldībās, arī Aizkraukles novadā, tiks nolasīti izsūtīto vārdi.

Piemiņas pasākumu laikā 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīves vieta. Lasījumus pulksten 11 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna. Arī Aizkraukles novads iesaistīsies pasākuma norisē, un  tajā tiks nolasīti no Aizkraukles novada teritorijas izsūtīto 967 personu vārdi.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā “LSM.lv” un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē. Karti izstrādājis apgāds “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Atverot karti lapā, kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas – “Deportētie iedzīvotāji”, kuru aktivizējot, parādās deportēto cilvēku skaits un saraksti, kā arī sadaļa “Piemiņas pasākumi” – saites uz pašvaldību tiešraidēm.

Sadaļā “Deportētie iedzīvotāji” izvēloties “1949. gada 25. marts”, virzot kursoru uz izvēlētās vietas, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums.

Savukārt sadaļas “Piemiņas pasākumi” apļos iezīmētas vietas, kurās šī  gada 25. martā pulksten 11 tiešsaistē notiks deportēto cilvēku vārdu lasījumi.

Abās sadaļās iespējams skatīt jau notikušo 2021. gada 14. jūnija lasījumus, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadu kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām. Sadaļā “Piemiņas pasākumi pasaulē” apkopoti fotoattēli no 2021. gadā ārvalstīs rīkotiem piemiņas pasākumiem.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA “Jāņa sēta” un  Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un septiņām valstspilsētām. Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Latvijas Okupācijas muzejs, Pasaules Brīvo latviešu apvienība un Sabiedriskie mediji: portāls “”LSM.lv”, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.

Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltītie pasākumi Aizkraukles novadā

  • 24. martā pulksten 11 – piemiņas brīdis Aizkraukles pagastā pie akmens “Tiem, kas nepārnāca”.
  • 24. martā pulksten 12.40 – piemiņas brīdis Neretā pie skulptūras “Sāga”.
  • 24. martā pulksten 13.30 – piemiņas brīdis piemiņas vietā Bebru pagastā.
  • 25. martā pulksten 11 – ziedu nolikšana pie piemiņas akmens stacijas laukumā Daudzevā.
  • 25. martā pulksten 11 – no Aizkraukles novada izsūtīto personu vārdu lasījuma tiešraide “LSM.lv”; “LNB.lv”; deportetie.kartes.lv un Aizkraukles novada facebook kontā.
  • 25. martā pulksten 12.30 – zied  nolikšana pie piemiņas akmens Secē; 
    • pulksten 13 Seces kultūras namā – koncerts “Daugavas dziesmas apkārt ap dvēselēm siet”.
  • 25. martā pulksten 14.30 – piemiņas brīdis pie kultūras centra Koknesē;
    • pulksten 15 Kokneses kultūras centrā – koncerts “Ārijai Elksnei 95”.
  • 25. martā pulksten 15 – piemiņa  brīdis pie represēto akmens Skrīveros;
    • pulksten 16 Skrīveru kultūras centrā – Dobeles zemessargu koncerts.
  • 25. martā pulksten 17 Pļaviņu kultūras centrā – literāri muzikāls uzvedums “Ilgu aizvējā”.