Covid-19 Izglītība
skolas klase

Pēdējo divu nedēļu laikā saslimstība ar Covid-19 pieaugusi, līdz ar to vairākās Aizkraukles novada izglītības iestādēs klases ir pustukšas, bet dažās, lai apturētu saslimstību, šonedēļ mācības notiek attālināti. Tajā pašā laikā ir skolas, kurām pandēmijas vilnis gājis secen un kurās neslimo ne bērni, ne skolotāji.

Patlaban saslimstības ar Covid-19 rādītāji ir rekordaugsti un statistika liecina, ka daudz slimo tieši bērni un pusaudži. Kāda ir patiesā šī brīža situācija Aizkraukles novada skolās? To skaidrojām, aptaujājot izglītības iestāžu vadītājus.

“Vēl turamies!”

Aizkraukles novada vidusskolas direktors Aldis Labinskis informē, ka slimo gan skolotāji, gan bērni, un vairākām klasēm mācības notiek attālināti. Piemēram, trešdienas rītā saņemta ziņa, ka vairākās klasēs – 2., 4. un 5. klasē – kopējie testi ir pozitīvi. Līdz ar to visi bērni veica siekalu testus, un līdz brīdim, kad būs saņemtas analīžu atbildes, šo klašu audzēkņi mācīsies attālināti.

Saistībā ar to, ka slimo arī skolotāji, dažkārt pa kādai mācību stundai nenotiek un bērniem tā ir brīva.

Aizkraukles pagasta sākumskolu šis pandēmijas vilnis saudzējis, pagaidām reti kāds bērns vai darbinieks saslimst – atklāj direktore Janīna Zolotorenko. Kopš janvāra sākuma skolā tikai viena klase nedēļu mācījās attālināti, jo bija saslimusi skolotāja un bērniem bija noteikts kontaktpersonas statuss.

“Divas reizes nedēļā nododam testus, skolas medmāsa palīdz veikt paštestus,” stāsta direktore. “Katra klase mācās atsevišķi, interešu izglītības nodarbības un ēdināšana tiek organizēta katrai klasei atsevišķi, līdz ar to ir maz saskarsmes. Tāpat jāuzteic vecāki, kuri ir ļoti atbildīgi un bērnus neved uz skolu, ja ir kaut mazākās saaukstēšanās pazīmes. Protams, saslimšana ir neizbēgama, taču patlaban turamies.”

Kokneses vidusskolā mācās attālināti

Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolā no 7. februāra līdz 13. februārim visās klasēs mācību darbs norit attālināti. Izglītības iestādes direktore Inese Saulīte skaidro, ka šāds lēmums pieņemts, jo gandrīz katrā klasē ir skolēni, kuriem konstatēti pozitīvi Covid-19 testi vai noteikts kontaktpersonas statuss. Saslimuši arī vairāki skolotāji, bet vēl citi ir kontaktpersonas. Direktore teic, ka mācību process tiek nodrošināts iespēju robežās, saslimušajiem skolotājiem atvērtas darbnespējas lapas. Mācības klātienē plānots atsākt 14. februārī.

Bebru pamatskolā mācību darbs norit ierastajā režīmā. “Šonedēļ skolu neapmeklē viens skolēns, kuram atklāts pozitīvs testa rezultāts, visi pārējie – gan skolēni, gan skolotāji – ir veseli,” informē Bebru pamatskolas direktore Lidija Degtjareva.

Bebru pagasta pirmsskolas izglītības iestādē Bitīte” mājas karantīnā no 7. februāra līdz 13. februārim ir 2. grupiņas bērni, jo vienai skolotājai tika noteikts kontaktpersonas statuss. Iestādes vadītāja Justīne Bite teic, ka 14. februārī šī grupiņa atsāks darbu klātienē.

Kokneses pirmsskolas izglītības iestādē “Gundega” no 7. februāra līdz 13. februārim mājas karantīna noteikta vienai grupiņai, kuru apmeklē piecgadnieki un sešgadnieki, jo vienam bērnam, veicot ātro antigēno testu, konstatēts pozitīvs rezultāts. Iestādes vadītāja Rita Gabaliņa informē, ka šonedēļ šajā grupiņā notiek attālināts mācību darbs. Viņa aicina bērnu vecākus būt atbildīgiem un savlaicīgi informēt iestādes vadību par pozitīvu testu rezultātiem.

Pērses sākumskolā saistībā ar Covid-19 saslimšanu gan skolēnu, gan skolotāju vidū no 7. februāra līdz 13. februārim mācību darbs gan pirmsskolas grupā, gan 1. – 5. klasēs norit attālināti. Pērses sākumskolas direktora pienākumu izpildītāja. Santa Kalniņa stāsta, ka 3. februārī, veicot kārtējo skrīninga testēšanu, vienam skolēnam tika konstatēts pozitīvs rezultāts, bet nākamajā dienā saslimšana atklāta vēl vairākiem skolēniem. Mācību process tiek nodrošināts, jo tikai  vienam skolotājam atvērta darbnespējas lapa. 10. februārī skolēni un skolotāji nodos siekalu testus – tie, kuriem būs negatīvs rezultāts, 14. februārī mācību darbu atsāks klātienē.

Kokneses pamatskolā – attīstības centrā skolēni mācās klātienē. Divas reizes nedēļā tiek nodoti testi. Pēdējie rezultāti 7. februārī apliecināja, ka visi skolēni ir veseli. 

Cīnās ar omikronu

Saistībā ar to, ka daudzās klasēs slimoja vairāk nekā puse audzēkņu, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā izsludināta karantīna un skolas vadība nolēma šonedēļ, no 7. līdz 13. februārim, mācības organizēt attālināti. Skolas direktors Aldis Rakstiņš informē, ka dažas klases attālināti mācās jau no 4. februāra, jo tajās skolā bija mazāk nekā puse audzēkņu, citās klasēs slimoja pat divas trešdaļas skolēnu. Arī seši skolotāji tobrīd vai nu slimoja vai ievēroja karantīnu.

“Šonedēļ mācību procesu nodrošinām tiešsaistēs, bet piektdien aptaujāsim bērnus un vecākus, lai noskaidrotu, cik skolēnu nākamās nedēļas sākumā varētu atgriezties skolā. Tad arī pieņemsim lēmumu, kā rīkoties nākamnedēļ,” teic Aldis Rakstiņš. Direktors piebilst, ka šonedēļ skolā tiek veikta ģenerāltīrīšana un omikronu no telpām mēģina izvēdināt.

Situāciju risina radoši

Pļaviņu vidusskolā šobrīd ir tendence ievērojami palielināties gan skolēnu, gan darbinieku saslimstībai ar Covid-19. Jauni saslimšanas gadījumi tiek apstiprināti ik dienu, bet klātienes mācību procesā atgriežas skolēni un skolotāji pēc slimošanas, tāpēc statistika ir ļoti mainīga. Šobrīd, februāra otrajā nedēļā, attālinātais mācību process noteikts divām klasēm. Savukārt karantīna noteikta vairāku klašu skolēniem, kuri turpina klātienes mācību procesu, ik darbadienas rītu septiņu dienu periodā veicot antigēnu testu. 

Patlaban skolā spēj nodrošināt mācību procesu, taču Pļaviņu vidusskolas direktore Ilze Luksa bilst: “Lēmumu par karantīnas vai attālinātā mācību procesa noteikšanu pieņemam saskaņā ar normatīvajiem aktiem, pamatojoties uz kārtējiem testēšanas rezultātiem un izvērtējot kopējo situāciju konkrētajā klasē. Ja saslimšanas gadījumu skaits kādā klašu grupā vai izglītības posmā turpinās palielināties vai pedagogu saslimstības dēļ nebūs iespējas nodrošināt mācību procesu, pieņemsim situācijai atbilstošus lēmumus.”

Pļaviņu pirmsskolas izglītības iestādes “Jumītis” ar filiālēm “Bērziņš” un “Zīļuks” vadītāja Vizma Mūrniece informē, ka slimo gan bērni, gan darbinieki, bet pamazām vieni atgriežas izglītības ierindā atpakaļ, bet citi saslimst. “Darbs ir sarežģīts, bet pagaidām galā tiekam, situācijai pieejot radoši,” saka vadītāja. “Kopā visos bērnudārzos slimo 18 darbinieku. Bērnu skaits mainīgs, bet tā tas ziemas periodā ir ierasti.”

Trīs grupiņas pašizolācijā bija filiālē “Bērziņš” un viena – pirmsskolas izglītības iestādē “Jumītis”. Filiāles “Zīļuks” Vietalvā audzēkņi un darbinieki pagaidām neslimo.

Dažviet krīze pārvarēta

Neretas vidusskolā situācija ir salīdzinoši mierīga, pedagogi ir ierindā gandrīz pilnā sastāvā. Tomēr skolā pieaugusi saslimstība bērnu vidū un šonedēļ attālināti mācās trīs klases, no kurām viena skolā varētu atgriezties jau pirmdien, bet par divu klašu mācību procesa organizāciju skolas vadība vēl lems pirmdien.

Mazzalves pamatskola pagājušajā nedēļā mācījās attālināti, taču jau šonedēļ atsākušās mācības klātienē, pirms tam veicot skolēnu un darbinieku testēšanu, pēc kuras darba ierindā atgriezušies visi 1. līdz 9. klases pedagogi. Sarežģītāka situācija ir pirmsskolas grupās, kur no četrām grupiņām klātienē patlaban strādā tikai viena. Skolas vadība lēš, ka saslimstības augstākais punkts Mazzalvē ir garām.

Saslimstības “pīķis”, visticamāk, ir pārvarēts arī Jaunjelgavas vidusskolā. Pagājušajā nedēļā slimoja gandrīz puse skolēnu un 8 pedagogi. Šonedēļ situācija ar katru dienu uzlabojas, ik dienu skolas solā atgriežas arvien vairāk skolēnu un pedagogu. Liels izaicinājums ir pedagogu slimošana – sasirgušos skolotājus aizvieto arī skolas direktore un palīgā nākušas pensionētās skolotājas, tāpēc visās klašu grupās nolemts turpināt mācības klātienē.

Augsts saslimušo audzēkņu skaits vērojams arī Seces pamatskolā, taču strādā visi pedagogi. Tāpēc arī skolas vadība neplāno pāriet uz attālinātu mācību procesu. Domājams, ka šonedēļ ir augstākais saslimšanas punkts un nākamnedēļ saslimušo skaits krietni samazināsies.

***

Saskaņā ar nupat pieņemtajiem noteikumiem no nākamās nedēļas mainīta kārtība: lai piedalītos klātienes izglītības procesā pamata un vidējās izglītības pakāpē, tai skaitā interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās, izglītojamais, kurš noteikts kā Covid-19 kontaktpersona, turpmāk varēs neievērot mājas karantīnas nosacījumus, ja tiek veikta izglītojamo rutīnas skrīninga testēšana atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra algoritmam. Proti, vairs nebūs desmit dienas jāievēro mājas karantīna, atgriežoties izglītības iestādē bez negatīva testa, kā arī netiks piemērots regulējums par testēšanos septiņu dienu periodā katru dienu pirms klātienes mācību dienas sākšanas. Arī izglītības procesā nodarbinātie, kuri noteikti kā kontaktpersonas, turpmāk varēs neievērot mājas karantīnas nosacījumus, turpinot skrīningu darba devēja vai iestādes vadītāja noteiktas atbildīgās personas uzraudzībā.