Staburaga pagasts Kultūra
māksliniece
Foto: Kārlis Ieviņš

Dienliliju dārzā pie Dieva auss Staburaga pagastā 24. jūlijā svinēja svētkus un sūtīja sveicienus dārza idejas autoram, liliju selekcionāram Jānim Vasarietim 100. dzimšanas dienā. Te notika Elīnas Māliņas vadītais mākslas plenērs, skanēja Goran Gora koncerts un par Jāni Vasarieti stāstīja rakstniece Māra Svīre.

Tradicionāli Dieva auss pakājē jūlijā beigās vai augusta sākumā, kad dienliliju dārzs plaukst pilnos ziedos, tiek svinēti svētki. Kopš 2019. gada te notiek arī mākslas plenērs, ko šoreiz vadīja mākslas studijas “MTelpa” vadītāja, māksliniece, restauratore un skolotāja Elīna Māliņa no Kokneses. Viņas vadībā liliju un šī īpašās vietas burvību gleznās iedzīvināja gan mākslinieki ar pieredzi, gan tie, kuri vēl tikai mācās gleznot. Dienliliju dārzā ar molbertu varēja sastapt lielus un mazus māksliniekus no Aizkraukles, Jaunjelgavas, Kokneses, Staburaga, Seces un arī Ogres.

“Plenērā galvenajā lomā ir lilijas, bet cilvēki novērtē arī šīs vietas īpašo ainavu, Daugavu un glezno arī to,” saka Elīna Māliņa. “Iepriekš nebiju novērtējusi, ka šeit ir tik izcila un skaista vieta, kurā nākotnē būtu jāsarīko arī kāds lielāks mākslas pasākums.”

Šoreiz svētki dienliliju dārzā Staburagā ir īpaši arī tādēļ, ka drīz dārza izveides iniciators, liliju selekcionārs Jānis Vasarietis svinēs dzimšanas dienu – 3. augustā viņam paliks 100 gadu. Jānis Vasarietis vairākus gadus dzīvoja Staburaga pagastā, tagad viņš mīt pansionātā Rīgā. Veselības dēļ (viņš zaudējis redzi) svētkos Staburagā pats jubilārs nepiedalījās, bet viņa meita, kura dzīvo Luksemburgā, vēlējās, lai tēva dzimšanas dienu svin klusu.

Svētku rīkotāja, Staburaga saieta nama vadītāja Signe Sniedze atgādināja, ka Jānis Vasarietis ir Staburaga himnas autors, tā pirmatskaņojumu piedzīvoja pirms pieciem gadiem. Savukārt mēs visi esam ieguvēji, ka šī viedā, interesantā, labestīgā un ar lielisku humora izjūtu apveltītā vīra gaitas saistījušās ar Staburagu. Kad savulaik tikāmies intervijās, Jānis Vasarietis iepazīstināja ar sevi: “Esmu īpatnējs un rosīgs vecītis.”

Mums viņš ir uzdāvinājis skaisto dienliliju dārzu Dieva auss pakājē – Jānis Vasarietis pats dāvināja un stādīja te savas izaudzētās lilijas, un pēc viņa ierosmes vairāki dienliliju selekcionāri ziedoja stādus, lai pirms gandrīz 20 gadiem sāktu tapt šis dārzs. Vispirms apkārt Dieva ausij tika iekoptas trīs dienliliju dobes, laika gaitā pievienojās vēl citi selekcionāri, un kā daudzkrāsaini stari apkārt saulei tapa vairākas dienliliju dobes. Dārzā tika iestādīts vairāk nekā 1000 dienliliju.

Māra Svīre, kura ir arī grāmatas “Vasaras kalnā”, kas tapusi pēc Jāņa Vasarieša atmiņu stāstiem, autore, atminas, ka pirmajā dobē, kas ir pašā Dieva auss pakājē, lilijas stādītas cieši viena pie otras. Kad rakstniece jautājusi, vai nav par ciešu, Jānis Vasarietis noteicis: nepaliks tukšumi, kad kādu izraks. “Jā, esmu novērojusi, ka izrok gan, bet varbūt nevajag par to ļoti dusmoties – ja jau kādam citam vajag vairāk nekā mums, lai jau ņem!”

“Patiesībā šie svētki varbūt ir veltīti Daugavas jeb martagonlilijām, jo šeit, pie Staburaga, ir tālākais ziemeļu punkts, kur tās zied savvaļā, tās te var ieraudzīt piekrastes krūmājos,” saka Māra Svīre. “Ja puķi vēro pa gabalu, neko nevar ieraudzīt. Lai zinātu, ko puķe runā, tai jāieskatās acīs. Tas ir līdzīgi kā ar cilvēkiem – cits runājot skatās acīs, cits lūkojas tev garām. Jānim Vasarietim ir šķirne “Uzticība” – baltas, skaistas un tās skatās tev acīs, bet, piemēram, “Mēnessmeitiņa” ir pagriezusi galvu. Dienlilijas visas skatās acīs.”

Vēl varat pagūt tajās ielūkoties, ja dosieties uz Staburaga pagastu un aizbrauksiet līdz Dieva ausij. Starp citu, blakus liliju dobēm zaļo arī Latvijas prezidentu stādītie ozoliņi.

Savukārt tiem, kas pagājušo svētdien pabija Staburagā, liliju acīs bija iespēja vērties, sēžot Dieva auss piekalnītē un klausoties Goran Gora jeb Jāņa Holšteina- Upmaņa koncertu. Tas bija izcils, sajūtas īpašas, un arī pats mūziķis bilda: “Šādi mirkļi ir cieši jātur sev klāt.”

Svētki vietā, kur lilijām acīs lūkoties - Jānim Vasarietim 100