Sabiedrība Kultūra
kopbilde telpās

Jūnija sākumā Nordplus projekta “Laimīgā mācīšanās” (Happy Learning) ietvaros notika izglītošanās un pieredzes apmaiņas pasākums Igaunijā, Tallinas tautskolā, kurā piedalījās dalībnieki no četrām izglītības un kultūras organizācijām: Zarasai kultūras centra (Lietuva), biedrībām “Skaņumāja” un “Aizkraukles reģionālā Tautskola” (Latvija), un no Tallinas tautskolas (Igaunija). Šajā projektā piedalās cilvēki, kuri saistīti ar tradicionālo kultūru un mūzikas mācīšanu pieaugušajiem.

Ziemeļvalstīs ir spēcīgas mūžizglītības tradīcijas ar senām vēsturiskām saknēm. Šādu tradīciju pārnesi redzējām Tallinas tautskolā, kurā tiek piedāvātas visa veida neformālās izglītošanās iespējas pieaugušajiem. Projekta dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar pieaugušo neformālās izglītības mācību procesa organizāciju, iestādes telpām, kā arī kopīgi diskutēt par to, kā motivēt iedzīvotājus iesaistīties pieaugušo neformālās izglītības nodarbībās.

Igaunijā tautskolas ir iecienītas, pieaugušie tajās labprāt mācās un apgūst jaunas prasmes. Skolā strādā 14 algoti darbinieki un mācību sezonas laikā dažādās jomās sevi pilnveido vairāk nekā 3000 kursu dalībnieki. 60 procentu pasākumu izmaksu sedz Tallinas pašvaldība.

Tautskolas organizētās nodarbībās mums bija iespēja gūt daudzveidīgu pieredzi mūzikas mācīšanas metožu izmantošanā darbā ar pieaugušajiem, pilnveidot savas zināšanas kā folkloras un tautas mūzikas speciālistiem, kā arī piedalīties vairākos starptautiskā Baltijas valstu folkloras festivāla “Baltica-2023” pasākumos, piemēram, kopīgajā muzicēšanā un danču vakarā, kuri norisinājās Tallinā. Festivālā varējām iepazīt dažādu Igaunijas novadu unikālos apģērbus, dejas, mūzikas instrumentus, dziesmas, amatniecību, ēdienus un valodu.  

Īpaši nozīmīga bija triju Baltijas valstu pārstāvju diskusija par tautas muzicēšanas tradīciju nozīmi un iespēju attīstīšanu dažādām paaudzēm.

Projekta ietvaros redzējām jaunas pedagoģiskās metodes, vides radīšanas paņēmienus labākai dalībnieku iesaistei un motivācijai. Neformālajā izglītībā bieži vien pieaugušajiem tiek izmatotas šādas metodes kā mācīties darot, mācīties vienam no otra.

Tallinā bija iespēja apmeklēt jauno mūzikas un baleta skolu – jaunāko un modernāko skolas ēku, kas atbilst pasaules līmeņa nosacījumiem. Tallinas Mūzikas un baleta skolā jeb MUBA izcila vispārējā izglītība tiek apvienota ar pasaules līmeņa mūzikas un dejas izglītību. Būtisks uzsvars tiek likts uz skolēnu pašu radīto, radošo procesu. 

Mūzikas ietekmi uz cilvēku nevar pārvērtēt. Folklora un tautas mūzika veido dziļāku izpratni par mūsu senču dzīvi pagātnē un to, kā varam labāk dzīvot šodien. Projekta ietvaros gūtas zināšanas un pieredze mūzikas mācīšanas jomā, starpkultūru sadarbībā un igauņu kultūras plašākā izzināšanā, nostiprinātas ciešākas sadarbības saites starp partneru organizācijām un pašiem projekta dalībniekiem.

2023. gada rudenī biedrība “Aizkraukles reģionālā Tautskola” rīkos projekta noslēguma konferenci, kurā prezentēs kopīgi izstrādāto “Labās prakses katalogu” neformālās izglītības procesu uzlabošanai kultūrizglītības jomā.

logo josla