Kopumā ir pieci galvenie hepatīta vīrusa veidi – A, B, C, D un E. Taču B un C hepatīts ir visizplatītākās infekcijas, kas globāli izraisa 1,3 miljonus nāves gadījumu un 2,2 miljonus jaunu infekciju gadā.
Latvijā jaunatklāto B un C hepatīta gadījumu skaits joprojām ir ievērojami augstāks nekā citās ES/EEZ valstīs. Pēc 2022. gada Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem hronisko jaunatklāto C hepatīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā bija vairāk nekā 12 reizes augstāks, nekā vidēji ES/EEZ valstīs, savukārt hroniska B hepatīta jaunatklāto gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju divas reizes augstāks, nekā vidēji ES/EEZ valstīs.
Visbiežāk B un C hepatīts Latvijā tiek atklāts hroniskā stadijā. Aptuveni trešdaļa B un C hepatīta infekcijas gadījumu norit bez simptomiem, un cilvēks nezina, ka ir inficējies. Tādēļ veiksmīgākai slimības ārstēšanai un izplatības mazināšanai ļoti nozīmīga ir agrīna diagnostika.
B un C hepatīta testu var veikt jebkurā laboratorijā ar ģimenes ārsta nosūtījumu (valsts apmaksātas analīzes) vai bez ārsta nosūtījuma (maksas analīzes), kā arī eksprestestu var veikt jebkurā HIV profilakses punktā bez maksas, anonīmi un konfidenciāli. Lai veiktu testu HIV profilakses punktos, ārsta nosūtījums nav nepieciešams, taču uz testu nepieciešams iepriekš pierakstīties. HIV profilakses punktu kontaktinformācija pieejama SPKC tīmekļvietnē. B un C hepatīta ārstēšana Latvijā ir valsts apmaksāta.
B un C hepatīta tests būtu jāveic, ja:
- ir bijis neaizsargāts dzimumakts (nelietojot prezervatīvu);
- ir veiktas kosmētiskas procedūras (manikīrs, pedikīrs, tetovēšana u. c.);
- ir veiktas medicīniskas vai stomatoloģiskas manipulācijas;
- ir lietotas injicējamās narkotiskās vielas;
- cilvēks ir bijis ieslodzījumā.
Infografika par B un C hepatītu
Infografika par A, B un C hepatītu
Informatīvs materiāls par A hepatītu
Informatīvs materiāls par B hepatītu