komposta kaste

Turpinot īstenot Eiropas Solidaritātes projektu “Ko sēsi, to pļausi!” (Nr. 2023-1-LV02-ESC30-SOL-000146261), jaunieši atkal un atkal aicina ikvienu domāt un runāt par ilgtspējīgākiem lēmumiem ikdienišķās situācijās. Šoreiz aicinājums ir pievienoties komposta veidošanai jauniešu garāžas teritorijā Aizkrauklē, lai nākamajā gadā jauniešu garāžas kopienas dārzos tiktu izmantots pašu izveidotais organiskais mēslojums.

Projekta darba grupa meklē ilgtspējību dažādās jomās, šoreiz kopienas dārzu idejas attīstīšanā, domājot, vai omīšu kompots pagrabā ir ilgtspējīgāka un zaļāka izvēle par veikalā iegādātu limonādes pudeli, un ko mēs, pilsētnieki, varam darīt citādi, lai ar savām ikdienas izvēlēm un pieņemtajiem lēmumiem dzīvotu “zaļāk” un atstātu mazāku “ekoloģiskās pēdas nospiedumu”.

Tā kā viens no projekta mērķiem ir izglītot gan novada jauniešus, gan sabiedrību kopumā par vides tēmu un ilgtspēju, septembrī notika kopienas dārzu “ieziemošanas” aktivitāte ar mērķi veicināt iedzīvotāju paradumu maiņu. Pirmajā dienas daļā Aizkraukles novada Sociālā dienesta dārzā pulcējās seniori, lai piedalītos senioru biedrības “Askrāde” rīkotajos ražas svētkos un rudens labumu tirdziņā, bet dienas turpinājumā jaunieši turpat līdzās, jauniešu garāžas teritorijā, sakopa kopienas dārzus un uzsāka komposta veidošanu.

Tā kā seniori šad tad labprāt pulcējas arī jauniešu pasākumos, viņi tika aicināti atbalstīt jauniešu iniciatīvu kopīga komposta veidošanā, lai veicinātu starppaaudžu sadarbību un zināšanu pārmantojamību. Visiem klātesošajiem tika izstāstīta komposta pareiza veidošana. Izvēlētā kaste tās dizaina dēļ ir piemērota pilsētvidei ‒ viegli pārvietojama, nepieejama žurkām un dažādiem kukaiņiem. Tā atradīsies sociālā dienesta teritorijā ‒ pie jauniešu garāžiņas. Komposta kastei ir divi nodalījumi, vispirms aizpilda vienu ‒ atzīmēto, aktīvo daļu, pēc tam ‒ otru pusi. Lai iedrošinātu iedzīvotājus iesaistīties komposta veidošanā, uz kastes ir uzlīmēti uzraksti un blakus ir pieejama lietošanas instrukcija – īsa un viegli saprotama. Svarīgi ir zināt to, ka ēdamo lietu paliekas var kompostēt, kā ābolu serdes, kartupeļu, banānu mizas. Protams, arī no kopienas dārziem savāktās lapas, vecos stādus utt. Šādā kompostā nav ieteicams mest ķiršu, avokado un citu produktu kauliņus, kā arī gaļas produktu kaulus, jo tie ļoti ilgi sadalās. Jo kompostā izmetamie produkti būs smalkākās frakcijās, jo tie ātrāk sadalīsies. Komposta kasti nepieciešams dažas reizes dienā pagriezt, lai vienmērīgi samaisītu tās saturu. Kaste ir veidota no īpaša materiāla, noslēgta, tajā veidojas apstākļi, kas veicina produktu sadalīšanos, kā rezultātā tiks iegūts komposts puķudobēm.

Aicinām ikvienu iesaistīties komposta veidošanā un kopīgi īstenot šo nelielo, bet dabai draudzīgo eksperimentu!

Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.

JSPA EU

Līga Kriškijāne

Jaunatnes lietu speciāliste
liga.kriskijane [at] aizkraukle.lv